مالیات ملک در ترکیه – از قوانین سفت و سخت آن چه می دانید؟!

مالیات ملک در ترکیه

مشمول مالیات بر درآمد شدن در ترکیه به اقامت بستگی دارد. اگر شما به عنوان فردی مقیم ترکیه محسوب می شوید، پس مشمول پرداخت مالیات بر درآمد در ترکیه هستید. اگر شما مقیم ترکیه نباشید، به جز مالیات بر درآمدهای حاصل از کشور ترکیه مانند مالیات بر اموال غیرمنقول مشمول مالیات نمی‌شوید. در همین راستا در این مطلب از وبسایت “ترکی پراپ” قصد داریم شما را جزییات مالیات ملک در ترکیه و سایر قوانین مالیاتی این کشور آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

خرید خانه در ترکیه

آیا اتباع خارجی در ترکیه مشمول مالیات بر درآمد هستند؟

این موضوع باز هم به وضعیت اقامت اتباع خارجی بستگی دارد. بنابراین از قوانین زیر استفاده می شود:

  1. اگر تابع خارجی با هدف مالیاتی در ترکیه اقامت داشته باشد، پس این فرد باید در ترکیه مالیات بپردازد. اگر اتباع خارجی اقامت قانونی ترکیه داشته باشند یا در هر یک سال مالیاتی بیش از شش ماه در ترکیه زندگی کنند، مقیم ترکیه محسوب می شوند. این قانون در تعیین اقامت با اهداف مالیاتی به قانون شش ماهه معروف است. اگر یک تابع خارجی به عنان مقیم ترکیه فرض شود، پس باید صرف نظر از خاستگاه درآمد، مالیات بر درآمد بپردازد. به عبارت دیگر، تایع خارجی که با اهداف مالیاتی مقیم ترکیه باشد، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد جهانی خود است.
  2. اگر تابع خارجی با هدف مالیاتی مقیم ترکیه نباشد، تنها ملزم به پرداخت مالیات بر درآمدی است که از طریق تجارت در ترکیه یا مالکیت بر اموال غیرمنقول به دست می‌آید. به این وضعیت مالیات یا مالیات دهنده‌ی محدود شده می‌گویند. کسانی مثل دیپلمات‌ها که صرفاً به دلیل اجرای مسوولیت اداری و رسمی یا جلسات بیش از شش ماه در ترکیه اقامت دارند هم به عنوان مالیات دهنده‌ی محدود شده محسوب می‌شوند. اکثر ترک‌هایی که صاحب خانه‌ی ویلایی هستند و مقیم ترکیه نمی‌باشند در این دسته قرار دارند. بدین معنی که تنها ملزم به پرداخت مالیات بر درآمدی هستند که از راه اجاره دادن خانه‌های ویلایی و یا سرمایه گذاری به دست می‌آید.

مالیات ملک در ترکیه

مالیات بر اموال غیرمنقول در ترکیه

این نوع از مالیات که صرف نظر از اقامت برای همه قابل پرداخت است در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین است. اگر در نظر دارید در ترکیه ملک بخرید، باید بدانید وضعیت مالیات ملک در ترکیه چگونه است. هم چنین می توانید مالیات بر دارایی در ترکیه را با سایر بازارهای اموال غیرمنقول در کشورهای دیگر مقایسه کنید. بیایید نگاهی به سیستم مالیات بر دارایی در ترکیه و سایر ملیت های اروپایی بیندازیم.

مالیات بر اموال غیرمنقول در ترکیه به سه بخش اصلی تقسیم می شود:

  • اول، مالیات پرداختنی (حق تمبر) است که با تغییر مالکیت ملک ایجاد می شود. طبق ثبت سند، مالیات قابل پرداخت است. این مالیات برابر با 4.4% از “مقدار اعلام شده” ی ملک است و از جانب طرفین به میزان مساوی به بنگاه معاملاتی پرداخت می شود. با این حال باید توجه داشت که حق تمبر معمولا بخشی از مذاکرات خرید است و فروشندگان تمایل دارند تمام هزینه ی قابل پرداخت را به خریدار تحمیل کنند. بنابراین، در واقع 4.4% از مقدار اعلام شده ی ملک توسط خریدار پرداخت می شود.

نکته: در این نوع از مالیات ملک در ترکیه ، مقدار اعلام شده ی ملک معادل با ارزش خرید نیست. تقریبا در تمام موارد فروشندگان و خریداران ارزش ملک را پایین تر اعلام می کنند تا میزان حق تمبر کاهش یابد و در مواردی که قابل اجراست بخش کلان مالیات دریافت کند. مقامات مالیاتی ترکیه از این مسئله کاملا آگاه هستند بنابراین “ادعاهای معقول” را مورد آزمایش قرار می دهند. امروزه 50-60% از ارزش خرید سود معقول تلقی می شود و مورد چالش قرار نمی گیرد. اما اگر درحال خرید ملک در ترکیه هستید و فروشنده روی اظهارنامه ی کم هزینه پافشاری می کند (مثلا کم تر از 30%)، قبل از موافقت به دنبال مشاوره ی قانونی باشید زیرا اگر هزینه ی اظهارنامه به طرز غیرقابل قبولی پایین باشد، توسط مقامات مالیاتی ترکیه زیر سوال می رود.

  • همچنین در ترکیه باید سالانه مالیات بر ملک پرداخت شود. این مورد شبیه به مالیات شورایی در انگلستان و ایالت متحده است اما میزان پول پرداختی آن بسیار کم تر می باشد. معمولا این مالیات بین 0.6% و 1% از ارزش ملک است. یعنی اگر در ازای 200000 یورو در ترکیه ملکی خریداری کنید و ارزش آن به فرض 120000 یورو ارزیابی شود، حداکثر مالیات سالانه حدود 1000 یورو خواهد بود.
  • به علاوه ترکیه از درآمد حاصل از دارایی نیز،شامل درآمد (سودی) که سرمایه گذار خارجی از فروش و اجاره ی ملک خود در ترکیه کسب می کند، مالیات دریافت می کند. نرخ مالیات از 15 تا 30% متغیر است. تا زمان نشر این مقاله، اگر درآمد دوباره در ملک دیگری سرمایه گذاری شود، ترکیه مالیات بر درآمد را حذف نمی کند. بنابراین مالیات بر درآمدی که از راه دارایی به دست می آید به دو دسته ی اصلی تقسیم می شود (هم کسانی که مقیم ترکیه هستند باید آن را بپردازند و هم کسانی که مقیم ترکیه نیستند):

الف) پایتخت از سود حاصل از فروش ملک مالیات دریافت می‌کند.

ب) مالیات بر درآمد حاصل از ملک و دارایی مثل درآمد اجاره!

مالیات ملک در ترکیه

مالیات بر اساس سود حاصل از فروش ملک

مقدار “اعلام شده” ملک هنگام فروش و “مقدار اعلام شده” آن هنگام خرید، سود به دست می آید. برای روشن سازی موضوع مثال می آوریم- به فرض مثال اگر در سال 2010 100000 یورو خانه ی ویلایی در ترکیه خریده باشید (و در آن زمان میزان حق تمبر در قرارداد 60000 یورو ثبت شده باشد)، آن وقت هنگام فروش 20000 یورو سود کرده اید. این درواقع همان سود سرمایه است و شما به عنوان فردی که در ترکیه اقامت ندارد باید در ازای سودی که داشته اید مالیات بپردازید زیرا میزان درآمد در ترکیه بالا رفته است. بنابراین، شما 20000 یورو مالیات می پردازید. سود سرمایه باید به 6000 لیر برسد تا مشمول مالیات شود و سود پایین تر از این مقدار مالیات ندارد. نرخ مالیات بر 40000 لیر حدودا 23% است و بیشتر از آن تا سقف 35% می رسد. بنابراین اگر تنها میزان سود شما در سال 2013 20000 یورو باشد، بعد از معافیت سالانه و قیدهای نرخ پایین، در نهایت 3800 یورو می پردازید که به طور میانگین معادل 19% است.

برای این که برنامه ریزی دقیقی از پرداخت مالیات ملک در ترکیه داشته باشید لطفا توجه کنید که مالیات بر سود سرمایه بعد از پنج سال حق مالکیت به صفر می رسد. یعنی اگر بیش از پنج سال در ترکیه صاحب ملک باشید، دیگر اصلا نیازی به پرداخت مالیات بر سود سرمایه نیست.

بیشتر بخوانید: خرید خانه در ترکیه ، راهنمای قدم به قدم برای این اقدام بزرگ!

مالیات ملک در ترکیه

مالیات بر درآمد حاصل از اجاره

این نوع از مالیات شبیه به مالیات بر سود سرمایه است. درآمدی که از املاک ترک به دست می آورید، پس از هزینه های مجاز مانند حفظ و استعمال، تبدیل به میزانی می شود که مالیات می پذیرد. این میزان باز هم ذیل معافیت سالانه قرار می گیرد که بعد از آن میزان مالیات از 15% شروع شده و درمورد درآمدهای بالاتر از 40000 لیر به 35% افزایش می یابد.

مالیات ملک در ترکیه

مالیات بر درآمد در ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی چگونه است؟

در مقام مقایسه ، نمی توان روسیه را کشوری دانست که طرفدار صاحب خانه ها است. تنها درصورتی که 6 ماه اجاره خانه پرداخت نشود حکم تخلیه صادر می شود و حتی آن موقع هم به این سادگی ها نیست. به علاوه، صرف نظر از بندهای قید شده در اجاره نامه، مستاجران روسی می توانند سه ماه قبل اجاره نامه را باطل کنند.

همچنین، سرمایه گذاران خارجی 30% از مالیات بر درآمد را می پردازند و امکان کاهش این مقدار وجود ندارد. همین طور اگر خارج از شهرهای بزرگ خانه بخرید، با نرخی نسبتا پایین تر حداکثر 1.5% مالیات بر زمین و 2.2% مالیات بر دارایی می پردازید.

کسی که مقیم استرالیا نباشد باید مالیات بر دارایی بیشتری بپردازد. همینطور باید نسبت به مالیات اضافه بر سازمان درمورد اموالی که می خواهید کم تر از ده سال بفروشید مطلع باشید زیرا سود سرمایه به همان نرخ 30-25% درآمد عادی محاسبه می شود ولی هزینه ها پایین نمی آید.

فرانسه در رابطه با درآمد حاصل از اجاره، قانون عجیبی برای مالیات دارد. صرفا برای مبله بودن یا نبودن خانه،تفاوت قابل توجهی در مالیات قابل پرداخت وجود دارد. همچنین اگر در فرانسه صاحب خانه ی “حرفه ای” تلقی شوید، مورد مجازات قرار می گیرید.

سرمایه گذاران خارجی در پاناما باید از مالیات بر ارزش افزوده ی اموال غیرمنقول دوری کنند. به علاوه یک مالیات بر دارایی دیگر هم هست که براساس ارزش فعلی ملک بالا می رود.

شاید بدترین جا برای صاحب خانه بودن ایتالیا باشد. مالیات بر درامد حاصل از اجاره در ایتالیا 43-23% است. به علاوه، اگر مقیم ایتالیا باشید، باید مالیات بر درآمد جهانی نیز بپردازید.

اما نباید در تهیه ی لیست کشورهای برتر در زمینه ی پرداخت مالیات از جانب صاحبان خانه سوئیس را نادیده گرفت. مالیات در این کشور به خاطر یک کلبه ی چوبی 54.5% است!!

کشورهایی هستند که مالیات بر املاک در آن ها نسبتا پایین است اما بسیاری از آن ها به علت آشفتگی داخلی، مشکلات سیاسی یا چالش های اقتصاد ملی گزینه ی خوبی نیستند. یونان در این زمینه نمونه ی خوبی است. با این که نرخ فعلی مالیات بر درآمد و دارایی در یونان نسبت به مالیات ملک در ترکیه پایین تر است، اما یونان هنوز به دنبال رسیدن به ثبات مالی است و ممکن است هرگونه راه حل برای دست یافتن به این موضوع به ضرر صاحبان ملک و صاحبان خانه تمام شود.

واضح است که قبل از سرمایه گذاری به روی اموال غیرمنقول خارجی حتما باید تحقیق کنید اما املاک ترکیه به علت نرخ پایین مالیات بر درآمد و دارایی، نرخ بالای رشد ارزش املاک و موانع کم بر سر راه مالکیت افراد بیگانه باید در بالای فهرست شما قرار گیرد.

 

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از هزینه های زندگی در ترکیه و چگونگی مهاجرت آسان و امن به کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای اخذ اقامت ترکیه و زندگی آسوده در این کشور هستید مطالب بعدی ما را حتما دنبال کنید!

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap