شهروندی ترکیه برای افراد سوری ،شرایط اخذ شهروندی در سال 2020!

موضوع شهروندی ترکیه برای افراد سوری و چگونگی دریافت آن قسمت بزرگی از نگرانی شهروندان سوری که در ترکیه یا خارج از ترکیه مستقر هستند، می­باشد و معمولأ بین خود اطلاعات صحیح، نادرست و حتی قدیمی در مورد تصمیمات شهروندی و اطلاعات مربوطه را رد و بدل می­کنند.

در راستای فراهم نمودن پاسخ­های لازم به تمامی پرسش­ها در مورد این موضوع، ما در این مطلب از ترکی پراپ در مورد آخرین اطلاعات شهروندی ترکیه برای افراد سوری در سال 2020 صحبت خواهیم کرد.

شهروندی ترکیه برای افراد سوری

تصمیم اعطای شهروندی ترکیه برای افراد سوری

تصمیم استثنایی اعطای شهروندی ترکیه به افراد سوری قبل از بروز بحران سوریه و ورود پناه­جویان به ترکیه جز قوانین موجود در ترکیه نبوده و شهروندی طبق موارد محدودی که در زیر به مهمترین آن­ها اشاره می­شود به افراد اعطا می­شد:

 1. یک فرد خارجی که مجوز اقامت کاری داشته و برای 5 سال در ترکیه مستقر بوده باشد.
 2. سرمایه­ گذاری ترکیه تحت شرایط خاص
 3. خرید املاک در ترکیه با قیمت مشخص
 4. ازدواج با یک فرد دارای ملیت ترک
 5. فرزندخواندگی
 6. اثبات نژاد ترکی یا عثمانی

در حالی که تعداد افراد سوری موجود در ترکیه به بیش از سه و نیم میلیون نفر رسیده، که اکثر آن­ها را پناهجویان تحت قانون حمایت تشکیل می­دهد، اراده ­ای روشن برای اعطای شهروندی به تعدادی از افراد سوری که در خاک ترکیه هستند به منظور اسکان آن­ها در ترکیه به وجود آمده و در این مرحله دولت ترکیه ابتدا بر اعطای شهروندی به فارغ ­التحصیلان دانشگاهی و افرادی که درجات تحصیلی بالا دارند و همینطور تجاری که نقش مثبتی در اقتصاد ترکیه داشته باشند، تمرکز کرده است.

این تصمیم به منزله طناب نجاتی برای بسیاری از افراد سوری بود که به دنبال آزادی بیشتر در عمل و سرمایه­ گذاری­ های خود بودند و بسیاری از آن­ها را ترغیب کرد که برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمایند و بسیاری از آن­ها به دلیل بهره جستن از مزایای فراوان آن مشتاقانه منتظر رسیدن پیامی مبنی بر درخواست از آن­ها برای ثبت نام برای شهروندی ترکیه هستند.

شهروندی ترکیه برای افراد سوری

روش­های دریافت شهروندی ترکیه برای افراد سوری

به دلیل تصمیمات و توافقات قدیمی، درها به روی مالکیت سوری به طریق شخصی بسته است و تاکنون نیز اقداماتی در راستای این تصمیمات انجام شده اما به آن­ها اجازه داده شده که با استفاده از ثبت املاک خریداری شده به نام شرکتی که مالک آن هستند بتوانند از اخذ شهروندی ترکیه از طریق مالکیت املاک استفاده کنند.

قانون به افراد سوری اجازه داده تا از مزایای دیگر قوانین ، که به آن­ها حق اقدام و درخواست برای اخذ شهروندی ترکیه می­دهد نظیر سرمایه­گذاری از طریق سپرده­گذاری 500،000$ در بانک­های ترکیه به مدت 3 سال، ازدواج با یک فرد با ملیت ترک، اثبات نژاد ترکی یا اخذ اقامت کاری به مدت 5 سال  استفاده نمایند. اما مهمترین راه برای افراد سوری برای اخذ شهروندی ترکیه که امید اکثر آن­ها برای اخذ شهروندی محسوب می شود، استفاده از قانون شهروندی است.

رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان در یکی از سخنرانی­های خود در سال 2016 ضمن خوش­آمد گویی به مهمانان سوری، ایده اعطای شهروندی به گروهی از آنان را اعلام کرد و گفت:”اگر نیاز باشد ما به افراد سوری شهروندی ترکیه اعطا می­نماییم. وزرای ما تحقیقات لازم را در این مورد انجام می­دهند زیرا بین این افراد وکیل، پزشک، مهندس و پرستار وجود دارد و ما می­توانیم این افراد را جذب جامعه نماییم تا آن­ها از عهده حمایت از خودشان برآیند….”.

بسیاری از افراد سوری با ثبت اطلاعات خود در ادارات مربوطه، اقدامات اولیه در راستای تقویت پرونده داوطلبی خود برای شهروندی را آغازکرده ­اند همچنین مقامات ترکی اقدامات اولیه لازم را انجام داده و پرونده ­های بسیاری را که گاهی اوقات پیش­بینی نتیجه آن­ها بسیار سخت به نظر می­رسد را انتخاب کرده ­اند.

شاید یکی از مهمترین موارد که افراد سوری می­توانند به منظور تقویت پرونده خود برای اخذ شهروندی ترکیه انجام دهند، ثبت مدارک دانشگاهی خود است و به منظور ثبت این مدارک به روش معتبر که در آن مقامات بتوانند با اطمینان تصمیم­گیری کنند، اداراتی برپا شده که بتوانند از طریق قانونی از صحت و سقم این موارد مطلع گردند.

بیشتر بخوانید: اخذ شهروندی ترکیه ،شرایط و روش اخذ اقامت این کشور!

شهروندی ترکیه برای افراد سوری

مراحل مختلف شهروندی برای افراد سوری در ترکیه

افراد سوری در ترکیه چندین مرحله در شهروندی را طی می­کنند، بحث، توضیح و اطلاعات در مورد این مراحل از منبعی به منبع دیگر متفاوت است اما شکی نیست که به طور کلی مرحله بررسی امنیتی که گواهی عدم خلاف صادر می­کند، یکی از مهمترین مراحل در اعطای شهروندی ترکیه به افراد سوری است و بر این اساس تصمیم اعطای شهروندی به افراد داوطلب گرفته می­شود.

ما در اینجا مهمترین اقدامات کلی که شامل هفت مرحله است را لیست کرده­ایم:

 1. مرجله اول: ثبت و تایید درخواست
 2. مرحله دوم: فرستادن پرونده به هیئت عمومی ذیصلاح برای بررسی
 3. مرحله سوم: بررسی اولیه پرونده.
 4. مرحله چهارم: مرحله بررسی جامع، بایگانی و انتقال پرونده به مقامات ذیصلاح برای ارزیابی. این مهمترین مرحله در اخذ شهروندی است و ممکن است چندین ماه قبل از رسیدن به مرحله پنجم طول بکشد.
 5. مرحله پنجم: وارد کردن پرونده به لیست اعطای شهروندی شورای وزیران
 6. مرحله ششم: مرحله تصمیم­گیری در مورد پرونده
 7. مرحله هفتم: گزارش نتیجه از طریق مقاماتی که پرونده در آن حوزه اعمال شده است.

 

علاوه بر دانستن نکات شهروندی ترکیه برای افراد سوری اگر قصد خرید ملک در این کشور را دارید، در وبسایت “ترکی پراپ” به‌عنوان یک آژانس معاملات ملکی در ترکیه می ­توان گلچینی از آگهی های ملک در شهرهای این کشور را ببینید. هر فهرست شامل تصاویر، اطلاعات موقعیتی، و جزئیات ملک است. در صورتی که هر کدام از خانه­ ها توجه شما را جلب کرد، می­ توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید یا فرم پرسش­نامه را پر کنید. همچنین اگر در استانبول هستید و مایلید ملک و منطقه را از نزدیک ببینید، برای هماهنگی تاریخ و زمان، کافی است با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap