فرصتهای سرمایه گذاری در ترکیه، در کدام نواحی این کشور ملک بخریم؟

فرصتهای سرمایه گذاری در ترکیه

فرصتهای سرمایه گذاری در ترکیه بسیار است اما بازار املاک ترکیه، به‌لطف شمار بی‌سابقۀ خریداران خارجی‌ای که آپارتمان‌ها و ویلاهای سرتاسر کشور را خریداری می‌کنند، بسیار رونق گرفته است. در حالی‌که رکود و نرخ بالاتر بهره فروش داخلی را تحت تأثیر قرار داده‌اند، فروش خارجی در نواحی مختلف ترکیه رکورد بی‌سابقه‌ای را از خود به‌جای گذاشته است.

این یک مسئله‌ی چندفرهنگی نیز هست، چراکه خریداران املاک ملیت‌های خاورمیانه‌ای، آسیایی و اروپایی دارند. بدون شک، بازار املاک ترکیه دارای شهرت و محبوبیت بین‌المللی است. اما علت این محبوبیت ناگهانی چیست؟ درواقع دلایل نسبتاً زیادی وجود دارند که وبسایت “ترکی پراپ”  به‌عنوان یک آژانس معاملات ملکی در ترکیه قصد دارد به طور کامل آن را برای شما بازگو کند، پس با ما همراه باشید.

فرصتهای سرمایه گذاری در ترکیه

آیا سرمایه‎‌گذاری ملک در ترکیه آینده خوبی دارد؟

عوامل کوتاه‌مدت و بلندمدت بسیاری وجود دارند که باعث جذب سرمایه‌گذارانی می‌شوند که به‌دنبال یک تعهد مالی بلندمدت هستند. در سال 2018، مشکلات موجود در اقتصاد ترکیه موجب رکود و سقوط نرخ ارز شدند و در این میان ارزش بیشتری به پول خریداران دادند. میانگین نرخ ارز به ازای هر دلار حدوداً 5.30 لیره ترکیه می‌باشد و این موضوع باعث جلب نظر سرمایه‌گذاران شده است، چراکه آن‌ها فرصتی را پیش پای خود می‌بینند که نباید آن را از دست داد.

در مناطق بسیاری، فراوانی خانه‌های نوساز و پیش‌فروش‌شده نیز قیمت‌های املاک را پایین نگه می‌دارد، اما در زمینۀ افزایش ارزش سرمایه به‌صورت بلندمدت امیدوارکننده هستند. عامل بزرگ دیگری که باعث جذب خریداران خارجی مسکن شد در سال 2018 به‌وجود آمد؛ یعنی زمانی‌که ترکیه در طرح شهروندی خود، مبلغ تعیین‌شده برای سرمایه‌گذاری بر روی املاک را پایین آورد.

فرصتهای سرمایه گذاری در ترکیه

اخذ شهروندی ترکیه ازطریق خرید ملک

در سرتاسر دنیا کشورهای بسیاری حق شهروندی و اقامت کشور خود را به سرمایه‌گذاران ملکی بین‌المللی اعطا می‌کنند و این گزینه یکی از بهترین فرصتهای سرمایه گذاری در ترکیه است. با این وجود، پیش از سال 2018، در کشور ترکیه حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری یک میلیون دلار آمریکا بود و این باعث می‌شد که ترکیه در نظر بسیاری از  افراد گزینۀ مناسبی نباشد.

در سال 2018، ترکیه در طی اقدامی شوکه‌کننده، مبلغ مربوطه را تا سه‌چهارم کاهش داد؛ یعنی تا 250.000 دلار آمریکا. این اقدام موجی از مردم را که قصد خرید خانه، زندگی و کار در ترکیه را داشتند، به آن‌جا سرازیر نمود. بنابراین، سرمایه‌گذاران و خریدارانی که به‌دنبال خانۀ تفریحی دومی برای خود هستند، در کدام مناطق جمع می‌شوند؟ محبوبیت کدام نواحی بیشتر است و دلایل این محبوبیت چیست؟

بیشتر بخوانید: روش های اخذ اقامت ترکیه ، مطمئن ترین راه برای مهاجرت را انتخاب کنید!

فرصتهای سرمایه گذاری در ترکیه

محلات محبوب ترکیه از نگاه خریداران خارجی

فرصتهای سرمایه گذاری در ترکیه در کدام نواحی بیشتر است؟
ترکیه هفت ناحیه دارد: اِژه، مدیترانه، دریای سیاه، مرمره، آناتولی مرکزی، آناتولی شرقی و آناتولی جنوب شرق. آمار نشان می‌دهد که خریداران خارجی مسکن ‌به‌ندرت در نواحی آناتولی مرکزی، شرقی و جنوب شرقی ملک خریداری می‌کنند. این نواحی ازجمله مناطقِ محصور در خشکی هستند، درحالی‌که افراد خارجی‌ای که قصد خرید ملک دارند معمولاً جذب اماکن ساحلی می‌شوند. آن نواحی از نظر فرهنگی نیز متفاوت هستند و بازار مسکن آن‌ها به‌لحاظ معماری و ساختمان‌های مدرن و نوساز از قافله عقب مانده است.

درعوض سه ناحیه، به‌طور ویژه، به‌عنوان محبوب‌ترین نواحی جلب‌توجه می‌کنند.

مرمره

در وهلۀ اول، ناحیۀ مرمره مهره‌ی مهمی در گروه خود به‌حساب می‌آید، برای مثال معروف‌ترین و شلوغ‌ترین شهر ترکیه: استانبول. این شهر، به‌عنوان مرکز گردشگری، آموزش و پرورش، کسب‌وکار، تجارت، اقتصاد، بهداشت و سلامتْ سرمایه‌گذاران را به‌راحتی به‌سمت خود جذب می‌کند.

در ده سال اخیر، گستره‌ی بازار مسکن استانبول تا مناطق حومۀ شهر نیز رسیده است و این موضوع به‌خاطر وجود پروژه‌های مشارکتی جدید درخصوص آسمان‌خراش‌هاست که بازار پیش‌فروش ملک را تحت سلطۀ خود درآورده‌اند. قیمت این خانه‌ها پایین‌تر از قیمت‌های مرکز شهر است و دارای امکانات ویژه‌ی املاک مسکونی مانند استخرهای شنا و باغچه‌های تزئینی می‌باشند.

خریداران خاورمیانه‌ای، به‌طور ویژه، به استان‌های بورسا (Bursa) و یالُوا (Yalova) روی آورده‌اند تا بر روی املاک آنجا سرمایه‌گذاری نمایند. خصیصۀ پنهان و جذاب استان بورسا، پایتخت پیشین امپراتوری عثمانی، این است که کوه اولوداغ (Uludag) در آنجا قرار دارد. این کوه یکی از معروف‌ترین مکان‌های اِسکی در ترکیه است، در حالی‌که دشت‌های سرسبز و چشمه‌های آبِ داغ طبیعیِ استان یالُوا محیط آرام‌تری را فراهم می‌کنند.

مدیترانه

به‌عنوان دومین ناحیۀ محبوب در نگاه خریداران خارجی به عنوان یکی از فرصتهای سرمایه گذاری در ترکیه است، خط ساحلی مدیترانه شامل شهرک‌ها، روستاها و شهرهایی است که نظر خریداران خارجی با ملیت‌های مختلف را به خود جلب می‌کند. منطقۀ آنتالیا به‌عنوان محبوب‌ترین منطقه، به‌لطف مرکز شهر بزرگ و استراحتگاه‌های ساحلی کوچک‌تر خود مانند بلک (Belek) که پایتخت گلف ترکیه به‌حساب می‌آید، برای خود شهرتی دست‌وپا کرده است.

به‌نظر می‌رسد که منطقۀ فتیحه (Fethiye) توجه انگلیسی‌ها را به خود جلب نموده است و علاوه‌بر اینکه مکان تفریحی محبوبِ آن‌ها به‌حساب می‌آید، اکنون خانۀ مهاجران انگلیسی و جیب‌های پُر پولشان است. این افراد که تمام طول سال را در ترکیه زندگی می‌کنند، استراحتگاه‌های ساحلی کوچک‌تر در سواحل حصاراونو (Hisaronu) ، اواجیک (Ovacik) و کالیس (Calis) را می‌پسندند. در شهر کوچک و اعیانیِ کالکان (Kalkan) بازارِ خریدوفروشِ ویلاهای لوکس با جدیدترین معماری‌های مُدِ روز و مناظر دریایی شگفت‌انگیز، بسیار پررونق می‌باشد. این در حالی است که شهر بندری مارماریس (Marmaris) در میان خریدارانِ آپارتمان از محبوبیت زیادی برخوردار است.

فرصتهای سرمایه گذاری در ترکیه

اژه

به‌سمت ساحل غربی ترکیه که برویم، اژه، با تعداد زیادی آپارتمان و ویلای تفریحی فروشی در شبه‌جزیره‌ی بودروم (Bodrum) ، یک مقصد محبوب دیگر برای خریداران اروپایی است. درک جذابیت و کشش این ناحیه کار دشواری نیست، چراکه درطی چندین دهه، شهرت خوش‌گذرانی‌های لذت‌جویانۀ آن، روح افراد سرخوش و فارغ‌البال را از سرتاسر ترکیه و جهان به سمت خود کشانده است.

خانه‌های اعیانی و گران‌قیمت در مرکز شهرِ بودروم به فروش می‌رسند، اما در سال‌های اخیر، محبوبیت آن به‌عنوان یک مکان لوکس به جایگاه دوم تنزل پیدا کرد، چراکه شهر یالی‌کاواک (Yalikavak) گوی سبقت را از آن ربود و در جایگاهی قرار گرفت که آوازه‌اش به گوش همگان رسید. سایر مکان‌های محبوب در بودروم عبارتند از: گومبت (Gumbet) ، گل‌ترک‌بوکو (Golturkbuku) ، توربا (Torba) ، بیتز (Bitez) ، گوموشلوک (Gumusluk) و گوندوغان (Gundogan) .

بریتس (Brits) نیز عرصۀ خریدِ خانه را در آلتینکوم به خود اختصاص داده است؛ آلتینکوم (Altinkum) یک استراحتگاه ساحلی کوچک در اژه است که قیمت‌های پایینی به ازای هر متر مربع پیشنهاد می‌کند. از طرفی، با فاصله‌گرفتن مردم از شهر استانبول، روزبه‌روز بر محبوبیت ازمیر افزوده می‌شود. ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه به‌حساب می‌آید، اما استراحتگاه‌های ساحلی کوچک‌تری مانند آلاچاتی (Alacati) و منطقۀ شگفت‌انگیز و زیبای فوچا (Foca) نیز در آن قرار دارند.

تِرابزون

نواحی مرمره، مدیترانه و اژه عرصۀ املاک خارجی را به خود اختصاص داده بودند، اما خریداران خاورمیانه‌ای که شباهت‌های بسیاری بین فرهنگ خود و مردم ترابزون می‌یابند، به این استان سرازیر شده‌اند. این شهرِ سنتی که در ناحیۀ شمال شرقی دریای سیاه واقع شده است، دسترسی آسانی نیز به دشت‌ها و جاذبه‌هایی همچون دشتِ آیدِر و دریاچۀ اوزون‌گل فراهم می‌کند. ترابزون به‌سرعت از یک مکان کسل‌کننده و آرام به مکانی محبوب جهت بازدید تبدیل می‌شود.

فرصتهای سرمایه گذاری در ترکیه

دورنمای بازار املاک خارجی ترکیه

پس، آیا بازار املاک این کشور به عنوان یکی از قدرتمندترین فرصتهای سرمایه گذاری در ترکیه در میان افراد خارجی همچنان مشهور خواهد ماند؟ به‌نظر می‌رسد که این‌گونه باشد. متخصصین امور مالی و منطقه‌ای اظهار می‌کنند که در نرخ سودآور کنونی ارز هیچ نشانه‌ای از کاهش مشاهده نمی‌شود و این یکی از عوامل بزرگی است که محبوبیت ترکیه را به جلو می‌راند.

در ژانویه سال 2019، فروش خانه‌ها به افراد خارجی به‌طور سرسام‌آوری تا 81 درصد افزایش داشت و به‌نظر می‌رسد که قرار است این روند ادامه یابد. علاوه‌بر این، طرح شهروندی همچنان خریداران را از امارات متحده عربی به ترکیه می‌کشاند و این امر باعث افزایش سرسام‌آور درخواست‌ها تا 55 درصد شده است. به‌نظر می‌رسد که فرصت‌های سرمایه‌گذاری به‌قدری زیاد هستند که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت.

سرمایه‌گذاری در املاک ترکیه

اگر بازار املاک ترکیه نظر شما را جلب کرده است اما دوست دارید درمورد فرصت‌های سرمایه‌گذاری و نواحی آن بیشتر بدانید، با ما تماس بگیرید یا به ما ایمیل بزنید. به‌عنوان یک آژانس املاک شناخته‌شده که در مناطق مهمی فعالیت می‌کند، مشخص است که تجربه و دانش ما از بازار برای خریداران خارجی ارزشمند می‌باشد. افرادی که به‌دنبال یک سرمایه‌گذاری مطمئن هستند و گاهی‌اوقات در تمام طول سال در ترکیه زندگی و کار می‌کنند، می‌توانند از تجربۀ ما استفاده نمایند. ضمناً نگاهی به مجموعۀ بزرگ ما با موضوع آپارتمان‌ها و ویلاهای فروشی در ترکیه بیندازید یا جهت تعیین تاریخی برای بازدید از املاک با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap