روش های اخذ اقامت ترکیه ، مطمئن ترین راه برای مهاجرت را انتخاب کنید!

روش های اخذ اقامت ترکیه

در میان روش های اخذ اقامت ترکیه ، اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک بسیار آسان است. با وجود اینکه این پروسه سریع و به شکل موثری انجام می­ شود، اما نکته مهمی وجود دارد که لازم است شما از آن آگاه باشد؛ اخذ مجوز اقامت با استفاده از اجاره­ نامه ملک، حق دریافت شهروندی ترکیه پس از 5 سال را برای شما بوجود نمی­ آورد. افراد خارجی ممکن است براساس از قانون 6458  “بیگانگان و قانون حمایت بین ­المللی” موفق به دریافت مجوز شوند.”در صورتی که یک فرد خارجی ملکی را در ترکیه خریداری کند، می ­تواند مجور اقامتی دریافت کند که قابلیت تمدید هر ساله دارد؛ البته در صورتی که او همچنان مالکیت آن ملک را در اختیار داشته باشند.”

وبسایت “ترکی پراپ” ، از خانواده­ هایی که برنامه ­های بلندمدت دارند و به دنبال روش های اخذ اقامت ترکیه هستند، حمایت می­ کند. ما به شما در گرفتن مجوز اقامت یاری می­ رسانیم.

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

چرا اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک مطمئن است؟

 1. خرید ملک مسئله ­ای کلیدی برای تمدید مجوز اقامت و دریافت شهروندی ترکیه در آینده است.
 2. اگر در یک خانواده زن یا شوهر صاحب یک ملک است، یکی از آنها مجوز اقامت براساس مالکیت ملک را دریافت خواهد کرد. فرزندان زیر 18 سال آنها به صورت خودکار این مجوز را دریافت می ­کنند­. (این مجوز شامل فرزندان بالای 18 سال نمی­ شود.)
 3. اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک ، یک مجوز اقامتی توریستی محسوب می­ شود و هیچ حق و حقوقی برای فرد ایجاد نمی ­کند. درخواست تمدید مجوز اقامت ممکن است بدون هیچ دلیل خاصی در آینده رد شود.
 4. مجوز اقامت با استفاده از قانون مالکیت، پس از گذشت 5 سال به شما حق دریافت شهروندی ترکیه را می­ دهد، در اختیار داشتن مجوز اقامت با استفاده از قراردادهای اجازه، این حق را برای شما ایجاد نمی­ کند.

درخواست دریافت مجوز اقامت در ترکیه

اولین نکته قابل ذکر در اینجا این است که هر شخصی که قصد اقامت برای مدت بیش از 90 روز در ترکیه را دارد، ملزم به اخذ مجوز اقامت در این کشور است. این موضوع دانشجویان، شاغلین، اتباع خارجی که با شهروندان ترکیه ­ای عروسی کرده ­اند اما هنوز شهروندی ترکیه را دریافت نکرده ­اند، اشخاصی که مشغول انجام تحقیقات علمی هستند و خریداران ملک که تابعیت خارجی دارند را شامل می­ شود.

افرادی که می­ خواهند برای کمتر از این مدت در ترکیه بمانند می­توانند از e- ویزا توریستی (ویزای الکترونیکی) استفاده کنند، اما نمی توانند بیش از 90 روز متوالی در یک دوره 180 روزه در ترکیه بمانند.

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک ، همین حالا شهروند این کشور شوید!

 

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

روش های اخذ اقامت ترکیه

برحسب هدف فرد از اقامت، روش های اخذ اقامت ترکیه به شش گروه اصلی تقسیم می­ شوند:

 1. مجوز اقامت کوتاه ­مدت
 2. مجوز اقامت بلند مدت
 3. مجوز الحاق به خانواده
 4. مجوز اقامت دانشجویی
 5. مجوز اقامت بشردوستانه
 6. مجوز اقامت برای قربانیان قاچاق انسان
 7. مجوز اقامت توریستی

مجوز اقامت کوتاه ­مدت به هشت گروه مختلف تقسیم می­ شود. هر کدام از این مجوزهای کوتاه مدت در شرایط خاصی اعتبار دارند.

بازار املاک ترکیه در سال ۲۰۲۰

مجوز اقامت توریستی

مجوز اقامت کوتاه مدت، از روش های اخذ اقامت ترکیه است که  برای اهداف توریستی صادر می­ شود و دارنده این مجوز اجازه کار در ترکیه را ندارد.

ملزومات، مدارک مورد نیاز برای مجوز اقامت توریستی:

 • اعتبار مجوز اقامت کوتاه مدت تا یک (1) سال است.
 • برای دادن درخواست، لازم است شما بیش از هجده (18)سال سن داشته باشید.
 • بیمه ­نامه سلامت دارای اعتبار. این شرط شامل حال افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال نمی­ شود.
 • مدارک مالکیت ملک یا اجاره­ نامه ملک در ترکیه. مدارک باید به زبان ترکی باشند و توسط دفتر اسناد رسمی ترکیه ­ای تایید شده باشند.

نکته: سند ملک باید در اداره ثبت املاک کل و کاداستر (دفتر تاپو) بروز رسانی شود.

نکته: اگر قرارداد اجاره خود را ارائه می­ دهید، باید به همراه این قرارداد، کارت شناسی ترکی صاحب خانه خود و سند ملک رانیز ارائه دهید.

 • مدرکی دال بر داشتن استقلال مالی و توانایی پرداخت هزینه­ های زندگی خود و اعضای خانواده تحت تکفل (همسر و فرزندان زیر 18 سال) باید توسط متقاضی از یک بانک محلی ترکیه ­ای دریافت و ارائه شود.

نکته: برای اداره مهاجرت ترکیه استقلال مالی در صورت داشتن مبلغی برابر با شاخص حداقل حقوق ترکیه (درحال حاضر برابر 500 دلار امریکا به ازای هر ماه اقامت) اثبات می ­شود.

 • تکمیل و امضا شدن فرم درخواست مجوز اقامت فرم توسط متقاضی. اگر شما برای تحویل مدارک ویزای خود یک وکیل انتخاب کرده ­اید، وکیل شما باید یک برگه وکالت­نامه با اختیار محدود که در دفتر اسنادرسمی امضا شده باشد را به همراه داشته باشد. شخص متقاضی باید در زمان دادن وکالت به وکیل در دفتر اسناد رسمی حاضر باشد (زیرا باید وکالتنامه را امضا کند). اگر پاسپورت فعلی فرد متقاضی به زبان ترکی نیست، وی باید نسبت به ترجمه پاسپورت فعلی خود توسط مترجم رسمی و قسم خورده در یک دفتراسناد رسمی، اقدام نماید. پس از ارائه پاسپورت ترجمه شده به زبان ترکی، وکالت­نامه در طی همان روز یا روز بعدی صادر خواهد شد.
 • اصل و فتوکپی پاسپورت و کپی تایید شده پاسپورت توسط دفتراسناد رسمی ترکیه ­ای.

نکته : اگر پاسپورت شما با الفبای لاتین نوشته شده است در این صورت شما به ترجمه پاسپورت خود به ترکی نیاز ندارید.

نکته: اگر تاریخ تولد شما در پاسپورتتان درج نشده است، شما به یک گواهی تولد تایید شده نیاز خواهید داشت. این مدرک باید توسط مترجم رسمی و قسم­ خورده دفتراسناد رسمی ترجمه شود.

 • هر متقاضی نیاز به چهار (4) عکس پاسپورت بیومتریک دارد. عکس­ ها باید دارای پس ­زمینه سفید رنگ باشند و قوانین بیومتریک در آنها رعایت شده باشند.
 • برای درخواست­های همسر و فرزندان تحت تکفل فرد متقاضی (فرزندان زیر 18 سال) ارائه ترجمه رسمی ترکی گواهی تولد کودک و سند ازدواج الزامی هستند. گواهی تولد باید توسط کنسولگری کشور شما در ترکیه مهر آپوستیل بخورد [اسنادی که با آپوستیل قانونی می­ شوند برای استفاده قانونی و بین­ المللی در تمام کشورها عضو کنوانسیون لاهه معتبر هستند] و سپس توسط وزارت امور خارجه ترکیه مهر شوند. این کار زمان بر است و برای انجام آن باید از قبل وقت رزو کنید. برای تکمیل این پروسه شما می ­توانید شخصا مراجعه کنید یا شخصی که از سوی شما وکالت دارد می ­تواند به جای شما در این مورد عمل کند. در زمان حضور در کنسولگری و وزارت خارجه این شخص باید اصل وکالت­نامه را به همراه داشته باشد تا بتواند به جای شما عمل کند.

بازار املاک ترکیه در سال ۲۰۲۰

چگونه مجوز اقامت توریستی خود را تمدید کنید؟

باید در طی مدت 60 روز پیش از رسیدن تاریخ انقضا مجوز اقامت کنونی خود، درخواست تمدید آن را ارائه دهید. شما می ­توانید این درخواست را بصورت آنلاین در سایت  www. e-ikamet.goc.gov.tr کامل کنید.

نکته: اگر شما  پیش از 60 روز مانده به منقضی ­شدن مجوز اقامت خود اقدام به دادن درخواست تمدید آن کنید، درخواست شما پذیرفته نخواهد شد.

قانون جدید بروزرسانی شده در تاریخ 22/11/2012: از تاریخ 01/01/2020، در صورتی که اتباع خارجی واجد مجوز اقامت کوتاه مدت یک ساله، دلیل جدید و منطقی برای  تمدید مجوز خود ارائه ندهند، درخواست آنها پذیرفته نخواهد شد.

راهنمایی: پیش از پرکردن فرم تمدید ویزای توریستی، باید عکس بیومتریک خود را در کامپیوترتان آماده داشته باشید تا در زمان تکمیل درخواست بصورت آنلاین بتوانید آن را آپلود کنید. به خاطر داشته باشید که عکس بیومتریک شما نباید پیش از شش ­ماه (6) پیش گرفته شده باشد.

 • مراحل تکمیل فرم آنلاین را دنبال کنید. در گوشه راست بالای سایت، شما چهار گزینه زبانی دارید و می­توانید فرم خود را به این زبان­ها پر کنید: انگلیسی، ترکی، روسی و عربی
 • روی آیکون “من برای تمدید مدت زمان اقامت درخواست می­ دهم” کلیک کنید.

مدارک مورد نیاز برای تمدید مجوز اقامت توریستی:

 • یک کپی پاسپورت که توسط دفتراسناد رسمی ترکیه­ ای برابر اصل شده است. اگر پاسپورت شما به هر زبانی غیر از زبان ترکی است باید توسط یک مترجم رسمی و قسم­ خورده در دفتر اسناد رسمی ترکی­ه ای به زبان ترکی ترجمه شود.
 • چهار (4) عکس بیومتریک پاسپورت برای هر متقاضی نیاز است. عکس­ ها باید دارای پس ­زمینه سفید باشند و قوانین بیومتریک در آنها رعایت شده باشند. به خاطر داشته باشید که این عکس­ ها نباید پیش از شش ­ماه (6) قبل گرفته باشند.
 • خود اظهاری مبنی بر داشتن توانایی مالی که شما آن را در فرم درخواست خود اعلام می­ کنید. اداره مهاجرت ممکن است درخواست دریافت یک تاییده -که نشان دهنده وجود استقلال مالی و توانایی شخص متقاضی برای تامین مخارج خود و هر کدام از اعضای خانواده تحت تکفل خود (همسر و فرزندان زیر 18 سال) شود- از یک بانک محلی ترکیه­ ای را بنماید.
 • بیمه­ نامه سلامت دارای اعتبار. این شرط برای اتباع خارجی زیر هجده سال (18) و بالای شصت و پنج سال (65) صدق نمی­ کند.
 • سند مالکیت ملک یا اجاره­ نامه ملک در ترکیه. مدارک باید به زبان ترکی ترجمه و توسط دفتراسناد رسمی ترکیه ­ای تایید شوند.

نکات دانستنی: مجوز برای والد تنها و والدین دارای فرزند !

اگر شما یک والد مجرد هستید و یا بتازگی طلاق گرفته ­اید و یک فرزند یا چند فرزند دارید و می­ خواهید درخواست تمدید ویزای توریستی بدهید، یک رضایت ­نامه والدین از سوی مادر و یا پدر و یا در صورت وجود هر دو نیاز است. اگر مقامات ترکیه مدرک رضایت ­نامه والدین را صادر کنند، این مدرک باید امضا و مهر شود. در صورتی که رضایت­ نامه والدین در یک کشور خارجی صادر شده باشد این مدرک باید در یک دفترخانه عمومی آپوستیل شود و همچنین باید به ترکی ترجمه شود.

سند ملکی کشور ترکیه (TAPU)

مجوز اقامت کاری

ویزای کار، یک اجازه اقامت موقتی است که متقاضی امکان بررسی فعالیت­ های تجاری و ملاقات با فروشندگان را می­ دهد و  از پر طرفدارترین روش های اخذ اقامت ترکیه است.

الزامات و مدارک برای دریافت مجوز اقامت کاری:

 • این مجوز اقامت کوتاه مدت برای مدت یک (1) سال اعتبار دارد.
 • برای درخواست شما باید بیش هجده (18) سال داشته باشید.
 • بیمه­ نامه سلامت دارای اعتبار. این شرط برای اتباع خارجی زیر هجده سال (18) و بالای شصت و پنج­سال (65) صدق نمی­ کند.
 • مدرکی دال بر داشتن استقلال مالی و توانایی تامین مخارج زندگی خود و اعضای خانواده تحت تکفل (همسر و فرزندان زیر هجده سال)

نکته: برای اداره مهاجرت ترکیه استقلال مالی در صورت داشتن مبلغی برابر با شاخص حداقل حقوق ترکیه (درحال حاضر برابر 500 دلار امریکا به ازای هر ماه اقامت) اثبات می­ شود.

 • فرم درخواست مجوز اقامت باید توسط متقاضی تکمیل و امضا شده باشد. اگر شما برای تحویل مدارک ویزای خود وکیل گرفته ­اید، وکیل شما باید برگه وکالت­نامه با اختیارات محدود که در یک دفتر اسنادرسمی مهر خورده باشد را به همراه داشته باشد. در زمان دادن وکالت، شخص متقاضی باید شخصا برای تنظیم وکالت­نامه در دفتراسنادرسمی حضور یابد (زیرا باید وکالت­نامه را امضا کند). اگر پاسپورت فعلی متقاضی به زبان ترکی نیست، پاسپورت او باید توسط یک مترجم رسمی و قسم­ خورده در یک دفتراسنادرسمی ترجمه شود. پس از ارائه پاسپورت ترجمه شده به زبان ترکی، وکالت­نامه در همان رو یا روز بعد صادر خواهد شود.
 • اصل و فتوکپی پاسپورت­، پاسپورت ترجمه شده در دفتر اسناد رسمی

نکته: اگر پاسپورت شما با الفبای لاتین نوشته شده است در این صورت شما به ترجمه پاسپورت خود به ترکی نیاز ندارید.

نکته : اگر تاریخ تولد شما در پاسپورتتان درج نشده است، شما به یک گواهی تولد تایید شده نیاز خواهید داشت. این مدرک باید توسط مترجم رسمی وقسم­ خورده دفتراسناد رسمی ترجمه شود.

 • چهار (4) عکس بیومتریک پاسپورت برای هر متقاضی نیاز است. عکس­ ها باید دارای پس ­زمینه سفید باشند و قوانین بیومتریک در آنها رعایت شده باشند. به خاطر داشته باشید که این عکس­ ها نباید پیش از شش ­ماه (6) قبل گرفته باشند.

خرید خانه در ترکیه

چگونه مجوز اقامت تجاری خود را تمدید کنید؟

مدارک مورد نیاز برای این کار به شرح زیر هستند:

 • یک کپی پاسپورت که توسط دفتر اسناد رسمی ترکیه ­ای تایید شده است. اگر پاسپورت شما به هر زبانی به جز ترکی است، باید توسط یک مترجم قسم خورده و رسمی در دفتراسناد رسمی به ترکی ترجمه شود.
 • چهار (4) عکس بیومتریک پاسپورت برای هر متقاضی نیاز است. عکس ­ها باید دارای پس ­زمینه سفید باشند و قوانین بیومتریک در آنها رعایت شده باشند. به خاطر داشته باشید که این عکس ­ها نباید پیش از شش ­ماه (6) قبل گرفته باشند.
 • خود اظهاری مبنی بر داشتن توانایی مالی، که شما آن را در فرم درخواست خود اعلام می­ کنید. اداره مهاجرت ممکن است درخواست دریافت یک تاییده -که نشان دهنده وجود استقلال مالی و توانایی شخص متقاضی برای تامین مخارج خود و هر کدام از اعضای خانواده تحت تکفل خود (همسر و فرزندان زیر 18 سال) شود- از یک بانک محلی ترکیه­ ای را بنماید.
 • بیمه ­نامه سلامت دارای اعتبار.

بیشتر بخوانید: راه اندازی کسب و کار در ترکیه ، چگونه امکان پذیر است؟!

خرید خانه در ترکیه

مجوز اقامت از طریق خرید ملک

در صورتی که تمایل دارید شهروندی ترکیه را کسب کنید، دریافت مجوز اقامت از راه خرید ملک امکان و حق اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک را برای شما فراهم می­ کند.

برای ارائه این درخواست شما باید واجد یکی از شرایط زیر باشد:

 • شما می ­توانید برابر حداقل پانصد هزار دلار آمریکا (500000$) برای حداقل زمان سه (3) سال در یک بانک محلی ترکی­ه ای سپرده­ گذاری و یا در دفاتر سرمایه­گذاری املاک و مستغلات سرمایه­ گذاری کرده باشید و یا معادل این مبلغ اوراق قرضه دولتی خریداری کرده باشید.
 • شما می­ توانید یک ملک به ارزش بیش از دویست و پنجاه هزار دلار آمریکا (250000$) خریداری کنید و در دفتر ثبت اسناد متعهد شوید که این ملک را برای مدت سه (3) سال نخواهید فروخت. منابع مورد نیاز برای خرید ملک باید توسط خود شخص متقاضی تامین و بصورت تمام و کمال پرداخت شوند (در این مورد امکان دریافت هیچ گونه کمک مالی و اعتباری از سوی یک بانک وجود ندارد).
 • شما می­ توانید بیزنس خود را شروع نماید و حداقل 50 کارمند را استخدام کنید، تمامی کارمندان باید بیمه شوند و این بیزنس و پرداخت بیمه باید برای مدت سه سال (3) باید پیدا کند.

ملزومات و مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت ترکیه :

 • یک کپی پاسپورت که توسط دفتر اسناد رسمی ترکیه ­ای تایید شده است. اگر پاسپورت شما به هر زبانی بجز ترکی است، باید توسط یک مترجم قسم ­خورده و رسمی در دفتراسناد رسمی به ترکی ترجمه شود.
 • شما برای درخواست دادن باید بیش از هجده (18) سال سن داشته باشید.
 • چهار (4) عکس بیومتریک پاسپورت برای هر متقاضی نیاز است. عکس­ ها باید دارای پس ­زمینه سفید باشند و قوانین بیومتریک در آنها رعایت شده باشند. به خاطر داشته باشید که این عکس ­ها نباید پیش از شش ­ماه (6) قبل گرفته باشند.
 • بیمه ­نامه سلامت معتبر. این شرط برای اتباع خارجی زیر هجده سال (18) و بالای شصت و پنج­ سال (65) صدق نمی­ کند.
 • گواهی عدم سو پیشینه از تمامی کشورهایی که در طی پنج سال (5) گذشته در آنها زندگی کرده ­اید.
 • سند و مدرک نشان دهنده انجام سرمایه­ گذاری توسط شما
 • سند ملک از اداره ثبت که دارای محدودیت سه (3) ساله فروش است و این محدودیت باید در بیمه ­نامه زلزله و سند ذکر شود.
 • تایید سرمایه ­گذاری متقاضی به مبلغ حداقل پانصدهزار دلار آمریکا (500000$) به مدت حداقل سه (3) سال توسط وزارت دارایی و خزانه داری ترکیه و هیئت بازارهای سرمایه ترکیه.
 • تایید استخدام حداقل پنجاه (50) کارمند توسط وزارت خانواده و سیاست­ های اجتماعی ترکیه.

مجوز اقامت کوتاه مدت در بسیاری از دیگر موارد نیز به افراد خارجی که به ترکیه می ­آیند اعطا می­ شود. برای نمونه می­ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحقیقات علمی (، حفاری­ های باستان­ شناسی، تحقیقات سطحی، تصویربرداری برای مستندها، فیلم­ ها، بررسی لوکیشن فیلمبرداری و …)
 • درمان­ های پزشکی
 • برنامه­ های آموزشی کوتاه مدت (برنامه­ های غیر تحصیلی)
 • دریافت مجوزهای قضایی (برای قربانیان خشونت­ های خانگی و خارجی­ هایی که از همسر ترکیه ­ای خود جدا شده­ اند و نیاز به دریافت مجوز از راه دادگاه­ ها دارند).

راه اندازی کسب و کار در ترکیه

مجوز اقامت طولانی مدت

متقاضیانی که خواهان زندگی در ترکیه هستند، در صورت داشتن شرایط زیر می­ توانند درخواست دریافت مجوز اقامت طولانی مدت بدهند:

 • سکونت در ترکیه به مدت حداقل هشت (8) بصورت پیوسته و دایمی. سفرخارجی کوتاه مدت در طی این هشت سال مجاز است اما سکونت بیش از شش (6) ماه از هر سال در خارج از ترکیه، سبب از بین رفتن حق دریافت مجوز اقامت بلند مدت خواهد شد.
 • استتاعت مالی و عدم دریافت کمک هزینه زندگی از دولت ترکیه در سه (3) سال گذشته
 • بیمه ­نامه سلامت معتبر
 • عدم داشتن سو پیشینه کیفری

سند ملکی کشور ترکیه (TAPU)

چگونه می ­توانیم برای دریافت مجوز اقامت بلندمدت اقدام نماییم؟

 • متقاضیانی که واجد شرایط بالا هستند باید با در دست­ داشتن پاسپورت و کارت شناسایی ترکیه­ای خود، به اداره امنیت منطقه و یا به اداره مهاجرت محل زندگی خود مراجعه کنند.
 • مجوز اقامت طولانی مدت در صورتی اعتبار دارد که فرد دارنده برای بیش از یک سال در خارج از ترکیه نماند. استثناهای این قانون شامل خروج از ترکیه به دلایل سلامتی، تحصیل یا خدمت سربازی اجباری در کشور اصلی فرد متقاضی می­ شود.
 • دارندگان مجوز اقامت دایم تقریبا از حقوق برابری با شهروندان ترکیه ای برخوردار هستند. بجز در موارد زیر:
 • خدمت سربازی اجباری
 • حق رای دادن و کاندید شدن در انتخابات
 • کارکردن در بخش خدمات عمومی
 • معافیت از پرداخت مالیات در زمان وارد کردن خودرو

الزامات و مدارک برای اخذ اقامت بلند مدت :

 • اصل و کپی پاسپورت. کپی پاسپورت که توسط دفتراسناد رسمی ترکیه ­ای تایید شده است. (پاسپورت باید توسط یک مترجم رسمی در دفتراسنادرسمی ترجمه شود).
 • مجوز اقامت فعلی و مدرک شناسایی ترکیه­ ای
 • دو (2) عکس بیومتریک که قدیمی ­تر از شش (6) ماه نباشند.
 • مدرکی دال بر عدم دریافت کمک هزینه زندگی از دولت ترکیه و سازمان ­های ترکیه ­ای در طی سه (3) سال گذشته.
 • مدرک دال بر عدم داشتن سو پیشینه کیفری
 • مدرکی دال بر داشتن استقلال مالی
 • بیمه پزشکی معتبر

کمیسیون خرید ملک در ترکیه

مجوز اقامت از طریق ازدواج

این مجوز اقامت برای همسران اتباع خارجی و یا اقوام شهروندان ترکیه ای که خواهان پیوستن به خانواده خود در کشور ترکیه هستند، کاربرد دارد.

الزامات و مدارک اقامت از طریق ازدواج:

این مجوز اقامت تا حداکثر سه (3)  سال اعتبار دارد.

شما می­ توانید در این وبسایت بصورت آنلاین برای دریافت این مجوز اقدام کنید: www. e-ikamet.goc.gov.tr

راهنمایی: پیش از پرکردن فرم تمدید مجوز اقامت، باید عکس بیومتریک خود را برای آپلودکردن در زمان درخواست آنلاین، در کامپیوتر خود ذخیره داشته باشید. به خاطر داشته باشید که عکس بیومتریک شما نباید قدیمی ­تر از شش ماه (6) باشد.

 • این مجوز اقامت به متقاضیانی که شامل بند 28 از قانون شماره 6901 می شوند -خارجی­ های دارای مجوز اقامت، پناهجویان و کودکان- اعطا می­ شود.
 • مدارک بیمه شخصی سلامت ترکیه ­ای برای متقاضیانی که بین هجده تا شصت وسه سال سن دارند.
 • مدارک مالکیت ملک یا اجاره ­نامه ملک در ترکیه. این مدارک باید به زبان ترکی باشند و توسط یک دفتر اسناد رسمی ترکیه ­ای تایید شده باشند.

نکته: در صورت وجود  اجاره ­نامه، به همراه آن باید مدرک شناسایی صاحبخانه و سند ملک هم تحویل داده شوند.

 • دریافت یک تاییده -که نشان دهنده وجود استقلال مالی و توانایی شخص متقاضی برای تامین مخارج خود و هر کدام از اعضای خانواده تحت تکفل خود (همسر و فرزندان زیر 18 سال) شود- از یک بانک محلی ترکیه ­ای.

نکته: استقلال مالی در صورت برخوردار بودن از معادل حداقل حقوق در ترکیه (در حال حاضر برابر 500$ به ازای هر ماه اقامت)، به اداره مهاجرت اثبات می­ شود.

 • فرم درخواست مجوز اقامت باید توسط متقاضی تکمیل و امضا شده باشد. اگر شما برای تحویل مدارک ویزای خود وکیل گرفته ­اید، وکیل شما باید برگه وکالت­نامه با اختیارات محدود که در یک دفتر اسنادرسمی مهر خورده باشد را به همراه داشته باشد. در زمان دادن وکالت، شخص متقاضی باید شخصا برای تنظیم وکالت­نامه در دفتراسنادرسمی حضور یابد (زیرا باید وکالت­نامه را امضا کند). اگر پاسپورت فعلی متقاضی به زبان ترکی نیست، پاسپورت او باید توسط یک مترجم رسمی و قسم­ خورده در یک دفتراسنادرسمی ترجمه شود. پس از ارائه پاسپورت ترجمه شده به زبان ترکی، وکالت­نامه در همان رو یا روز بعد صادر خواهد شود.
 • اصلی و کپی پاسپورت­ و کپی پاسپورت که توسط دفتر اسناد رسمی تایید شده است.
 • چهار (4) عکس بیومتریک پاسپورت برای هر متقاضی نیاز است. عکس­ ها باید دارای پس ­زمینه سفید باشند و قوانین بیومتریک در آنها رعایت شده باشند.
 • برای تسلیم درخواست مجوز برای همسر و کودک (زیر هجده سال) گواهی تولد کودک و سند ازدواج که توسط مترجم رسمی و قسم­خورده به زبان ترکی ترجمه شده­اند را ارائه می­ دهید. گواهی تولد باید ابتدا توسط کنسولگری کشورتان در ترکیه آپوستیل شود و سپس توسط وزارت امور خارجه ترکیه مهر شود. این کار زمان ­بر است و نیاز به گرفتن وقت قبلی دارد. برای تکمیل این روند شما می ­توانید شخصا مراجعه کنید و یا وکیل خود که از شما وکالت نامه دارد را به جای خود بفرستید. این شخص برای پیگیری کار شما، باید در زمان مراجعه به کنسولگری و یا وزارت امور خارجه اصل وکالت­نامه را به همراه داشته باشد.

نکته: اگر شخص متقاضی دریافت مجوز اقامت برای خانواده بیش از یک همسر قانونی دارد، تنها یکی از این همسران می ­توانند این مجوز را دریافت کنند. تمامی فرزندان سرپرست خانواده می­ توانند مجوز اقامت خانواده را دریافت کنند.

روش های اخذ اقامت ترکیه

اجازه اقامت دانشجویی

در طی مدت تحصیل در یک موسسه معتبر ترکیه ­ای اجازه اقامت دانشجویی برای دانشجویان صادر می ­شود که این روش نیز از پرطرفدارترین روش های اخذ اقامت ترکیه است.

الزامات و مدارک برای اخذ اقامت دانشجویی:

 • تکمیل و امضای درخواست مجوز اقامت
 • نامه پذیرش از موسسه آموزشی ترکیه ­ای که در آن نوع دوره آموزشی، طول مدت دوره، زمان شروع و پایان دوره، مکان برگزاری، نام موسسه برگزارکننده دوره و سطح دوره در آن مشخص شده باشد؛ مقاطع بالاتر از لیسانس، تحقیقات، دوره­های انترنی [آموزش عملی] و غیره.
 • در صورتی که مقاضی زیر هجده (18) سال سن دارد، برای تحصیل در ترکیه باید رضایت­نامه والدین خود را به همراه داشته باشد.
 • کپی گذرنامه که توسط دفتراسناد رسمی ترکیه ­ای تایید شده باشد. (پاسپورت باید توسط یک مترجم رسمی و قسم ­خورده در یک دفتراسناد رسمی ترکیه ­ای به ترکی ترجمه شود).
 • چهار (4) قطعه عکس بیومتریک (با پس ­زمینه سفید) برای آپلود در زمان پر­کردن درخواست آنلاین در کامپیوتر خود داشته باشید. توجه کنید که عکس بیومتریک شما نباید قدیمی ­تر از شش­ ماه (6) باشد.
 • مدرک بیمه سلامت شخصی ترکیه­ ای برای متقاضیانی که بین هجده (18) تا شصت و پنج سال (65) سن دارند.
 • خود اظهاری مبنی بر داشتن توانایی مالی، که شما آن را در فرم درخواست خود اعلام می­ کنید. اداره مهاجرت ممکن است درخواست دریافت یک تاییده -که نشان دهنده وجود استقلال مالی و توانایی شخص متقاضی برای تامین مخارج خود و هر کدام از اعضای خانواده تحت تکفل خود (همسر و فرزندان زیر 18 سال) شود- از یک بانک محلی ترکیه ­ای را بنماید.

نکته: برای اداره مهاجرت ترکیه استقلال مالی در صورت داشتن مبلغی برابر با شاخص حداقل حقوق ترکیه (درحال حاضر برابر 500 دلار امریکا به ازای هر ماه اقامت) اثبات می ­شود.

روش های اخذ اقامت ترکیه

چگونه ویزای دانشجویی خود را تمدید کنیم؟

 • تکمیل و امضای فرم درخواست مجوز اقامت
 • تهیه فتوکپی رنگی از مجوز اقامت دانشجویی
 • دو عکس بیومتریک که کمتر از شش­ ماه (6) پیش گرفته شده باشند.
 • مدرک داشتن استتاعت مالی برای تامین مخارج زندگی در طی دوران اقامت در کشور ترکیه
 • مدرک از موسسه آموزشی که در آن علت نیاز به تمدید مدت اقامت با اهداف تحصیلی عنوان شده باشد.
 • در صورتی که شما کمتراز 18 سال سن دارید، یک رضایت نامه جدید از والدینتان نیاز است.
 • کپی بیمه­ نامه شخصی سلامت ترکیه­ ای
 • کپی پاسپورت که توسط دفتراسناد رسمی ترکیه­ ای تایید شده باشد. (پاسپورت باید توسط یک مترجم رسمی و قسم خورده در یک دفتر اسناد رسمی ترکیه ­ای ترجمه شود).

بازار املاک ترکیه در سال ۲۰۲۰

مجوز اقامت بشر دوستانه

این مجوز اقامت یکساله به قربانیانی که خانه و کاشانه خود را در اثر جنگ داخلی، زیرپاگذاشته شدن حقوق بشر، پناهندگان و طیف وسیعی از شرایط بشر دوستانه که به صورت موردی و تک تک بررسی و تایید می­ شوند، اعطا می­ شود. این مجوز اقامت، در چارچوب بند 46 از قانون شماره 6458 مربوط به بیگانگان و قانون حمایت بین ­المللی می­ گنجد.

این مجوز راهی برای دریافت اسکان­ های مجدد در کشور ثالث از راه ترکیه نیست. تمامی اسکان­ های مجدد توسط “کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR)” مستقیما هدایت و مدیریت می­ شوند.

نکته: بر خلاف سایر انواع مجوزهای اقامت، در این مورد شما نمی­ توانید از خدمات یک وکیل برای پیمودن مراحل درخواست مجوز اقامت خود بهره ببرید.

الزامات و مدارک برای مجو اقامت بشردوستانه:

 • بدون در نظر گرفتن نحوه ورود به کشور- بصورت قانونی یا غیرقانونی- شما باید درخواست خود را مستقیما و در اسرع وقت تقدیم اداره کل مدیریت مهاجرت کنید.
 • فرم درخواست که از اداره کل مدیریت مهاجرت دریافت کرده­اید را تکمیل و امضا کنید.
 • این مجوز تنها برای یک سال اعتبار دارد و می­ تواند پس از گذشت یکسال تمدید شود. (تمدید آن به صلاحدید اداره کل مدیریت مهاجرت بستگی دارد.)
 • تکمیل و امضای فرم درخواست مجوز اقامت
 • دو (2) عکس بیومتریک که کمتر از شش­ ماه (6) قبل گرفته شده باشند.

روش های اخذ اقامت ترکیه

مجوز اقامت برای قربانیان قاچاق انسان

این نوع مجوز اقامت به قربانیان قاچاق انسان اعطا می­ شود و به مدت سی (30) روز اعتبار دارد. این مجوز توسط فرمانداری ­ها صادر می­ شود.

نکته: مدت تمدید این مجوز در کل، نمی­تواند بیش از سه (3) سال باشد.

الزامات و مدارک :

 • برای دریافت این نوع مجوز اقامت­، هیچ نوع مدرک شناسایی نیاز نیست.

روش های اخذ اقامت ترکیه

دریافت شهروندی ترکیه به جای مجوز اقامت

یک فرد خارجی، در صورت برخورداری از ویژگی­ های زیر می ­تواند به جای مجوز اقامت، برای دریافت شهروندی ترکیه درخواست دهد. این ویژگی­ ها بشرح زیر هستند:

 • سرمایه­گذاری به میزان 500000 دلار آمریکا
 • خرید ملک به ارزش 250000 دلار آمریکا و نفروختن آن به مدت سه سال
 • شروع یک بیزنس با استخدام حداقل پنجاه (50) کارمند
 • خارجی­ هایی که برابر 500000دلار آمریکا در بانک­ های ترکیه­ ای سپرده­ گذاری کرده ­اند و یا معادل همین مبلغ اوراق قرضه دولتی تهیه کرده باشند و ضوابط و مقررات به مدت سه سال در آنها تغییری ایجاد نکرده باشند.

اطلاعات بیشتر: درصورتی که تمایل به اخذ مجوز اقامت ترکیه­ را دارید همیشه می ­توانند برای دریافت راهنمایی و کمک با وبسایت “ترکی پراپ” تماس حاصل نمایند.

برای گفت­و­گو با یک نماینده فروش حرفه­ ای، اینجا کلیک کنید.

 

منبع: وزارت کشور جمهوری ترکیه، اداره کل مدیریت مهاجرت

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap