راه اندازی کسب و کار در ترکیه چگونه امکان پذیر است؟!

راه اندازی کسب و کار در ترکیه چگونه امکان پذیر است؟!

در سال‌های اخیر ترکیه به دلیل موقعیت تجاری منحصربه‌فرد خود بین منطقه آسیا، اروپا و خاورمیانه سرمایه‌گذاری‌های خارجی را جذب کرده ‌است. ترکیه در سطح جهانی به‌عنوان کشوری بسیار مهم شناخته می‌شود و بسیاری از شرکت‌های دولتی و بین‌المللی در شهرهای بزرگ ترکیه دفاتری باز می‌کنند. اکثر این شرکت‌های بزرگ‌ فعالیت خود را در استانبول و آنکارا پایه‌ریزی می‌نمایند. در این مطلب از وبسایت “ترکی پراپ” قصد داریم شما را با جزییات راه اندازی کسب و کار در ترکیه بیشتر آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

راه اندازی کسب و کار در ترکیه

چرا بازار راه اندازی کسب و کار در ترکیه داغ است؟

قوانین اخیر در مورد ترویج سرمایه‌گذاری خارجی نشان می‌دهد که راه اندازی کسب و کار در ترکیه ، آسان‌تر از قبل است. به‌راحتی می‌توان دید که چرا ترکیه به‌عنوان مقصدی برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های جدید انتخاب می‌شود: نیمی از جمعیت ۸۰ میلیون نفری ترکیه زیر ۳۰ سال سن دارند و غالباً تحصیل‌کرده و دارای پول نقد برای سپرده‌گذاری هستند. زیرساخت ارتباطی و بانکداری به‌طور گسترده‌ای پیشرفت کرده است و ارتباطات تجاری با اروپا و خاورمیانه به‌طور قابل‌توجهی تقویت شده‌اند. حمایت‌های اخیر دولت برای سرمایه‌گذاران و کسب‌وکارهای جدید عبارتند از:

 • اعطای حق حفظ وضعیت به‌عنوان «شرکت ترکیه‌ای» به شرکت‌های خارجی، اعطای حقوق و تعهدات مشابه با شرکت‌های ترکیه‌ای به صاحبان کسب‌وکار جدید؛
 • تضمین حقوق سرمایه‌گذاری موجود؛
 • انطباق با استانداردهای بین‌المللی؛
 • تغییر تعریف سرمایه‌گذار خارجی به شرکت‌های ثبت‌شده خارج از کشور، اتباع غیرترک و ترکیه‌ای که خارج از کشور زندگی می‌کنند.
 • در حال حاضر واردات ماشین‌آلات و تجهیزات خاص از عوارض گمرکی، مالیات و مالیات بر درآمد معاف هستند.
 • معافیت ویژه از مالیات بر درآمد و اعطای بیمه اجتماعی؛
 • اعطای یارانه‌های انرژی؛
 • در مناطق آزاد تجاری ترکیه مشوق‌هایی ازجمله معافیت از برخی مالیات‌ها و عوارض گمرکی وجود دارد؛
 • حمایت‌ بهتر از سرمایه‌گذاران خارجی؛
 • از سال ۲۰۱۸، برای صاحبان کسب‌وکار امکان دریافت شهروندی ترکیه وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر به پایین صفحه مراجعه کنید.

راه اندازی کسب و کار در ترکیه چگونه صورت می گیرد؟

اگر در نظر دارید هرگونه کسب‌وکاری در ترکیه راه‌اندازی کنید، چند گزینه برای انتخاب وجود دارد. ابتدا، باید به دنبال مشاور قانونی قابل‌اطمینان باشید و تحقیق خود را با مسئولین مربوطه انجام دهید. شرکت‌های سهامی عام، شرکت‌های سهامی خاص با مسئولیت محدود، شرکت‌های تضامنی (کسب‌وکارهایی که موجب راه‌اندازی یک نام­تجاری می‌شود)، دفاتر ارتباطی و تأسیس شعبه‌ای از یک شرکت خارجی موجود، همه گزینه‌هایی هستند که افراد خارجی می‌توانند در نظر بگیرند. بااین‌حال، در این مقاله بر موارد نسبتاً ساده‌تر و قابل مدیریت و پرطرفدار یعنی تأسیس شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود تمرکز می‌کنیم.

آیا خارجی‌ها می‌توانند یک شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود در ترکیه تأسیس کنند؟

بله. یک شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود، محبوب‌ترین شکل کسب‌وکار برای خارجیان است و می‌تواند توسط دو یا چند شهروند غیر ترکیه‌ای تأسیس شود. یک سهامدار برای تشکیل این نوع شرکت با حداقل سهم سرمایه 10 هزار لیر ترکیه موردنیاز است.

در مورد راه‌اندازی کسب‌وکار در ترکیه کجا می‌توانم به دنبال مشاوره بگردم؟

اولین اقدام برای بسیاری از افراد از طریق وکیل آن‌ها است. مطمئن شوید که از خدمات یک مشاور حقوقی خوب بهره‌مند می‌شوید که قوانین راه اندازی کسب و کار در ترکیه را می‌شناسد و قبلاً به مهاجران کمک کرده تا کسب‌وکارهای موفقی را راه‌اندازی کنند. به‌علاوه، مؤسسات زیر اطلاعات جدیدی دارند که مبنای اطلاعات این مقاله است:

 • سفارت ترکیه
 • اتاق بازرگانی بریتانیا در ترکیه (BCCT)
 • اتاق بازرگانی و صنعت ترکیه- بریتانیا (TBCCI)

آیا باید از یک نماینده برای تشکیل شرکت استفاده کنم؟

مانند کشور انگلستان، تعداد زیادی کارگزاران تأسیس­ کننده شرکت وجود دارند که خدمات خود را در مطبوعات محلی تبلیغ می‌کنند و در اغلب شهرها یافت می‌شود. بسیاری از مهاجران این مسیر را انتخاب می‌کنند زیرا اگر یک نماینده خوب پیدا کنید می‌توانید در وقت خود صرفه‌جویی کرده و کارها را با سرعت انجام دهید. اگر در نظر دارید از یکی از این شرکت‌ها کمک بگیرید، ابتدا آن‌ها را بررسی کنید و ببینید که سایر شرکت‌ها چه خدماتی برای تأسیس شرکت ارائه خواهند کرد. همانند هر چیزی، برخی از این شرکت‌ها خیلی بهتر از بقیه هستند.

چه نوع کسب‌وکاری می‌تواند توسط خارجیان در ترکیه ایجاد شود؟

راه اندازی کسب و کار در ترکیه برای اغلب مهاجران جذاب است و اکثر آنها تمایل دارند کسب‌وکارهایی را راه‌اندازی کنند که به‌نوعی به گردشگری یا ارائه خدمات به نیازهای سایر خارجیان مربوط است. به نظر می‌رسد تأسیس و اداره مشروب‌فروشی‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها، شرکت‌های مسافرتی، بنگاه املاک، فروشگاه‌ها و شرکت‌های خدماتی برای خارجیان آسان است. تعدادی از کسب‌وکارها وجود دارند که خارجی‌ها بدون تأیید وزارت بازرگانی و صنعت نمی‌توانند در ترکیه راه‌اندازی نمایند. این موارد عبارتند از: بانک‌ها، کارخانه‌ها، شرکت‌های مالی خصوصی، دفاتر مبادله ارز خارجی، شرکت‌هایی تحت قانون بازارهای سرمایه، انبار عمومی و متصدیان مناطق آزاد تجاری. در صورت تردید با وکیل خود و یا کارشناسان مربوطه مشورت کنید.

راه‌اندازی یک شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه چقدر هزینه دارد؟

شرایط قانونی و هزینه‌های راه اندازی کسب و کار در ترکیه با انگلستان و بسیاری از کشورهای دیگر متفاوت است. یک شرکت با مسئولیت محدود، درمجموع نیاز به هزینه 10 هزار لیر ترکیه دارد که باید در مرحله اولیه مشارکت سهامداران سرمایه‌گذاری شود. مسئولیت سهامداران به میزان سرمایه‌گذاری آن‌ها در شرکت محدود می‌شود.

راه اندازی کسب و کار در ترکیه

فرآیند راه‌اندازی یک شرکت در ترکیه چیست؟

فرآیند راه اندازی کسب و کار در ترکیه و تأسیس شرکت در ترکیه نسبتاً ساده است و سرمایه‌گذار قادر خواهد بود زمانی که همه‌چیز مرتب باشد و ظرف یک هفته کسب‌وکار خود را شروع کند.

اولین اقدام، تهیه اساسنامه شرکت است که باید توسط مدیران شرکت امضا شود. اساسنامه شرکت باید به‌طور قانونی و مطابق با ماده ۲۷۹ قانون تجارت ترکیه تنظیم شود. در این سند باید عبارت «مسئولیت محدود» در نام تجاری شرکت‌ها وجود داشته باشد. مؤسسان شرکت‌ باید ملیت، نام کامل، نام خانوادگی، آدرس و آدرس تجاری خود را بیان کنند. سپس این سند باید در محضر به‌صورت رسمی تأیید ‌شود و در صورت لزوم ترجمه ‌شود.

حداقل سرمایه مشترک باید در حساب بانکی به نام شرکت واریز شود. پس از آن، سرمایه‌گذاران می‌توانند روند ثبت‌نام را آغاز کنند و هزینه دفتر ثبت تجاری ترکیه را با اسناد لازم پرداخت نمایند. دفتر ثبت یک گواهی ثبت صادر خواهد کرد و تأسیس شرکت در روزنامه رسمی ترکیه منتشر خواهد شد. سپس شرکت باید برای مالیات بر درآمد در مرجع مالیاتی مربوطه ثبت‌نام کند.

قوانین ترکیه در رابطه با نام‌های تجاری

نام تجاری شما باید اصل بوده و قبلاً توسط کسی ثبت ‌نشده باشد. نباید شخص ثالث را به اشتباه بیندازد و کلمات «ترکیه، ترک، جمهوری، ملی» بدون مجوز خاص هیئت‌وزیران ترکیه نباید مورد استفاده قرار گیرد. واژگان و عناوین خارجی تنها در صورتی می‌توانند به نام تجاری مورد استفاده قرار گیرند که با هیچ دولت یا قوانین و سیاست‌های فرهنگی کشوری مخالف نباشد.

چگونه شرکت ترکیه‌ای خود را در دفاتر رسمی تجارت ثبت کنیم؟

اتاق بازرگانی ترکیه دارای دفاتری در سراسر ترکیه در تمام شهرهای اصلی و شهرستان‌ها است. پس‌ از اینکه اساسنامه شرکت را تهیه کردید و آن را به‌طور رسمی ثبت کردید، بعد از ۱۵ روز با آن‌ها تماس بگیرید تا برای ثبت رسمی تجارت خود قراری تنظیم نمایید. هنگام ثبت باید فرم درخواست ثبت شرکت را پر کنید و درخواست کتبی، مدرک شناسایی مناسب که ثابت کند شما از اعضای مؤسس هستید، تعهدنامه کتبی در ارتباط با ماده ۲۹ قانون ثبت تجاری و رسید پرداخت مبلغ سپرده‌گذاری لازم برای حساب مؤسسان (معمولاً یک‌هزارم سرمایه شرکت) نیاز است. ممکن است نسبت به حالت واقعی کمی اضطراب‌آور باشد، اما برای اجتناب از انتظار طولانی و سردرگمی غیرضروری، مطمئن شوید که دانش کافی یا همراه قانونی دارید، صحبت کنید، بخوانید و به‌اندازه کافی ترکی بنویسید. در اغلب موارد بهتر است که یک فرد ترک‌زبان همراه خود داشته باشید. زمانی که ثبت‌نام کردید، کسب‌وکار شما شروع می‌شود.

تجارت و مالیات در راه اندازی کسب و کار در ترکیه

هنگامی که یک شرکت با مسئولیت محدود راه‌اندازی می­ شود و همچنین یک شهروند ترکیه باید مالیات کامل سود کسب‌شده را پرداخت و آن را اعلام نماید. علاوه ­بر این، شما باید یک حسابدار استخدام کنید و به خاطر داشته باشید که حسابداران در ترکیه نسبت به انگلستان متفاوت عمل می‌کنند و معمولاً حقوق ماهانه دریافت می‌کنند که در برخی موارد، زمان نسبتاً کمی برای انجام حسابداری شرکت اختصاص داده‌اند. قوانین و مالیات به‌طور مرتب تغییر می‌کنند بنابراین لطفاً پیش از راه‌اندازی شرکت به دنبال مشاور حسابداری خوب باشید.

نکات و توصیه‌های کلی در رابطه با راه اندازی کسب و کار در ترکیه

تکالیف خود را انجام دهید. قبل از اینکه به راه اندازی کسب و کار در ترکیه و یا تاسیس هر شرکتی فکر کنید، اطمینان حاصل کنید که تحقیقات کامل را انجام داده‌اید. با سایر مهاجران کسب‌وکار صحبت کنید، وکیل و حسابدار شما تحقیقات لازم را برای ارزیابی اینکه آیا واقعاً ترکیه گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است یا کشور دیگر، را انجام دهند. داستان‌های ناخوشایند زیادی از مهاجرانی می‌شنوید که فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و شرکت‌هایی را باز کرده‌اند و شکست‌خورده‌اند و با یک شرکتی که پایان خوبی نداشته مواجه هستند. مطمئن شوید که ایده خوبی دارید!

برنامه کاری را مشخص کنید. اهداف و انتظارات را به‌طور واضح قبل از تأسیس شرکت تعیین کنید. درباره هزینه‌های راه‌اندازی و جاری کسب‌وکار (حسابدار، بازاریابی، مالیات و غیره) تحقیق کنید. بعید است در ترکیه از شما طرح کسب‌وکار بخواهند، اما این کار باعث می‌شود که همه عوامل را به‌طور کامل بررسی کنید و اقدامات خود را در نظر بگیرید.

موانع زبان. فرآیند کاری و مدارک مورد نیاز برای راه‌اندازی کسب‌وکار در ترکیه به زبان ترکی است، بنابراین مطمئن شوید که به‌اندازه کافی زبان ترکی را درک می‌کنید و یا در هر اقدام یک فرد ترک‌زبان قابل‌اعتماد برای کمک به شما وجود دارد.

شهروندی با سرمایه‌گذاری برای صاحبان کسب‌وکار

از سال ۲۰۱۸ برای افرادی که مایل به راه اندازی کسب و کار در ترکیه هستند، یک مزیت دیگر وجود دارد. دولت ترکیه در حال حاضر به هر فردی که ۲۵۰۰۰۰ دلار در ترکیه در خرید ملک سرمایه‌گذاری کند تابعیت ترکیه اعطا می‌کند. برای صاحبان کسب‌وکار این امر باعث می‌شود خط قرمزهای زیادی از بین برود. در مطلب اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک ، همین حالا شهروند این کشور شوید! می‌توانید مطالب بیشتری در این مورد بخوانید.

علاوه بر خرید ملک در ترکیه ، گزینه‌های دیگری برای کارآفرینان برای دریافت شهروندی وجود دارد:

 1. حداقل ۵۰ نفر را در ترکیه استخدام کنید.
 2. سرمایه‌گذاری ثابت حداقل ۵۰۰۰۰۰ دلار.
 3. افتتاح حساب با حداقل ۵۰۰۰۰۰ دلار موجودی در بانک ترکیه.
 4. سرمایه‌گذاری مالی به ارزش ۵۰۰۰۰۰ دلار.

لطفاً توجه داشته باشید: اگرچه بر اساس بررسی‌های انجام‌شده سعی کردیم مشاوره دقیقی به شما ارائه دهیم، لطفاً به یاد داشته باشید که این اطلاعات نباید به‌عنوان توصیه قانونی تلقی شود و فقط به‌منظور راهنمایی در نظر گرفته شود.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از راه اندازی کسب و کار در ترکیه و چگونگی مهاجرت آسان و امن به کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای سرمایه گذاری در این کشور  هستید مطالب بعدی ما را حتما دنبال کنید!

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap