منطقه‌ی ساریر استانبول ،از جواهر تنگه‌ بسفر چه می‌دانید؟

مجلات گردشگری هنگام معرفی مناطق اروپایی ترکیه به‌ندرت به منطقه‌ی ساریر استانبول می‌پردازند. این جواهر تنگه‌ی بسفر، مقصد تابستانی و زمستانی محبوب ترک‌ها‌ست. جمعیت این منطقه دراین ایام افزایش می‌یابد زیرا ساکنان محلی استانبول و گردشگرانی از سرزمین‌های دورتر برای لذت بردن از زیبایی‌های آن به ساریر می‌آیند. تعداد گردشگران این منطقه با مناطق مهمی مثل سلطان احمد یا بی‌اوغلو قابل مقایسه نیست. با این حال چیزی که مردم را به این منطقه می‌کشاند، حال و هوای این منطقه و سنت‌های دیرینه‌ی روستاهای کوچک آن است. در این مطلب وبسایت “ترکی پراپ” به‌عنوان یک آژانس معاملات ملکی در ترکیه، شما را بیشتر با منطقه‌ی ساریر استانبول آشنا میکنید.

منطقه‌ی ساریر استانبول

تاریخ به دور از فراز و نشیب ساریر

منطقه‌ی ساریر استانبول یک سکونتگاه قدیمی تنگه‌ی بسفر است که برای بیشتر عمرش تنها یک روستای ماهیگیری بوده‌. هنگامی‌‌ که خاندان عثمانی این منطقه را به‌عنوان شکارگاه و تفرجگاه خود برگزید، دوران اوج این منطقه شروع شد. با تبدیل شدن این منطقه به یک مقصد انحصاری، بسیاری از ثروتمندان ترک نیز در این منطقه، اقامتگاه‌های تابستانی ساختند. انتقال سفارت‌خانه‌های برخی کشور‌های خارجی به این منطقه طی سال‌های بعد، باعث شد این منطقه پرآوازه‌تر شود. با نگاه کردن به مسجد‌ها،کنیسه‌ها و کلیسا‌های محله‌های بویوک دره، ینی محله و تارابایا می‌توان دریافت که دراین منطقه، جوامعی با باور‌ها و فرهنگ‌های متفاوت برای قرن‌ها درکنار یکدیگر زندگی کرده‌اند.

منطقه‌ی ساریر استانبول

راه‌های ارتباطی و حمل و نقل در منطقه‌ی ساریر استانبول

با استفاده از اتوبوس‌های محلی خط متروی ام۲ می‌توان به راحتی درون منطقه جابه‌جا شد یا به مناطق مجاور سفر کرد. پل سلطان محمد فاتح که بر روی جاده‌ی ای۸۰ اروپا قرار دارد و پل سلطان سلیم یا ووز، فاصله‌ی کمی از ساریر دارند و این باعث سریع‌تر شدن مسافرت از بخش اروپایی به بخش آسیایی می‌شود. با این حال پرطرفدار‌ترین روش مسافرت به مقاصدی از جمله کادی‌کوی آسیایی، روملی کاواتی، آنادولوکاواتی، چانگالکوی، استینیه و منطقه‌ی شلوغ امین اونو، استفاده از کشتی‌های مسافرتی است. مسافران کشور‌های خارجی می‌توانند از فرودگاه فوق مدرن و جدیدی استفاده کنند که در فاصله‌ی ۴۰ دقیقه‌ای این منطقه قرار دارد. این فرودگاه در سال ۲۰۲۳ تکمیل خواهد شد و این منطقه را در طول سال به صدها مقصد جهانی متصل خواهد کرد.

منطقه‌ی ساریر استانبول

قطب تحصیلی استانبول

گردشگری تنها ویژگی این منطقه نیست و این منطقه مدارس خصوصی و دولتی بسیاری دارد که تحسین بسیاری را به عنوان قطب تحصیلی برانگیخته است. این منطقه ۱۱۵ مدرسه‌ی ابتدایی تا متوسطه دارد. دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه بیکنت استانبول نیز افراد مستعد را برای ورود به بازار کار، آموزش می‌دهند. دراین منطقه موسساتی بین‌المللی وجود دارند ازجمله مدارس بریتانیایی زکریاکوی، تارابایا و ینیکوی، مدرسه‌ی کامیونیتی بین‌المللی استانبول که در پردیس هیسار قرار دارد و پردیس دبیرستان فرانسوی پیرلوتی. وجود این موسسات باعث می‌شود این منطقه‌‌ برای خارجی‌هایی که قصد سکونت و کار دراستانبول را دارند، انتخابی مناسب باشد.

منطقه‌ی ساریر استانبول

یازده جاذبه‌ی گردشگری منطقه‌ی ساریر استانبول

 • شهر ساحلی کیلیوس: ترکیه بهشت عاشقان سواحل است و منطقه‌ی ساریر استانبول یکی از بهترین سواحل را دارد. ساحل این شهر رو به دریا‌ی سیاه است و این باعث می‌شود در ماه‌های خاصی از سال، جریان‌هایی قوی ایجاد شود که برای کودکان خطرآفرین است. با این وجود، این ساحل و شهر کوچک همچنان طرفداران زیادی دارد. می‌توانید دور از ساحل و در مناطق جنگلی آن قدم زده و مشغول فعالیت‌های دیگری شوید یا با استراحت در بار‌ها و قهوه‌خانه‌های کوچک از زمان خود لذت ببرید.
 •  جنگل بلگراد: این جنگل که نام آن برگرفته از فتح بلگراد توسط عثمانی‌هاست، برای قرن‌ها شکارگاه خصوصی خاندان عثمانی و همراهانشان بوده‌است، اما امروزه به مکانی سرسبز در استانبول برای لذت بردن از مناظر تبدیل شده‌. روزانه بسیاری در آن مشغول دویدن هستند و آخر هفته‌ها، خانواده‌ها و زوج‌ها برای قدم زدن و تفریح به اینجا می‌آیند. پارک‌های طبیعت کوچک‌تری نیز درون جنگل وجود دارند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به پارک‌های ایرماک، کومورکوبنت، محمد عاکف ارسوی و نست سویو، اشاره کرد. باغ مشهور آتاتورک در باهچه‌کوی قرار دارد که در لبه‌ی جنگل بلگراد است.
 • روملی کاواقی: این مکان به دلیل رستوران‌های ماهی کنار ساحلش مشهور است. منوی این رستوران‌ها ترکیبی است از ماهی تازه، غذاهای دریایی و مزه و راکی سنتی که طعمی جادویی ایجاد می‌کنند. برای سپری کردن عصری دلپذیر، این غذاها را با آرامش و در کنار عزیزانتان صرف کنید.
 • بویوک دره: برای دهه‌ها، بویوک دره مکانی به دور از هیاهو بوده‌است اما در سال‌های اخیر، بازار املاک و مستقلات آن رشد سریعی کرده‌ و آپارتمان‌های لوکس آن در صدر محبوب‌ترین‌ها هستند. این مکان دارای چند کلیسا و موزه‌ی سدبرک حانیم که یک مجموعه‌ی شخصی مشهور است و خانواده‌ی ثروتمند و سرشناس کوچ آن را گردآوری کرده‌ نیز در این مکان قرار دارد. خانه تابستانی آن‌ها خانه‌ی قرن نوزدهمی آذریان یلی بوده‌ که از سال ۱۹۷۸ قمری (۱۳۵۷ شمسی) به موزه‌ی کنونی تبدیل شده است.
 • استینیه: این منطقه‌ی پرطرفدار میان مناطق امیرگان و ینی‌کوی قرار دارد. آخر هفته‌ها، خلیج کوچک آن، مسافران روزانه را به سوی خود می‌کشاند تا اوقات خوشی را در محیط رو به دریای قهوه‌خانه‌ها ورستوران‌ها سپری کنند. از دیگر جاذبه‌های آن می‌توان پارک استینیه را نام برد که یک مرکز خرید مشهور و فوق مدرن است و برند‌های بین‌المللی و ترک، غذاخوری‌ها و اسباب سرگرمی مختلف در آن زیر یک سقف جمع شده‌اند.

منطقه‌ی ساریر استانبول

 • ایرگان: نام تاریخی این منطقه از امیران عثمانی برگرفته شده‌است که برای شکار به این منطقه می‌آمده‌اند. امروزه اما شهرت آن به دلیل پارک سبز زیبای‌ آن و بوستان‌های چای آن است که در امتداد تنگه‌ی بسفر قرار دارند.آخر هفته‌ها مردم در این مکان‌ها جمع می‌شوند تا از محیط بسفر لذت برند. از دیگر جاذبه‌های آن می‌توان به موزه‌ی ساکیب سابانجی و مسجد قرن هجدهمی امیرگان، اشاره کرد.
 • ینی کوی: وجود کلیساها و کنیسه‌ها، نشان دهنده‌ی میراث فرهنگی یونانی، آمریکایی و یهودی آن است. یکی از دلایل شهرت این منطقه، شیرینی‌های خوشمزه‌ای است که در شیرینی‌پزی‌های آن پخته می‌شود. در این محله، همه‌ی کارها با آرامش انجام می‌شود. بخش عمده‌ی بازارخانه‌ی این منطقه را عمارت‌های بزرگ یلی تشکیل می‌دهند. آگاتا کریستی در یکی از این عمارت‌ها به نام عفیف پاشا، اقامت داشته‌است.
 • تارابایا: سلطان سلیم دوم عثمانی این منطقه را بسیار دوست داشت و اکنون کنسولگری آلمان درآن قرار دارد. علاقه به این منطقه همچنان وجود دارد و ترک‌های بازنشسته را از سراسر کشور به اینجا می‌کشاند. همچون مناطق مجاور آن، این منطقه نیز مکانی عالی برای خوردن ماهی و لذت بردن در بارهایی است که موسیقی و غذای سنتی ترکی دارند.
 • زکریاکوی: محیط طبقه‌ی متوسط زکریاکوی در سال‌های اخیر ارتقای چشمگیری یافته چراکه مناطق مسکونی بیشتری در بازار خانه‌ی استانبول مشتری جذب می‌کنند. از آن‌جایی که که مناطق تجاری به آن نزدیک هستند، بسیاری از ساکنین به طور روزانه در حال رفت و آمد به محل کارشان هستند و هنگامی که کار نمی‌کنند از زندگی روستایی لذت می‌برند.
 • روملی‌حصار: بیشتر خارجی‌ها این منطقه را می‌شناسند زیرا قعله‌ای متعلق به قرن پانزدهم با همین نام در آن وجود دارد. از این قلعه هنگام فتح قسطنطنیه استفاده شده است و امروزه به موزه‌ای روباز تبدیل شده است که کنسرت‌های باشکوهی در آن برگزار می‌شوند.
 • مسلک: برخلاف سایر مناطق ساریر، زندگی در منطقه‌ی تجاری مسلک آهنگ تندی دارد و دائما در حال تغییر است. تفاوت آن با سایر مناطق این است که بیشتر بازار املاک آن را به جای مناطق مسکونی، آسمان‌خراش‌ها تشکیل داده‌اند.

منطقه‌ی ساریر استانبول

خرید ملک در منطقه‌ی ساریر استانبول

املاک منطقه‌ی ساریر استانبول از گران‌ترین املاک استانبول هستند و خانه‌های آن دارای بهترین مناظر و در بهترین مکان‌های بسفر هستند. اگر بیش از دو میلیون پوند پول دارید می‌توانید یک عمارت یلی درست و حسابی بخرید. این خانه‌ها که مربوط به دوران عثمانی‌ها هستند به دلیل سبک یکتای معماری چوبشان مشهورند و بیشترشان حفاضت شده‌اند. اگر ویلای لوکسی می‌خواهید که نوساز باشد و باغ‌ها و استخرهای آب اختصاصی و فناوری خانگی داشته باشد، به مکان‌هایی مثل زکریاکوی نگاهی بیاندازید. آپارتمان‌ها و ویلاهای فروشی منطقه‌ی ساریر استانبول را بگردید و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر کدام از آن‌ها یا برای بازدید از آن‌ها با ما تماس گرفته یا ایمیل بزنید.

اگر قصد خرید خانه در منطقه‌ی ساریر استانبول یا در هر شهر دیگر ترکیه را دارید، در وبسایت “ترکی پراپ” به‌عنوان یک آژانس معاملات ملکی در ترکیه می ­توان گلچینی از آگهی های ملک در شهرهای این کشور را ببینید. هر فهرست شامل تصاویر، اطلاعات موقعیتی، و جزئیات ملک است. در صورتی که هر کدام از خانه­ ها توجه شما را جلب کرد، می­ توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید یا فرم پرسش­نامه را پر کنید. همچنین اگر در استانبول هستید و مایلید ملک و منطقه را از نزدیک ببینید، برای هماهنگی تاریخ و زمان، کافی است با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap