با انواع اجازه اقامت در ترکیه آشنا شوید؛ اگر شما به عنوان یک تبعه خارجی قصد دارید بیش از مدت معین 90 روز (که معاف از ویزا یا اجازه اقامت است) در ترکیه اقامت داشته باشید، لازم است هر چه سریع‌تر به فکر گرفتن برگه مجوز اقامت در ترکیه باشید.

شما، با توجه به نوع اقامتی که مدنظرتان است و دارا بودن شرایط اقامت، با در دست داشتن مدارک لازم می‌توانید برای گرفتن برگه مجوز اقامت در ترکیه اقدام کنید. با ما در ترکی پراپ همراه باشید تا با انواع اجازه اقامت در ترکیه آشنا شوید.

برگه‌ مجوز اقامت به اتباع خارجی داده می‌شود که قصد اقامت در ترکیه را دارند. طبق گفته سازمان مهاجرت ترکیه، اتباع خارجی که می‌خواهند بیش از مدت معافیت ویزا و یا بیشتر از 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشند، باید با توجه به شرایط خود از طریق سیستم اقامت الکترونیکی (e-ikamet) نوع مجوز اقامت مورد نظر خود را درخواست دهند.

در مرحله بعد، لازم است در روز تعیین شده برای مصاحبه به مدیریت اداره مهاجرت استان، شهرستان یا شهری که می‌خواهند در آن زندگی کنند حضور داشته باشند.

اگر عدم حضور فرد در روز تعیین شده برای مصاحبه بدون دلیل موجه باشد، به معنی عدم ارائه درخواست است. اگر موجه بودن دلیل عدم حضور ثابت شد، برخی از اطلاعات و مدارک توسط اداره درخواست می‌شود.

انواع اجازه اقامت در ترکیه

اقامت کوتاه مدت

اقامت کوتاه مدت یکی از انواع رایج اجازه اقامت در ترکیه است. در قانون اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی (ماده 31 تا 33) مقررات اجازه اقامت کوتاه مدت تنظیم شده است و طبق آن اتباع خارجی می‌توانند به مدت کوتاه در کشور ترکیه اقامت داشته باشند.

اجازه اقامت کوتاه مدت، هر مرتبه تا دو سال تنظیم می‌شود. البته، این قانون در مورد اتباع خارجی ذکر شده در ماده های 13 و 14 در پایین صدق نمی‌کند و آنها از این قاعده مستثنی هستند.

کدام اتباع خارجی می‌توانند اجازه اقامت کوتاه مدت بگیرند؟


 • افرادی که برای انجام تحقیقات علمی قصد اقامت در کشور ترکیه را دارند (اخذ مجوز از سازمان مربوطه برای تحقیقات الزامی است)
 • افرادی که ملک، املاک یا مستغلاتی در کشور ترکیه دارند (ملک باید مسکونی باشد و به همین هدف استفاده شود)
 • افرادی که تصمیم به کارآفرینی یا ارتباط تجاری دارند (اگر اتباع خارجی درخواست اقامت بیش از 3 ماه در کشور ترکیه را داشته باشند، باید از طرف شرکت یا شخصی که با او در ارتباط هستند دعوت‌نامه یا مدارک مشابه ارائه شود)
 •  افرادی که تمایل دارند در برنامه‌های آموزشیِ هنگام خدمت شرکت داشته باشند (این دسته از اتباع خارجی بر حسب مدارک و اطلاعاتی که در مورد محل آموزش، مدت و محتوای آموزش از طرف سازمان مربوطه ارائه می‌دهند، برای مدت مشخص و مبتنی بر مدت آموزش، اجازه اقامت در ترکیه را خواهند داشت)
 • افرادی که برای آموزش طبق برنامه برنامه تبادل دانشجو یا سایر تفاهم‌نامه‌های طرف ترکیه قصد اقامت موقت در ترکیه را دارند. (اتباع خارجی باید برگه و اطلاعاتی از سازمان مربوطه ارائه دهند و مدت اجازه اقامت آنها نمی‌تواند بیشتر از مدت آموزش باشد)
 • افرادی که قصد اقامت توریستی دارند و با هدف گردشگری به ترکیه سفر می‌کنند (این افراد ملزم به ارائه مدارک و اطلاعات در مورد برنامه سفر هستند)

 

 • افرادی که برای درمان قصد اقامت در ترکیه را دارند (به شرطی که مبتلا به بیماری‌هایی نباشند که سلامت عمومی شهروندان ترکیه را تهدید کند.) از افرادی که با هدف درمان به ترکیه می‌آیند، برگه پذیرش از بیمارستان‌های دولتی و خصوصی خواسته می‌شود و لازم است تمامی هزینه درمان خود را پرداخت کنند. اجازه اقامت طبق مدت درمان تنظیم می‌شود و هزینه های اسکان، معاش و یا هزینه مرتبط با درمان اتباع خارجی از سوی سازمان و نهادهای دولتی پرداخت می‌شود.
 •  افرادی که طبق تصمیم مقامات قضایی و یا اداری در ترکیه اقامت می‌کنند (مدت آن طبق درخواست و تصمیم مقامات قضایی است)
 •  افرادی که دیگر شروط لازم برای اجازه اقامت خانوادگی ندارند، اقامت آنها به اقامت کوتاه مدت تبدیل می‌شود
 • افرادی که قصد شرکت در دوره‌های آموزش زبان ترکی را دارند (به افرادی که در سازمان معتبر آموزش زبان ترکی ثبت نام کرده‌اند حداکثر دو مرتبه اجازه اقامت داده می‌شود)
 • افرادی که از طرف سازمان‌های دولتی قصد آموزش، تحقیق، کارآموزی و شرکت در دوره‌های آموزشی در ترکیه را دارند
 • افرادی که ظرف شش ماه از تاریخ فارغ‌التحصیلی خود از آموزش عالی در ترکیه برای اقامت کوتاه مدت مراجعه نموده‌اند
 • افرادی که قصد کار در ترکیه را ندارند اما قصد سرمایه‌گذاری دارند (به همسر و فرزند او که زیر هجده سال دارد نیز اقامت کوتاه مدت داده می‌شود)
 • اتباع خارجی که شهروند جمهوری ترک قبرس شمالی هستند

انواع اجازه اقامت در ترکیه

اقامت خانوادگی

اقامت خانوادگی دومین نوع از انواع اجازه اقامت در ترکیه است. طبق ماده 34 الی 37 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، برای شهروندان ترکیه (یعنی افرادی که مشمول ماده 28 قانون شماره 5901 می‌شوند یا یکی از انواع اجازه اقامت را دارند) و همین طور پناهجویان و دارندگان وضعیت حفاظت ثانوی برای همسر خارجی او، فرزند خارجی زیر هجده سال او یا همسر و فرزند خارجی او که نیازمند مراقبت خود و یا همسر اوست اجازه اقامت خانوادگی داده خواهد شد.

اگر تبعه خارجی که درخواست اقامت خانوادگی می‌دهد بیش از یک همسر داشته باشد، تنها یکی از همسران اجازه اقامت خانوادگی خواهند گرفت اما همه فرزندان فرد خارجی او اجازه اقامت خواهند داشت.

زمانی اجازه اقامت خانوادگی برای کودکان صادر می‌شود که پدر و یا مادر دارای حق حضانت در خارج از کشور بوده و رضایت داشته باشند.

اجازه اقامت خانوادگی هر مرتبه تا سه سال تنظیم می‌شود.

انواع اجازه اقامت در ترکیه

اقامت دانشجویی

یکی دیگر از انواع اجازه اقامت در ترکیه که این روزها بسیار طرفدار دارد اقامت دانشجویی است. اجازه اقامت دانشجویی طبق ماده 38 الی 41 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی تنظیم می‌شود و فقط حق حامی بودن برای اقامت همسر و فرزندان فراهم می‌آورد نه برای سایر نزدیکان.

به دو دسته از اتباع خارجی اجازه اقامت دانشجویی داده می‌شود:

 • دسته اول: افرادی که اجازه اقامت خانوادگی ندارند و قصد تحصیل در دوره آموزش ابتدایی و یا راهنمایی را دارند
 • دسته دوم: افرادی که در کشور ترکیه در یک مراکز آموزش عالی در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، آموزش تخصصی پزشکی (TUS)، آموزش تخصصی دندانپزشکی (DUS) آموزش می‌بینند

اجازه اقامت دانشجویی به مدت چند ساله تنظیم می‌شود؟

 • در صورتی که دوره آموزشی دانشجوی خارجی کمتر از یک سال باشد، مدت اقامت بیشتر از دوره آموزشی نباید باشد.
 • به سایر اتباع خارجی که از طرف سازمان و نهادهای دولتی به برای آموزش به ترکیه می‌آیند، در طول مدت آموزش، اجازه اقامت داده می‌شود.

انواع اجازه اقامت در ترکیه

اقامت بلند مدت

طبق ماده 42 الی 45 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی به شماره 6458، که در آن مقررات اجازه اقامت بلند مدت تنظیم شده است، به اتباع خارجی که به مدت حداقل هشت سال بدون وقفه با اجازه اقامت در ترکیه اقامت داشته‌اند و یا از شروطی که توسط وزارتخانه تعیین شده برخوردار باشند، با تائید وزارت خانه از سوی استانداری اجازه اقامت بلند مدت داده می‌شود.

شرایط لازم برای گرفتن اجازه اقامت بلندمدت

 • اتباع خارجی که به مدت 8 سال در کشور ترکیه بدون وقفه اقامت داشته باشند
 • اتباع خارجی که در سه سال گذشته از تاریخ درخواست اقامت کمک‌های اجتماعی دریافت نکرده باشند
 • اتباع خارجی درآمد کافی و منظم برای گذران زندگی خود و خانواده‌شان داشته باشند.
 • اتباع خارجی بیمه بهداشتی و درمانی معتبر داشته باشند.
 • اتباع خارجی نظم و امنیت عمومی را به خطر نینداخته باشند

اجازه اقامت بلند مدت طبق ماده 43 قانون ترکیه به صورت نامحدود تنظیم می‌شود و بنابر شرایطی به اتباع خارجی که درخواست اقامت بلندمدت را دارند داده می‌شود.

اتباع خارجی که توانسته باشند اجازه اقامت بلند مدت در کشور ترکیه را دریافت کرده باشند، به غیر از وظیفه خدمت سربازی، درست مثل سایر شهروندان ترکیه از سایر حقوق مانند حق انتخاب و انتخاب شدن (شرکت در انتخابات و رای‌گیری)، داشتن مشاغلی مانند مامور دولت، انجام واردات خودرو و حقوق مربوط به تامین اجتماعی برخوردار باشند.

انواع اجازه اقامت در ترکیه

اجازه اقامت بشر دوستانه

اجازه اقامت بشردوستانه، از دیگر انواع اجازه اقامت در ترکیه، طبق مقراتی که در ماده 46 و 47 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی ذکر شده است تنظیم می‌شود.

اتباع خارجی در چه صورت اجازه اقامت بشردوستانه خواهند داشت؟

 1. اگر اقامت برای کودک مفید باشد
 2. اگر برای تبعه خارجی حکم به اخراج از کشور و یا ممنوعیت ورود به ترکیه صادر شده باشد و این اتباع خارجی از کشور اخراج نشده و یا خروج آنها از ترکیه عقلانی و ممکن نباشد
 3. اگر برای تبعه خارجی حکم به اخراج از کشور صادر نشده باشد
 4. اگر به دلیل اقداماتی که انجام شده به مراجع قضایی ارجاع داده شود
 5. اگر تبعه خارجی در ادامه امور بازگرداندن به اولین کشوری باشد که به آن پناهنده شده بود و یا به کشور ثالث مهاجرت کند
 6. اگر فرد خارجی به دلیل مسائل اضطراری و یا جهت حفظ منافع کشور و یا از جهت امنیت عمومی و نظم عمومی باید وارد ترکیه شود و به اقامت او در ترکیه اجازه داده شود اما به دلیل وجود موانع در صدور اجازه اقامت امکان دریافت سایر انواع اجازه های اقامت را نیز نداشته باشد
 7. اگر شرایط فوق العاده‌ای وجود داشته باشد

مدت زمان اجازه اقامت بشردوستانه از طرف وزارتخانه و مدیریت کل تائیدیه تعیین شده و از سوی استانداری‌ها ارائه و تمدید می‌شود.

انواع اجازه اقامت در ترکیه

اجازه اقامت قربانیان تجارت انسان

اجازه اقامت قربانیان تجارت انسان از دیگر انواع اجازه اقامت در ترکیه است که رتبه پایین‌تری را در میان روش‌های اقامت دارد. این نوع اقامت طبق مقرراتی که در ماده 48 و 49 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی ذکر شده است تنظم می‌شود.

برای آن دسته از اتباع خارجی که قربانی تجارت انسان باشند و یا به احتمال بسیار قوی این اتفاق برایشان خواهد افتاد اجازه اقامت قربانیان تجارت انسان صادر می‌شود.

مدت زمان اجازه اقامت قربانیان تجارت انسان از سوی استانداری ها با مدت سی‌روزه تنظیم می‌شود و حداکثر تا شش ماهه قابل تمدید است اما در مجموع نباید بیش از سه سال طول بکشد.

به شما پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را هم بخوانید: تفاوت اقامت بلندمدت با شهروندی ترکیه در چیست؟

اشتراک گذاری :

Copy link
Powered by Social Snap