سند ملکی کشور ترکیه (TAPU) – راهنمای دریافت بی دردسر تاپو

اگر قصد سرمایه گذاری و یا خرید ملک در کشور ترکیه را دارید بدون شک باید با قوانین و اصطلاحات رایج در این کشور بیشتر آشنا شوید، یکی از مهم‌ترین و البته پرکاربردترین اصطلاحات در معاملات ملکی کشور ترکیه دریافت تاپو یا سند ملکی کشور ترکیه (TAPU) است که در این مطلب از وبسایت ترکی پراپ قصد داریم شما را با جزییات و چگونگی دریافت آسان این سند مهم بیشتر آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید تا تمام اطلاعات مورد نیاز درمورد تاپو را با شما در میان بگذاریم.

 

سند ملکی کشور ترکیه (TAPU)

سند ملکی کشور ترکیه (TAPU) چیست؟

در فرهنگ معاملات ملکی کشور ترکیه تاپو به سند ملکی کشور ترکیه (TAPU) گفته می‌­شود، تاپو سند بسیار مهمی است که مالکیت شما بر یک ملک را مورد تأیید قرار می‌دهد. همچنین در این سند، اطلاعاتی درباره ملک و مالک آن ارائه شده است. سند ملکی از سوی اداره­ ی کل ممیزی املاک در کشور ترکیه ارائه، ثبت و بایگانی می­‌شود.

آگاهی خریداران نسبت به آنچه در فرآیند انتقال سند ملکی در ترکیه خود نیاز است و مشکلات مربوط به آن، از اهمیت فراوانی برخوردار خواهد بود. ما به شما توصیه می‌کنیم از یک وکیل برای کمک به بررسی کلیه‌ی مسائل مربوطه، به ویژه در زمان خرید به‌صورت ویژه و غیراستاندارد انجام می­‌شود، مشاوره بگیرید. به‌عنون مثال، وقتی خرید ملک را با هدف بدست آوردن شهروندی این کشور انجام می دهید، انجام آن اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

ما در وبسایت ترکی پراپ با تعداد زیادی از وکلای قانونی در سراسر ترکیه همکاری می‌کنیم  و می‌توانیم یک فرد حرفه­ ای و مناسب را به شما معرفی کنیم. همچنین می‌توانیم به شما یک پکیج کامل خرید و سرمایه­ گذاری ارائه دهیم تا مسیرتان برای انجام معامله، از ابتدا تا انتها هموار شود.

سند ملکی کشور ترکیه (TAPU)

انواع مختلف اسناد ملکی در کشور ترکیه کدامند؟

به طور کلی سند ملکی کشور ترکیه (TAPU) در دو نوع  وجود دارد، که در ادامه به طور کامل به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

 1. سند ملکی آبی
 2. سند ملکی قرمز

سند ملکی کشور ترکیه (TAPU)

سند ملکی آبی

این سند ملکی برای مالکیت بر زمین و مالکیت مشارکتی صادر شده و به شرح زیر است:

 • مالکیت بر زمین: این سند صرفاً برای زمین ارائه شده و امکان سکونت در این زمین وجود ندارد.
 • مالکیت مشترک: اگر سند ملکی جهت مالکیت مشترک صادر شود، در آن میزان و سهم مالکیت شما مشخص می­شود. بعنون مثال شما خانه­ی شماره 3 در یک بلوکی با 20 خانه را در اختیار دارید، اما در این سند تنها ذکر می­شود سهم شما 1 از 20 است. بدین ترتیب امکان خودمختاری مالک در ملک سلب شده، و بنابراین ممکن است برخی افراد احساس محبوس شدن و عدم اختیار کافی جهت فروش یا حفظ چنین املاکی را داشته باشند. دارندگان سند ملکی مشارکتی، امکان به رهن گذاشتن این سند را نیز نخواهند داشت.

سند ملکی کشور ترکیه (TAPU)

سند ملکی قرمز

این سند بیانگر مالکیت فردی است و ویژگی­ های واحد در آن ذکر می­ شود. اگر به مثال قبلی توجه کرده باشید، در این سند بصورت دقیق ذکر می­ شود که خانه­ ی شماره­ ی 3 از میان تمامی منازل موجود در بلوک به فرد تعلق دارد. این نوع اسناد می توان سند ملکی کشور ترکیه (TAPU) را می ­توان به رهن گذاشت.

سند ملکی قرمز دو نوع kat irtifaki و kat mulkiyeti ارائه می شوند و گزینه ­ای در این فرم وجود دارد که دسته ­بندی ملک شما را مشخص می کند.

 • kat irtifaki: این عنوان بیانگر آن است که امکان توسعه­ ی بیشتر ملک وجود دارد. ضمن اینکه امکان تقسیم­ بندی واحدها نیز وجود خواهد داشت. این سند معمولا برای پروژه های در حال ساخت که هنوز تمام نشده اند، ارائه می شود.
 • kat mulkiyeti: به طور عمومی پس از پایان ساخت، مأموری از سوی شهرداری به نظارت بر ملک می­ پردازد تا مطمئن شود ساخت و ساز با رعایت الزامات قانونی به انجام رسیده است. در ادامه گواهینامه ­ی پایان کار با عنوان Iskan ارائه می ­شود که امکان تغییر سند به سند تکمیلی را بوجود می ­آورد. بعد از بدست آوردن سند مربوطه، امکان سکونت در آن با دریافت اجازه از واحد برنامه ­ریزی شهری در شهرداری وجود خواهد داشت. بدون این گواهینامه، سکونت در این ملک قانونی نبوده و فروش آن بسیار دشوار خواهد بود.

سند ملکی کشور ترکیه (TAPU)

بررسی سند ملکی کشور ترکیه (TAPU)

در فرآیند معامله ملک بخشی از بررسی ­های لازم که بایستی انجام شود، ویژگی­ های مربوط به سند ملکی است. یعنی هزینه­ ها، امکان رهن، و سایر محدودیت­ هایی که در این زمینه وجود دارد. این کار می­ تواند از سوی خریدار و یا وکیل او با وکالتنامه­ ی معتبر انجام شود.

سند ملکی کشور ترکیه (TAPU)

هزینه‌ی دریافت سند ملکی کشور ترکیه (TAPU) چقدر است؟

وقتی می ­خواهید ملکی را در ترکیه خریداری کرده و یا بفروشید، هزینه ­هایی مرتبط با مبادله ­ی سند ملکی وجود خواهد داشت که مهم ترین آن هزینه­ ی انتقال سند ملکی است که به آن تمبر مالیاتی هم گفته می‌شود و برابر با 4% قیمت فروش است. خوب است بدانید بصورت موقت، این هزینه تا 31 مارس 2019 ، 3% خواهد بود که البته ممکن است مهلت آن تمدید شود. این هزینه پس از تکمیل انتقال سند پرداخت می­شود. معمولاً فروشنده قیمت فروش را اظهار کرده و خریدار هزینه­ی مربوطه را پرداخت می­کند.

هزینه­ ی انتقال سند ملکی کشور ترکیه (TAPU) چقدر است؟

باید بدانید که هزینه ­ی انتقال سند ملکی یا همان تمبر مالیاتی 4% قیمت ملک است که بصورت کامل از سوی خریدار، و یا در برخی شرایط و با توجه به مذاکرات صورت گرفته، نیمی خریدار و نیمی فروشنده پرداخت می­ شود.

سند ملکی کشور ترکیه (TAPU)

چگونگی دریافت سند ملکی کشور ترکیه (TAPU)

 • تعیین وقت از دفتر اسناد ملکی محلی، توجه داشته باشید در این زمان بایستی پاسپورت و کارت شناسایی خود را به همراه داشته باشید.
 • توافق طرفین بر روی ارزش ملک و آماده­ سازی تمبر مالیاتی (پرداخت این هزینه با خریدار است).
 • پرداخت هزینه­ ی تمبر مالیاتی.
 • امضای سند از سوی فروشنده که بدین ترتیب انتقال سند به خریدار بدون هیچگونه مشکلی مورد تأیید قرار می ­گیرد.
 • امضای سند از سوی خریدار و تأیید آن، و همچنین تمامی هزینه­ هایی که ممکن است در پی داشته باشد.
 • صدور سند قطعی به نام مالک جدید.

سند ملکی کشور ترکیه (TAPU)

سند ملکی ترکیه و دریافت شهروندی براساس سرمایه ­گذاری

برای کسانی که دستکم 250.000 دلار جهت سرمایه­ گذاری خرید ملک در ترکیه خرج کنند، پاسپورت این کشور صادر می ­شود. زمانی که خریدار ملک با توجه به این شرایط درخواست شهروندی می ­کند، امکان انتقال سند ملکی (فروش ملک) به مدت سه سال وجود نخواهد داشت. بنابراین به کسانی که می­ خواهند سرمایه ­گذاری جهت دریافت شهروندی را انجام دهند توصیه می­ شود ملکی را خریداری کنند که سند آن هیچگونه رهن یا توقیفی نداشته باشد.

اگر شما هم در فرآیند معامله ملک و یا خرید ملک در ترکیه هستید و می‌خواهید درباره فوت و فن های بدست آوردن سند ملکی کشور ترکیه (TAPU) بیشتر بدانید، همینک با مشاوران ما در ترکی پراپ در ارتباط باشید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap