کمیسیون خرید ملک در ترکیه – از هزینه های خرید خانه چه می دانید؟!

یکی از مهم‌ترین مسائلی که همواره درباره‌­ی آن از تیم کارشناسان ما در شرکت ترکی پراپ سوال می‌شود، هزینه‌ی خرید املاک در ترکیه و سایر هزینه­‌های جانبی آن به خصوص کمیسیون خرید ملک در ترکیه است. این امر یکی از مهمترین مسائلی است که باید توسط افرادی که قصد خرید ملک در خارج از کشور را دارند در نظر گرفته شود. ما به مشتریان خود توصیه می­‌کنیم 4 تا 6 درصد هزینه­‌ی خرید را برای پوشش دادن سایر هزینه‌ها و مخارج اختصاص دهند. توجه داشته باشید این هزینه­‌ها یک طرفه هستند، یعنی هزینه‌­هایی که مالک خانه بایستی جهت مسائلی همچون مالیات، نگهداری و غیره پرداخت کند. باید اشاره کنیم این هزینه­‌ها در کشور ترکیه نسبتاً ارزان بوده و نسبت به کشورهای اسپانیا و فرانسه، تقریباً یک سوم و یک چهارم هستند.

اجازه دهید به مثالی در این زمینه توجه کنیم. اگر در سال 2014 خانه‌­ای را در کشور ترکیه خریده باشید، تاکنون حتماً متحمل هزینه‌‌ها و مخارج زیر شده‌­اید: با فرض اینکه این خانه به قیمت 200.000یورو خریداری شده باشد، هزینه­‌های جانبی شما حداکثر در حدود 12000 یورو خواهد بود که در ادامه به بررسی کامل جزییات آن می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

کمیسیون خرید ملک در ترکیه

هزینه نقل و انتقال سند

هزینه نقل و انتقال سند ملکی کشور ترکیه 4% ارزش ملک را شامل می­‌شود. این هزینه معمولاً به‌صورت نصف-نصف بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود. هزینه‌ی نقل و انتقال سند در هنگام ثبت سند خانه به نام شما پرداخت می‌شود. بنابراین چنانچه می­‌خواهید خانه­ ای را در ترکیه پیش­ خرید کنید، نگران پرداخت این هزینه تا زمان تحویل و انتقال نباشید.

ارزش تخمینی با عنوان مبلغ اظهار شده از قیمت منزل نیز شناخته می ­شود. اظهار کمتر از قیمت واقعی بسیار در ترکیه متداول است، بنابراین مأمورین مالیاتی روشی برای سنجش منطقی بودن این اظهارات دارند. اگر قیمت اظهار شده بین 50 تا 60% ارزش واقعی بازار اعلام شود، منطقی در نظر گرفته خواهد شد. بدین معنی که تمبر مالیاتی شما در حدود 4% از %60-50 مبلغ پرداختی خواهد بود. اگر بخواهیم محتاط ­تر عمل کنیم، بهتر است 60% این هزینه را مد نظر قرار دهیم.

کمیسیون خرید ملک در ترکیه

کمیسیون خرید ملک در ترکیه

در این کشور به‌صورت استاندارد کمیسیون خرید ملک در ترکیه برابر با 3% است. با این حال نسبت به اینکه برخی شرکت‌ها ممکن است بخواهند هزینه‌ های بالاتری از شما دریافت کنند هشیار باشید. ما در شرکت ترکی پراپ هیچ هزینه اضافی از شما دریافت نمی‌کنیم.

کمیسیون خرید ملک در ترکیه

هزینه مالیات

هزینه­‌ی مالیات برابر با ۱٪ ارزش ملک است، این مبلغ در مقایسه با کمیسیون خرید ملک در ترکیه بسیار پایین‌تر است. هزینه­‌های مربوط به خرید ملک در کشور ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی همانند اسپانیا، ایتالیا و فرانسه که چیزی بین %20-10 هزینه‌ی اضافی را شامل می‌شوند، بسیار ناچیز است. این مسئله سبب می‌شود اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک به گزینه‌ی جذابی برای بسیاری از سرمایه­ گذاران، و نیز کسانی که به دنبال محلی برای گذران تعطیلات، بازنشستگی و یا زندگی توام با آرامش هستند، مبدل شده است.

از سال 2017 خریداران خارجی دیگر ملزم به پرداخت هزینه‌ی ارزش افزوده (VAT) برای اولین ملک خریداری شده در ترکیه نیستند. این در زمانی است که خریدار خارج از ترکیه حضور داشته باشد و انتقال پول مستقیما از حساب شخص به حساب صاحب ملک منتقل شود که متاسفانه به دلیل بسته بودن ارتباط بانکی در ایران این امر امکان پذیر نیست.

*فراموش نکنید وقتی خانه­ ی جدیدتان در ترکیه را خریداری کردید، می­ بایست نسبت به مدیریت و حفاظت و نگهداری آن، و نیز هزینه­ ها و مخارج مرتبط با آن اطلاع داشته باشید. پس در مطالب بعدی با ما همراه باشید تا شما را با شیوه ی مدیریت و حفاظت و نگهداری املاک در کشور ترکیه، بیشتر آشنا کنیم.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap