مالیات در ترکیه ،میزان مالیت در این کشور چقدر است؟

مالیات در ترکیه

نرخ مالیات در ترکیه بر شرکت و کسب و کارها پایین است، به همین دلیل تعداد فزاینده ای از شرکت های بین المللی تصمیم می گیرند که دفتر مرکزی خود را به ترکیه منتقل کنند. به ویژه استانبول به خاطر موقعیتش که در امتداد اروپا و آسیا قرار دارد، مرکز فعالیت برای شرکت هایی است که به دنبال افزایش دسترسی و توسعه خود هستند. در ادامه بیشتر به مالیات در ترکیه می پردازیم.

مالیات در ترکیه

نرخ مالیات در ترکیه بر شرکت چقدر است؟

  • نرخ مالیات برای شرکتهای خارجی در ترکیه در حال حاضر 22٪ است.
  • شرکت هایی که به طور قانونی در ترکیه مستقر هستند، مالیات دهندگان کامل در نظر گرفته می شوند و از درآمد جهانی آنها مالیات گرفته می شود.
  • شرکت های غیر مقیم، مالیات دهندگان محدودی هستند و فقط از درآمد به دست آمده آنها در ترکیه، مالیات گرفته می شود.
  • سود شعبه ای که به ترکیه منتقل می شود مشمول مالیات تکلیفی سود سهام است که 15٪ است.
  • با این حال، استثنائاتی در این مورد وجود دارد به عنوان مثال، معاهدات مالیاتی.

مالیات در ترکیه

مالیات بر عایدی سرمایه برای کسب و کار ها در ترکیه

سود بلند مدت یک شرکت به عنوان درآمد عادی آن شرکت تلقی می شود و از آن مالیات گرفته می شود، با معافیت 75٪ از سود سرمایه از هرگونه فروش سهام، مشروط بر این که این سهام را حداقل برای دو سال داشته باشد و حداقل به مدت پنج سال سود حاصل از فروش در حساب ذخیره، نگهداری می شود.

سود سرمایه متعلق به یک شرکت که حاصل از فروش املاک و مستغلات در ترکیه است و بیش از دو سال صاحب آن بوده است، 50٪ معافیت مالیاتی دارد. سود سرمایه حاصل از فروش که متعلق به شرکتهای خارجی است و  به مدت دو سال یا بیشتر توسط یک شرکت هلدینگ بین المللی مستقر در ترکیه اداره شده است، از مالیات بر درآمد شرکت ها معاف است.

مالیات در ترکیه

کسر مالیات برای کسب و کارها در ترکیه

هزینه های مختلفی وجود دارد که می تواند از مبنای مالیات در ترکیه کسر شود:

  • هزینه های بالا آمده در طی یک کسب و کار ثابت
  • مالیات بر دارایی مرتبط با کسب و کار
  • بدهی های مشکوک الوصول
  • هزینه های تحقیق و توسعه
  • تخفیف مالیاتی برای تحقیق و توسعه برای شرکتهای خارجی

به اندازه50٪ از کمک های مالی کارفرمایان به کارکنان شرکت شما برای پروژه های تحقیق و توسعه تحت پوشش دولت ترکیه است. شرکت ها همچنین از پرداخت هزینه تمبر بر روی هرگونه اسناد مربوط به تحقیق و توسعه معاف هستند و هرگونه کالای وارداتی مربوط به این موضوع از مالیات گمرک معاف است.

مالیات در ترکیه

سایر هزینه های کسرپذیر

هزینه های مربوط به شروع کسب و کار،کسرپذیر مالیات در ترکیه محسوب می شوند. مالیات دهندگان نیز این گزینه را دارند که در اقدامات مساوی، این کسری ها را طی پنج سال گسترش دهند.

کمکهای مالی به سازمانهای خیریه و پولی که برای ساخت تسهیلات آموزشی، بیمارستانها و واحدهای تحقیقاتی علمی تخصیص می یابد، حداکثر تا 5٪ از سود ناخالص شرکت قابل کسر است. در برخی از شرایط، پرداختی های بازنشستگی و افزونگی نیز کسر می شود.

سرمایه گذاری های استراتژیک که توسط دولت تعیین می شود. به عنوان مثال: این سرمایه گذاری ها می تواند شامل سرمایه گذاری در تولید محصولاتی باشد که به واردات متکی هستند. از این موارد می توان تا 100٪ کاملاً کسر کرد. مشوق های دیگری نیز برای مشاغل برای سرمایه گذاری های استراتژیک وجود دارد، اینها شامل تخفیف در عوارض گمرکی و کمک های تأمین اجتماعی است.

بیشتر بخوانید: راهنمایی اخذ شهروندی ترکیه ،دریافت شهروندی از طریق سرمایه گذاری!

مالیات در ترکیه

سایر مالیات در ترکیه برای شرکت ها

مالیات بر املاک و مستغلات: اگر شرکت شما صاحب ملک، اعم از مسکونی، تجاری یا زمینی در ترکیه باشد، شما مشمول مالیات بر املاک و مستغلات ترکیه با نرخ های مختلف می شوید.

تأمین اجتماعی: این کمک ها، برای کارفرما و کارمند، 5.34 ٪ از حقوق کارمند را تشکیل می دهد: 14٪ برای کارمند و 5.20٪ برای کارفرما.

بیکاری: این 3٪ از حقوق است: 1٪ برای کارمند و 2٪ برای کارفرما.

تمبر مالیاتی: این در مورد انواع اسناد از جمله صورتهای مالی و حقوق و دستمزد صدق می کند. تمبر مالیاتی به عنوان درصدی از ارزش اظهار شده در توافق نامه ها ، با نرخ های مختلف از 189.0 ٪ تا 948.0 ٪ محاسبه می شود. پرداخت حقوق نیز مشمول این مالیات و با نرخ 759.0 ٪ است.

مالیاتهای دیگر: شما همچنین باید مالیات بر سرمایه، مالیات بر حقوق و دستمزد ، مالیات بر نقل و انتقالات اموال و سایر مالیات های مربوط به معاملات مانند مالیات بانکی و بیمه را بپردازید.

مقایسه مالیات بر شرکت در کشورهای مختلف

آلمان ایالات متحده اروپای شرقی و آسیای مرکزی ترکیه  
 
9.0 10.6 17.6 0.10 شمار پرداختی های مالیات در هر سال
218.0 175.0 238.0 170.0 زمان مورد نیاز برای تشریفات اداری (ساعت)
49.0 43.8 33.8 40.9 سهم کل مالیات (% از سود)

پس از مطالعه نکات مالیات در ترکیه اگر قصد خرید ملک در آلانیا را دارید، در وبسایت “ترکی پراپ” به‌عنوان یک آژانس معاملات ملکی در ترکیه می ­توان گلچینی از آگهی های ملک در شهرهای این کشور را ببینید. هر فهرست شامل تصاویر، اطلاعات موقعیتی، و جزئیات ملک است. در صورتی که هر کدام از خانه­ ها توجه شما را جلب کرد، می­ توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید یا فرم پرسش­نامه را پر کنید. همچنین اگر در استانبول هستید و مایلید ملک و منطقه را از نزدیک ببینید، برای هماهنگی تاریخ و زمان، کافی است با ما تماس بگیرید.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap