کار در ترکیه به عنوان مهاجر ،برای اشتغال اقدام کنید!

کار در ترکیه به عنوان مهاجر

اندیشه ی پیدا کردن شغل در ترکیه بسیاری را وحشت زده میکند؛ از ورود و حرکت به یک فرهنگ جدید گرفته تا پیدا کردن کار در فرآیند درخواست شغل. ما در این مقاله نگاهی به فرآیند کار در ترکیه به عنوان مهاجر می اندازیم. به عنوان یک ملت بیگانه، ممکن است  بازار کار ترکیه حزن انگیز به نظر برسد و با بدبینی نسبت به آن نگریسته شود، ولی با تغییر قوانین بیش از پیش میشنویم که افراد موفق به کسب ویزای کاری میشوند. طی 5 سال گذشته فرآیند صدور اجازه ی کار ساده تر شده و متعاقبا درخواست دادن نیز ساده تر است. پس بیایید نگاهی بیاندازیم به نکات ضروری برای پیدا کردن کار، کسب جواز کار و ورود به محل جدید کارتان. در ادامه به کار در ترکیه به عنوان مهاجر و روند آن می پردازیم.

کار در ترکیه به عنوان مهاجر

برطرف کردن تفاوت های فرهنگی

ابتدا به تمامی مشکلاتی که ممکن است در محل کارتان در کشور خودتان پیش بیاید فکر کنید و سپس سعی کنید بفهمید چگونه میتوانید آن ها را با وجود همکارانی که زبان اصلی و اصول کاریشان با شما متفاوت است، بر طرف کنید. احتمالا بزرگترین مانع برای کار در محیطی گروهی در ترکیه، فائق آمدن به تفاوت فرهنگی است؛ علی الخصوص برای بانوان، به دلیل اینکه سنت مردسالاری هنوز هم در ترکیه پابرجاست. برای صدها نیروی کار زن در ترکیه، مهارت، نظم، صبر و هوشیاری در محیطی مورد نیاز است که در آن همکاران مرد به این باور دارند که جای شما پشت سینک ظرفشویی است! درحالیکه نمی خواهیم به شما پیشنهاد کنیم که اصول اخلاقی کاری خود را زیر پا بگذارید، توصیه میکنیم که قبل از قبول شغل در ترکیه، در چند ماه اولیه با ذهنی باز به محل کار بروید؛ تنها مشاهده کنید و تصویری از شخصیت همکارانتان و باور هایشان برای خود شکل دهید.

کار در ترکیه به عنوان مهاجر

کار کردن به صورت غیر قانونی

در برخی استراحتگاه های ساحلی، بارها و رستورانها که به ارباب رجوع های خارجی سرویس میدهند، تمایل برای استخدام مهاجرانی که از استاندارد ها و انتظارات مورد نیاز جهت کار در این مراکز مطلع هستند، وجود دارد. ولی مشکل این است که علیرغم تغییرات و بازنگری انجام گرفته طی چند سال گذشته، قوانین و مقررات مربوط به مهاجران متقاضی کار قدری پیچیده است. برای کار در ترکیه به عنوان مهاجر بدانید که اگر به عنوان یک مهاجر در محیط کار به مشکلی بر بخورید، کارفرما به شما کاری پاره وقت پیشنهاد میدهد؛ ولی عواقبی در بر دارد. درحالیکه مقوله ی کار غیر قانونی ممکن است در ابتدا به صورت دعوتنامه به نظر برسد، برای مثال هیچگونه قرار داد کتبی نوشته نمیشود، در بیشتر مواقع تنها فردی که از نیروهای کار غیر قانونی استقبال میکند، کارفرماست. ریسک های احتمالی این است که در صورت بروز هرگونه حادثه ی احتمالی، هیچ پشتوانه ی قانونی و هیچگونه تامین اجتماعی و تسهیم مالیاتی ای وجود ندارد. ساعات کاری ممکن است طولانی باشد و در کل تابستان حتی یک روز تعطیل نیز وجود نخواهد داشت. بدترین حالت، کار کردن به مدت 50 ساعت در هفته به مدت یک ماه بدون دستمزد است. همچنین خطر جریمه، دیپورت شدن و ممنوع الورود شدن تا 8 سال نیز وجود دارد. در سال 2010 وزیر کار و امنیت اجتماعی ترکیه، تعداد مهاجران غیر قانونی را حدود 500 هزار برآورد کرد. ولی باوجود محدودیت ها،   علیرغم اینکه این تعداد رو به کاهش گذاشته، برخی مهاجران همچنان به کار غیر قانونی ادامه میدهند.

کار در ترکیه به عنوان مهاجر

انواع مختلف کار در ترکیه به عنوان مهاجر چیست؟

دورکاری در خارج کشور

یکی دیگر از گزینه های کار در ترکیه به عنوان مهاجر دو کاری است ،با هرچه بیشتر دیجیتالی شدن دنیا و تبدیل شدن تکنولوژی به یکی از لازمه های زندگی هر روزه، برخی از حرفه ها به نیروهای کار میدهد تا به عنوان نیروی کار مستقل شناخته شوند و برای یافتن کار به صورت آنلاین اقدام کنند. با اینکه این طریق کار کردن تا حد زیادی از سد های تفاوت فرهنگی عبور میکند ولی فکر نکنید که هیچ مانع قانونی ای وجود ندارد. پرداخت مالیات و سردرگمی حرفه ی دور کاری در ترکیه را در بر گرفته است. ناتالی سایین یک نویسنده ی دور کار است که در ساحل اژه ترکیه زندگی میکند. او میگویید: با وجود اینکه من شهروندی ترکیه را داشتم، بنظر نمیرسید که هیچ کس از چگونگی روند ثبت مطلع باشد، بنابرین من مشمول پرداخت مالیات شده بودم. او از کمک یک حسابدار استفاده کرد تا از این موضوع سر در بیاورد. او ناتالی را به عنوان یک شاغل ثبت کرد و یک شماره ی شناسه ی مالی برایش بوجود آورد. با این وجود به همین راحتی نبود. “در مراحل پایانی این روند هنوز در دفتر مالیات پریشانی و گیجی وجود داشت، به این دلیل که مطمئن نبودند که باید مرا در ردیف کدام حرفه قرار دهند. الان که به آن شرایط فکر میکنم به خنده می افتم ولی روند کلی ثبت به عنوان دورکار عملی اضطراب آور و استرس زا است و حتی اگر شهروند ترکیه نبودم بدتر نیز میشد، زیرا آن وقت نیاز به ویزای کاری نیز می داشتم.

مشاغل آموزشی برای مهاجرین

یکی دیگر از مشاغل محبوب در تقریبا همه ی ملیت های خارجی، درخواست برای تدریس زبان انگلیسی در مدارس است. پس از کسب مدرک TEFL تعداد زیادی از مشاغل در سطح کشور در مدارس معین وجود دارد؛ بنابراین اگر برنامه ی زندگی در یک تفرجگاه ساحلی را دارید، احتمال یافتن مدرسه بسیار کم است. در عوض شهرهای بزرگ مانند استانبول یا آنکارا گزینه های محبوبی هستند. علیرغم اینکه در اکثر موارد قرار دادی معین نوشته میشود و پرداخت ها به موقع است، از برخی داستان های منتشر شده در اینترنت این بر می آید که تعداد اندکی آموزگار وجود دارند که به آنها وعده ی جواز کسب داده شده بوده و هیچگاه دریافتش نکردند و همین موضوع آنها را در موقعیت کاری ناخوشایندی قرار داده، بنابراین تحقیقات کاملی بعمل آورید! برای دیدن گزینه های بیشتر کار در ترکیه به عنوان مهاجر با ما همراه باشید.

تجارت گردشگری در ترکیه

یک راه دیگر برای کار در ترکیه به عنوان مهاجر اشتغال در شرکت های خارجی است. در خواست کار برای مشاغلی نظیر هتل ها و فرودگاه ها مکان های محبوبی میان ساکنین کشور های بریتانیا و سایر کشورهای اروپاییست که کشورشان بازار گردشگری قوی ای در ترکیه دارند. علیرغم بازار رقابتی، در صورت بدست آوردن شغل در این زمینه، میتوانید انتظار کار موقت در اولین فصل توریستی از می تا اکتبر را داشته باشید. بعلاوه در شهرهایی مانند آنتالیا میتوان انتظار قرار داد زمستانی را نیز داشت. ممکن است این را به صورت کاری پاره وقت در نظر بگیرید ولی کارفرمایان افرادی با اجازه ی اقامت دائم را ترجیح میدهند و ساعات کاری نیز طولانی اند.

چگونگی درخواست برای اجازه ی کار

هنگامی که تنها ویزای توریستی دارید کار نکنید. کارفرمای آینده تان باید از طریق یک فرآیند آنلاین درخواست ویزای کاری معتبر کند. انواع ویزاهای صادر شده عباراتند از موقت، دائم، مستقل و کارت آبی فیروزه ای نیز به شرایط بستگی دارد. مورد اخیر برای مهاجرانی با مهارت و سطح بالای تحصیلات، تجربیات حرفه ای و مشارکت های علمی تکنولوژیکی می باشد. بعلاوه این امر وابسته به این است که درخواستتان را از داخل ترکیه یا خارج آن صادر میکنید و این مهم در مدت زمان بررسی درخواست شما تاثیر گذار است. مهمترین مسئله این است که کار کردن در ترکیه به عنوان یک خارجی منوط به شاخصه هایی برای شرکت نیز میباشد. این شاخصه های شامل این میشوند که به ازای استخدام کردن هر کارمند غیر بومی باید حداقل پنج کارمند ترک تبار استخدام شود؛ فروش سالیانه نیز باید از 800 هزار لیره تجاوز کند و مقررات دستمزدی نیز ممکن است متفاوت باشد. (در اینجا برای کارفرما ها سامانه ی رسمی وزارت کار، خانواده و تامین اجتماعی قرار داده شده تا اطلاعات بیشتری بدست آورید.ailevecalisma.gov.tr/uigm/genel-bilgiler).

کار در ترکیه به عنوان مهاجر

کار های ممنوعه در ترکیه به عنوان مهاجر

  • دندانپزشکی، پرستاری، دارویی
  • دامپزشکی
  • وکالت و دفتر اسناد رسمی
  • دفتر محافظت خصوصی
  • صید ماهی، صدف، اسفنج، مروارید، صادرات مرجان، خلبانی، غواصی، کاپیتانی، سکان داری، کار در آبهای ملی
  • کارگزاری سفارشی
  • راهنمای گردشگری (تایید صلاحیت چندین سال به طول میکشد و باید شهروندی ترکیه را در اختیار داشته باشید).

اگر به دنبال کار در ترکیه به عنوان مهاجر و یا قصد خرید خانه در این کشور را دارید در وبسایت “ترکی پراپ” به‌عنوان یک آژانس معاملات ملکی در ترکیه می ­توان گلچینی از آگهی های ملک در شهرهای این کشور را ببینید. هر فهرست شامل تصاویر، اطلاعات موقعیتی، و جزئیات ملک است. در صورتی که هر کدام از خانه­ ها توجه شما را جلب کرد، می­ توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید یا فرم پرسش­نامه را پر کنید. همچنین اگر در استانبول هستید و مایلید ملک و منطقه را از نزدیک ببینید، برای هماهنگی تاریخ و زمان، کافی است با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap