تفاوت اقامت بلندمدت با شهروندی ترکیه در چیست؟

تفاوت اقامت بلندمدت با شهروندی ترکیه

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارند ممکن است تفاوت اقامت بلندمدت با شهروندی ترکیه را ندانند. به همین علت، در مواجهه با این دو کلمه، به اشتباه برداشت یکسانی از مفهوم آن دارند.

تفاوت اقامت بلندمدت با شهروندی ترکیه

مهم‌ترین تفاوت اقامت بلندمدت با شهروندی ترکیه در این است که در اقامت بلندمدت یا اقامت دائم، به فرد به عنوان یک تبعه خارجی اجازه داده می‌شود در ترکیه زندگی کند اما از بسیاری از مزایای شهروندی ترکیه و پاسپورت ترکیه بهره‌مند نمی‌شود.

به عنوان مثال، فردی که 8 سال در ترکیه زندگی کرده است، با توجه به شرایط و قوانین خاص می‌تواند اقامت دائم ترکیه را فقط با کارت اقامت بلند مدت دریافت کند نه پاسپورت ترکیه. بنابراین، این مورد را هم می‌توان به فهرست موارد تفاوت اقامت بلندمدت با شهروندی ترکیه افزود.

وقتی دولت ترکیه به فردی شهروندی یا تابعیت ترکیه را می‌دهد، او به عنوان شهروند ترک شناخته خواهد شد. مثلا اگر فردی با سرمایه‌گذاری مانند خرید ملک یا ثبت شرکت بتواند شهروندی ترکیه را بگیرد، از تمام مزایای شهروندی ترکیه و کسب پاسپورت ترکیه بهره‌مند خواهد شد.

در ادامه این مطلب، تفاوت اقامت بلندمدت با شهروندی کشور ترکیه را بیشتر توضیح خواهیم داد. با ما در ترکی پراپ همراه باشید.

تفاوت اقامت بلندمدت با شهروندی ترکیه

اقامت بلند مدت

طبق ماده 42 الی 45 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی به شماره 6458، که در آن مقررات اجازه اقامت بلند مدت تنظیم شده است، به اتباع خارجی که به مدت حداقل هشت سال بدون وقفه با اجازه اقامت در ترکیه اقامت داشته‌اند و یا شروطی را داشته باشند که توسط وزارتخانه تعیین شده است، با تائید وزارتخانه و از سوی استانداری، اجازه اقامت بلند مدت داده می‌شود.

از دیگر موادی که تفاوت اقامت بلندمدت با شهروندی ترکیه را نشان می‌دهد، مدت زمان دریافت اقامت و شهروندی است. بلافاصله بعد از داشتن شرایط شهروندی، اتباع خارجی می‌توانند شهروند ترکیه محسوب شوند اما برای دریافت اقامت بلندمدت باید شروط آن را داشته باشید؛ شروطی که معمولا برخورداری از آنها چندین سال طول می‌کشد.

اجازه اقامت بلند مدت طبق ماده 43 قانون ترکیه به صورت نامحدود تنظیم می‌شود و بنابر شرایطی به اتباع خارجی که درخواست اقامت بلندمدت را دارند داده می‌شود.

شرایط لازم برای گرفتن اجازه اقامت بلندمدت

 • اتباع خارجی به مدت 8 سال در کشور ترکیه بدون وقفه اقامت داشته باشند
 • اتباع خارجی در سه سال گذشته از تاریخ درخواست اقامت، کمک‌های اجتماعی دریافت نکرده باشند
 • اتباع خارجی درآمد کافی و منظم برای گذران زندگی خود و خانواده‌شان داشته باشند
 • اتباع خارجی بیمه بهداشتی و درمانی معتبر داشته باشند
 • اتباع خارجی نظم و امنیت عمومی را به خطر نینداخته باشند

حقوق اتباع خارجی در اجازه اقامت بلندمدت

یکی از مواد تفاوت اقامت بلندمدت با شهروندی ترکیه برخورداری کامل از حقوق شهروندی است. طبق اطلاعات مندرج در اداره کل مهاجرت ترکیه، اتباع خارجی که توانسته باشند اجازه اقامت بلند مدت در کشور ترکیه را دریافت کنند، به غیر از وظیفه خدمت سربازی، از بسیاری حقوق شهروندی مانند حق انتخاب و انتخاب شدن (شرکت در انتخابات و رای‌گیری)، داشتن مشاغلی مانند مامور دولت، انجام واردات خودرو و حقوق مربوط به تامین اجتماعی برخوردار می‌شوند.

دلایل رد یا باطل شدن اجازه اقامت بلندمدت یا عدم تمدید آن

در صورتی که اتباع خارجی که اجازه اقامت بلندمدت ترکیه را دریافت کرده باشند، هر یک از شرایط زیر را داشته باشند، اجازه اقامت بلندمدت آنها لغو یا باطل خواهد شد و تمدید نمی‌شود:

 1. اگر اتباع خارجی تهدیدی برای نظم یا امنیت عمومی باشند،
 2. اگر اتباع خارجی بیش از یک سال از کشور ترکیه خارج شود و دلیل آن چیزی به جز مسائل مربوط به سلامت، آموزش و خدمت سربازی باشد،

اجازه اقامت بلند مدت آنها توسط هر یک از استانداری‌های ترکیه باطل خواهد شد.

مراجعه و درخواست مجدد اتباع خارجی بعد از ابطال اجازه اقامت بلند مدت

مراجعه مجدد برای اجازه اقامت بلندمدت افرادی که مجوز قبلی آنها باطل شده باشد، در خارج از کشور ترکیه از طریق سفارت و در داخل کشور ترکیه نیز از طریق استانداری استانی انجام می‌شود که اتباع خارجی در آنجا اقامت دارند. هنگامی که اتباع خارجی برای درخواست مجدد اجازه اقامت بلندمدت به سفارت ترکیه یا استانداری‌ها مراجعه می‌کنند، شرط هشت سال اقامت بدون وقفه با اجازه اقامت در ترکیه دوباره از آنها خواسته نخواهد شد و نتیجه آن حداکثر تا یک ماه بعد اعلام می‌شود.

اگر علت باطل شدن اجازه اقات بلند مدت اتباع خارجی به دلیل خروج بیش از یکسال از ترکیه، مسائلی غیر از سلامت، آموزش و خدمت و وظیفه اجباری در کشور خود باشد، آنها می‌توانند دوباره به کنسولگری یا سفارت ترکیه یا استانداری هر یک از شهرهای مورد نظر خود مراجعه کنند تا بتوانند دوباره اجازه اقامت را دریافت کنند.

تفاوت اقامت بلندمدت با شهروندی ترکیه

شهروندی ترکیه

همان طور که پیشتر گفته شد، وقتی یک تبعه خارجی شهروندی ترکیه را می‌گیرد قادر است در کشور ترکیه بماند و زندگی کند. علاوه بر این، از تمامی حقوق مادی و معنوی یک کشور نیز برخوردار خواهد بود و این مهم‌ترین تفاوت اقامت بلندمدت با شهروندی ترکیه محسوب می‌شود. به عنوان مثال، تبعه خارجی که حالا شهروند ترکیه است می‌تواند در هر شغلی مشغول به کار شده و از حق رای دادن در آن کشور بهره‌مند شود. در حالی که با اقامت بلندمدت، تمامی حقوق شهروندی در اختیار اتباع خارجی قرار نمی‌گیرد.

انواع روش های اخذ شهروندی ترکیه

چندین راه برای گرفتن شهروندی ترکیه وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • تولد

بنابر قانون شهروندی ترکیه به شماره ۵۹۰۱، تابعیت و شهروندی کشور ترکیه تابع خون است نه خاک! به عبارت دیگر، صرفا تولد فرزند در ترکیه او را شهروند ترکیه نمی‌کند و باید حتما یکی از والدین شهروند ترکیه باشند تا تابعیت توسط خون به فرزند انتقال پیدا کند.

 • ازدواج

قانون شماره ۴۷۲۱ قانون مدنی ترکیه اعلام می‌کند اتباع خارجی می‌توانند در صورت ازدواج در ترکیه با یک شخص ترک، و بعد از گذشت ۳ سال با اثبات صوری نبودن ازدواج، درخواست شهروندی ترکیه را بدهند.

 • اقامت کاری

طبق قانون شهروندی ترکیه به شماره ۵۹۰۱، اتباع خارجی که با اقامت کاری در ترکیه زندگی می‌کنند و ۵ سال بیمه کاری ترکیه به صورت مداوم و بدون وقفه برای آنها رد شده باشد می‌توانند شهروندی ترکیه را دریافت کنند.

 • کارت فیروزه ای

اتباع خارجی با تخصص و مهارت در زمینه های علمی، هنری و ورزشی طبق قانون بین الملل نیروی کار به شماره ۶۷۳۵، می‌توانند کارت فیروزه‌ای ترکیه را دریافت کرده و از طریق این کارت، اجازه کار و زندگی در ترکیه را داشته باشند.

تفاوت اقامت بلندمدت با شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری

قانون شماره ۶۴۵۸ قانون ترکیه، اتباع خارجی با سرمایه گذاری در ترکیه می‌توانند شهروند ترکیه شوند. افراد خارجی (مثل شهروندان ایرانی) در صورت خرید املاک و مستغلات در ترکیه با سرمایه‌گذاری حداقل 250،000 دلار (250 هزار دلار یا معادل آن به لیر ترکیه)، به راحتی می‌توانند تابعیت کشور ترکیه را دریافت کرده و به طور رسمی شهروند ترکیه محسوب شوند.

لازم به ذکر است که ملک یا املاک خریداری‌شده نباید تا 3 سال به فروش بروند و در صورت سرمایه‌گذاری، مبلغ سرمایه‌گذاری که حداقل 500 هزار دلار امریکا (یا معادل آن به لیر ترکیه) است باید تا 3 سال دست‌نخورده باقی بماند.

به شما توصیه می‌کنیم این مطلب را هم بخوانید تا با نحوه سرمایه‌گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک و دریافت شهروندی ترکیه بیشتر آشنا شوید: حداقل قیمت ملک برای دریافت شهروندی کشور ترکیه چقدر است؟

مزایای شهروندی ترکیه

همان طور که گفته شد، برخورداری کامل از حقوق شهروندی مهم‌ترین تفاوت اقامت بلندمدت با شهروندی ترکیه است. با کسب شهروندی ترکیه، اتباع خارجی می‌توانند بدون ویزا به 111 کشور خارجی سفر کنند. همچنین، بهره‌مندی از خدمات پزشکی رایگان، آموزش رایگان و طرح‌های بازنشستگی از مزایای دیگر شهروندی ترکیه برای اتباع خارجی به شمار می‌رود.

ناگفته نماند افردی که در ترکیه سرمایه‌گذاری می‌کنند لازم نیست دارایی یا درآمد خود در کشورهای دیگر را به کشور موطن خود علام کنند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap