زندگی در بیلیک دوزو ،درباره منطقه محبوب استانبول!

طی چند سال گذشته زندگی در بیلیک دوزو منطقه­ ای معروف در استانبول محبوب شده است. درحالی‌که توجه عموم مردم به این منطقه به دلیل بهبود وضعیت جامعه با امکانات و خدمات متعدد جلب شده، افزایش ارزش املاک توجه سرمایه‌گذاران را نیز به این منطقه جلب کرده است. منطقه بیلیک دوزو به‌آرامی در حال تبدیل‌شدن به محیطی متنوع و چند فرهنگی با حضور مردم از کشورهای مختلف باهدف تحصیلی یا دست­یابی به شهروندی ترکیه است.

این راهنما زندگی در بیلیک دوزو را معرفی کرده و اطلاعات زیادی از تاریخ، اقتصاد، آموزش و خدمات پزشکی منطقه در کنار پروژه­های برنامه ­ریزی­شده برای آینده نزدیک را ارائه می­دهد. مقاله همچنین اطلاعات مرتبط با حمل‌ونقل عمومی در منطقه، نزدیک به فرودگاه استانبول و ارزش­ها و مزایای املاک منطقه را پوشش می­دهد. در ادامه به زندگی در بیلیک دوزو می پردازیم.

زندگی در بیلیک دوزو

زندگی در بیلیک دوزو

بیلیک دوزو منطقه‌ای است که در بخش غربی شهر استانبول واقع شده است. این منطقه به ­عنوان محلی برای پروژه­ های انبوه­ سازی و همچنین مجموعه­ های لوکس مثل عمارت­ها شناخته می­شود. بیلیک دوزو از معدود منطقه­ هایی است که زاغه­ نشینی نداشته و از منظر املاک و ساخت در حال توسعه قابل‌توجهی است. برآورد می­شود که 40% مردمی که زندگی در بیلیک دوزو را انتخاب می­کنند فارغ ­التحصیلان دانشگاهی باشند. منطقه بیلیک دوزو به ­عنوان منطقه‌ای متنوع شناخته‌شده و محل زندگی مردم از کشورهای مختلف جهان است.

نرخ فضای سبز در منطقه بیلیک دوزو 7.39 مترمربع به ازای هر نفر است. ازآنجاکه 99% ساختمان­های واقع‌شده در منطقه بیلیک دوزو از گاز طبیعی برای گرمایش استفاده می­کنند هوای منطقه بسیار تمیز است. این 40 کیلومتر از مرکز استانبول فاصله دارد. این فاصله ممکن است برای بسیاری افراد زیاد باشد اگرچه خدمات حمل‌ونقل عمومی دسترسی به مرکز شهر را ساده و سریع کرده است. منطقه بیلیک دوزو یک خط اتوبوس-مترو دارد که حتی بدون هیچ هزینه اضافی به بخش آسیایی استانبول سفر می­کند.

زندگی در بیلیک دوزو

تاریخچه بیلیک دوزو

برای زندگی در بیلیک دوزو تاریخچه این محله بدانید. این باور وجود دارد که منطقه بیلیک دوزو توسط یونانی­ها کشف‌شده است. در زمان امپراتوری رومی­ها، بیلیک دوزو صرفاً یک روستای کوچک ماهیگیری بود. در زمان امپراتوری روم شرقی به منطقه شکار تبدیل شد. برای قرن­ها بیلیک دوزو به دلیل قرارگیری در ارتفاع بالای شهر به ­عنوان یک مرکز اقامت برای تاجران و مسافران استفاده می­شد.

همچنان یک محل تاریخی برای نگهداری قایق­ها در بیلیک دوزو وجود دارد که به دوره امپراتوری رومی­ها بازمی­گردد. تصور می­شود که بخش زیادی از این اثر تاریخی در زیر زمین قرار دارد. همچنین یک پل تاریخی به نام پل کاپاگاسی وجود دارد که یکی از چهار پلی است که معمار معروف عثمانی­ها معمار سینان ساخته است.

در زمان امپراتوری عثمانی، بیلیک دوزو همچنان به ­عنوان یک منطقه شکار  بود که سلاطین این امپراتوری مخصوصاً در قرن­های 16 و 17 خانه­ های شکار خود را در این منطقه داشتند. مشهورترین مورد خانه شکار سلطان محمد پنجم بوده که در بین سال­های 1648 و 1687 زندگی می­کرد. در زمان امپراتوری عثمانی برای افرادی که به آسم مبتلا بودند منطقه بیلی دوزو با توجه به هوای تمیز آن پیشنهاد می­شد.

بیلیک دوزو یک درخت چنار 300 ساله و یک آبخوری عمومی مربوط به دوره امپراتوری عثمانی دارد. آبخوری با توجه به اینکه در گذشته محلی برای دیدار مردان و زنان جوان بوده با عنوان آسیکلار چشمسه به معنای چشمه عاشقان شناخته می­شود. تا قبل از دهه 1990 میلادی بیلیک دوزو منطقه­ای بوده که افراد خانه­های تابستانی خود را داشتند. اگرچه پس‌ازاین دهه بیلیک دوزو شروع رشد و پیشرفت کرد تا درنهایت در سال 2008 به منطقه تبدیل شد.

زندگی در بیلیک دوزو

اقتصاد

یک از مهترین نکات برای زندگی در بیلیک دوزو اقتصاد است. منطقه بیلیک دوز بزرگ‌ترین بندر کانتینری در ترکیه را دارد. این منطقه یک سایت صنعتی سازماندهی‌شده، امکانات توزیع سوخت با ظرفیت بالا، امکانات تولید برق با نفت و دوستدار محیط ­زیست، بزرگ‌ترین بازار ماهی ترکیه، زمین­های مناسب برای ساخت ساختمان­های مسکونی و اداری، مرکز نمایشگاهی تویاپ و فرصت سرمایه‌گذاری دارد که بیلیک دوزو را به منطقه جذاب اقتصادی تبدیل کرده است.

بندر کانتینری در زمینی به مساحت 1.5 میلیون مترمربع در ساحل بیلیک دوزو ساخته‌شده که در آن 6000 کشتی و 5000 تا 7000 کامیون ورود و خروج دارند. در این بندر بیش از 2000 نفر فعالیت می­کنند. بند بیلیک دوزو یکی از 50 بندر کانتینری بزرگ دنیاست. در سال 2011، 7.2% از کل حجم بازرگانی بین­ المللی ترکیه در این بندر انجام‌شده بود.

در منطقه صنعتی بیلیک دوزو بیش از 15000 نفر مشغول به کار هستند. این منطقه دارای سه بخش اصلی است. یکی از این بخش­ها جایی است که مس و برنج تهیه و تولید می­شوند. بخش دیگر جایی است که نیاز استانبول به سنگ مرمر تأمین می­شود. بخش آخری شامل صنایع ماشین­آلات، پلاستیک، نجاری، تولید مبلمان، فولاد، آلومینیوم، خودرو و چاپ می­شود. همچنین یک منطقه صنعتی جداگانه وجود دارد که در آن شرکت­های کاشی، غذا، بسته­بندی و پلاستیک فعالیت می­کنند.

زندگی در بیلیک دوزو

 

 

رفاه اجتماعی در این منطقه

آموزش

در این منطقه 17 مدرسه ابتدائی، 17 مدرسه متوسطه (راهنمایی) و 14 مدرسه دبیرستان وجود دارد. همچنین تنها مدرسه هنر در بخش اروپایی استانبول در منطقه بیلیک دوزو وجود دارد. مضاف بر این دانشگاه­های متعددی در نزدیکی این منطقه وجود دارد و پروژه­هایی برای احداث یک دانشگاه در بیلیک دوزو وجود دارد.

سلامت

در حال حاضر چهار بیمارستان خصوصی در کنار یک بیمارستان دولتی در منطقه وجود دارد. در بیلیک دوزو ساکنین می­توانند از خدماتی مثل مراقبت خانگی، توان‌بخشی برای معلولین، مراقبت از دهان و دندان، و پشتیبانی غذایی بهره ببرند.

خط ساحلی

زندگی در بیلیک دوزو در کنار دریای مرمره منظره زیبایی را شامل میشود. خطی ساحلی منطقه به طول 12.4 کیلومتر بوده که خدمات تعمیرگاهی، آب، برق و اینترنت به 1260 قایق بادبانی در مرکز تفریحی غرب استانبول ارائه می­کند. این مرکز تفریحی دارای زمین تنیس و والیبال، فروشگاه، کافه و رستوران بوده و به مرکز بسیاری از گردهمایی­ها و فستیوال­ها تبدیل‌شده است.

هنر و فرهنگ

بیلیک دوزو خانه­ای برای فستیوال­های سالانه متعددی ازجمله فستیوال بین‌المللی رقص محلی ماه جولای، فستیوال موسیقی کلاسیک در ماه آگوست، نشست صلح و عشق در سپامبر و فستیوال بین­المللی مجسمه­سازی در اکتبر است.

مراکز خرید

در بیلیک دوزو خرید اجتناب­ناپذیر است. در طول روزهای سرد زمستان یا گرم تابستان، مراکز خرید به محل­های پربازدید در بیلیک دوزو تبدیل می­شوند و هرکدام ویژگی­های منحصربه‌فردی نسبت دیگری دارند. معروف­ترین مراکز خرید در بیلیک دوزو توریم و پارک مرمره هستند که به دلیل اندازه و تمامی فروشگاه­های متنوعی که در کنار کافه­ها، رستوران­ها و سینماها برای بازدیدکنندگان فراهم‌شده موردتوجه قرارگرفته‌اند. سایر مراکز خرید که در بیلیک دوزو واقع‌شده‌اند شامل بیلیک دوزو میگروز، بیلیشیوم و پرلویستا هستند. این مراکز خرید انواع سرگرمی­ها برای تمامی سنین هرروزه از ساعت 10 صبح تا 10 شب فراهم می­کنند. در ادامه بیشتر به زندگی در بیلیک دوزو می پردازیم.

زندگی در بیلیک دوزو

خدمات حمل‌ونقل عمومی

بیلیک دوزو امکان دسترسی ساده به مرکز شهر استانبول از طریق خدمات متعدد حمل‌ونقل عمومی را فراهم می­کند. خدمات حمل‌ونقل عمومی اصلی که توسط بسیاری استفاده می­شود متروبوس­ها هستند. این وسیله درواقع یک اتوبوس است که خط اختصاصی خودش را در بزرگراه دارد و می­تواند با سرعت مترو سفر کند. متروبوس در بزرگراه E5 حرکت می­کند که از بیلیک دوزو شروع‌شده و تا زینسیرلیکویو در بخش آسیایی ادامه می­یابد. علاوه بر متروبوس، اتوبوس­های متعددی وجود دارد که به مقاصد مختلف در استانبول سفر می­کند. بعضی از این مقاصد شامل مناطق مشهوری مثل تکسیم و باقرکوی می­شود.

در آینده نزدیک برنامه­ ریزی شده تا خط مترو به بیلیک دوزو برسد که سفر در اطراف استانبول را ساده ­تر و سریع‌تر می­کند و به ساکنین بیلیک دوزو امکان انتخاب بین گزینه‌های مختلف منطبق با نیازشان را فراهم می­سازد. به دلیل این پروژه­ی خط مترو، ارزش املاک و درآمد ناشی از سرمایه­گذاری­ها روزبه‌روز در حال افزایش است. در بیلیک دوزو که یک منطقه ساحلی است کشتی­هایی با امکان سفر به شهر بورسا در سوی دیگر دریای مرمره وجود دارد.

زندگی در بیلیک دوزو

نزدیکی به فرودگاه جدید استانبول

از زمانی که فرودگاه آتاتورک بسته شد و فرودگاه جدید استانبول در منطقه­ ای خارج از  شهر فعالیت می­کند، حمل‌ونقل به فرودگاه جدید یک دغدغه بوده است. اگرچه یک خط مترو وجود دارد که دسترسی به فرودگاه را تسهیل می­کند، در حال حاضر اتوبوس­ های هاواییست مسافران را از و به فرودگاه استانبول جابجا می­کند.

بیلیک دوزو به ­عنوان یک منطقه نزدیک به فرودگاه استانبول شهرت بیشتری پیدا کرده و ارزش املاک آن افزایش‌یافته است. در حال حاضر مدت‌زمان حرکت اتوبوس­های هاواییست از بیلیک دوزو تا فرودگاه استانبول90 دقیقه طول می­کشد.

زندگی در بیلیک دوزو

ملک و املاک در این منطقه

در سال­های اخیر سرمایه­گزاری در املاک در بیلیک دوزو به‌سرعت در حال افزایش است. بااین‌حال که این منطقه در بخش مرکزی استانبول واقع نشده، بیلیک دوزو مثال خوبی از توسعه شهری در بین سایر مناطق استانبول است. پروژه­های املاک که در بیلیک دوزو وجود دارد نرخ بازگشت سرمایه­ی بالایی را پیشنهاد می­دهند. انتظار می­رود سودآوری این پروژه­ها با پروژه خط متروی فعلی که حمل‌ونقل به مرکز شهر را تسهیل می­کند افزایش یابد.

زندگی در بیلیک دوزو

پروژه­ های فعلی در بیلیک دوزو

یک پروژه­ی جدید برای یک پارک به مساحت یک‌میلیون مترمربع در حال آماده‌سازی است. این پارک یاسام وادیسی نام دارد که به دره زندگی قابل ترجمه بوده و قرار است یکی از بزرگ‌ترین و بهترین پارک­ها در استانبول باشد. پارک در 6 بخش طراحی شده تا تمام خواسته ­های مردم بیلیک دوزو را فراهم کند. بعضی از ویژگی­های این پارک فوق­العاده عبارت‌اند از: زمین اسکی روی یخ، زمین فوتبال، جنگل­های بیشه، استخر، مسیر دوچرخه­سواری به طول 1.18 کیلومتر، مسیر پیاده­روی به طول 3.62 کیلومتر، بخش­های بدن‌سازی، کافی­شاپ در کنار کارگاه­ های هنری، مراکز نمایشگاهی، کافه و رستوران، بازی­هایی مثل شطرنج، یک باغ ژاپنی و تئاترهایی برای سرگرمی.

زندگی در بیلیک دوزو

خدمات ارائه‌شده در بیلیک دوزو

خدمات متعددی توسط شهرداری بیلیک دوزو برای بهبود کیفیت جامعه و کمک برای طراحی یک جامعه متحد ارائه می­گردد. بعضی از این خدمات به ترتیب زیر فهرست می­شوند. شهرداری بیلیک دوزو با باور به برابری همه، خدمات پزشکی و درمانی برای سالخوردگان، معلولان و نیازمندان فراهم می­کند. خدمات اجتماعی برای حل مشکلات بدنی، ذهنی و روحی به خانواده­ها، زنان و سالخوردگان کمک می­کند و کمک می­کند تا به­عنوان افرادی سالم که می­توانند که یکدیگر کمک کنند به جامعه بازگردند.

خدمات دامپزشکی برای حیوانات ولگرد که به کمک نیاز دارند مراقبت و کمک پزشکی فراهم می­کند. خدمات دامپزشکی به حیوانات مجروح مراقبت کرده، برای پیشگیری از بیماری­ها و هاری واکسن زده، آن‌ها را عقیم می­کند و سرپناهی برای حیوانات ولگرد ایجاد کرده و امکان پذیرش سرپرستی آن‌ها را فراهم می­کند.شهرداری بیلیک دوزو امکانات پزشکی برای کودکان و فعالیت­ها ورزشی برای بزرگ‌سالان و مسابقه­های ورزشی مناسب برای هر سنی را فراهم می­کند.

خدمات آموزشی برای کمک به کودکان و نوجوانان جامعه طراحی‌شده تا از طریق دوره­های آموزشی متعدد که برای تشویق توسعه شخصی به‌صورت رایگان برگزار می­شود، به لحاظ اجتماعی و روانی پشتیبانی کند.15 کتابخانه در بیلیک دوزو وجود دارد که مجموعه وسیعی از کتاب­ها برای شهروندان در تمامی گروه‌های سنی و بدون هیچ‌گونه هزینه­ای برای تشویق مطالعه در جامعه فراهم می­کند.شهرداری بیلیک دوزو مراقب محیط­زیست بوده و برای بازیافت صحیح زباله تلاش زیادی می­کندخدمات بانک غذا از طریق کمک و اعانه­ های مردم برای افرادی نیازمند غذا تهیه می­کند.

فروشگاه­ های مخصوصی برای پوشاک طراحی‌شده تا به کسانی که نیاز دارند خدمات بدهد. افراد ثبت‌نام‌شده می­توانند با حضور در این فروشگاه­ها هر نوع لباسی که نیاز دارند دریافت کنند. پوشاک موجود در این فروشگاه­ها شامل اقلام نو و دسته دوم می‌باشد. این فروشگاه­ها همچنین برای افرادی که تازه ازدواج کرده یا بچه‌دار شده و نیازمند هستند  جهیزیه و تجهیزات مربوط به کودک فراهم می­کنند.

بیشتر بخوانید: منطقه‌ی ساریر استانبول ،از جواهر تنگه‌ بسفر چه می‌دانید؟

زندگی در بیلیک دوزو

مرکز شغلی

در مرکز شغلی بیلیک دوزو، افراد جویای کار می­توانند رزومه خود را بارگزاری کرده و افرادی که به دنبال نیروی کار هستند می­توانند فرد مناسب برای کار را  انتخاب کنند. در حال حاضر 21.444 رزومه و 1059 کارفرما در این وب­سایت ثبت­نام کرده­اند. شهرداری بیلیک دوزو در تلاش است تا نرخ بیکاری را کاهش داده و به افرادی که به راهنمایی شغلی نیاز دارند کمک کند.

اگر قصد خرید ملک و زندگی در بیلیک دوزو را دارید، در وبسایت “ترکی پراپ” به‌عنوان یک آژانس معاملات ملکی در ترکیه می ­توان گلچینی از آگهی های ملک در شهرهای این کشور را ببینید. هر فهرست شامل تصاویر، اطلاعات موقعیتی، و جزئیات ملک است. در صورتی که هر کدام از خانه­ ها توجه شما را جلب کرد، می­ توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید یا فرم پرسش­نامه را پر کنید. همچنین اگر در استانبول هستید و مایلید ملک و منطقه را از نزدیک ببینید، برای هماهنگی تاریخ و زمان، کافی است با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap