راهنمای شهر استانبول ،اطلاعات و راهنمای شهر توریستی ترکیه!

راهنمای شهر استانبول

وضعیت نمادین استانبول، آن را به یک کلانشهر شلوغ جهانی تبدیل کرده است. لقب آن به عنوان مهمترین و شلوغ­ترین شهر ترکیه، آن را در رده­ های مشابه روم، میلان، پاریس و نیویورک قرار داده و هر ساله میلیونها گردشگر را به سمت این شهر سرازیر می­کند.

در تاریخ این شهر، سالهای پرآشوبی را می­بینیم. امروزه، این شهر آرامش بیشتری دارد، اما همچنان کانون پرجنب­وجوشی از تجارت گردشگری، آموزش، هنر، فرهنگ، مد و غذا است. این بخش شامل راهنمای شهر استانبول برای بازدیدکنندگانی است که برای بار اول از این شهر دیدن می­کنند، و در آن اطلاعات پایه و توضیحات مختصری از مناطق شهر که کم هم نیستند، فراهم آمده است.

با این حال، نمی­توان استانبول را فاقد نبوغ و ابتکار در نظر گرفت یا در قالب یک شعار تبلیغاتی شسته رفته شناخت. آنچه باعث شکوفایی شهر می شود، تنوع است که ویژگی اساسی آن نیز می­باشد. اگر بخواهید با سفر کردن، همه جای شهر را ببینید، ماه­ها این کار طول می­کشد و اگر تجربه شخصی برای این کار نداشته ­اید، توصیه می­کنیم یک بلیط پرواز رزرو کنید تا آن را با چشمان خود ببینید. در این مطلب به راهنمای شهر استانبول می پردازیم.

راهنمای شهر استانبول

راهنمای شهر استانبول

موقعیت جغرافیایی: استانبول در دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد و توسط دریای مرمره و دریای سیاه احاطه شده است. این شهر در دو طرف تنگه بسفر که جز تنگه­ای مهم و بسیاری از امپراتوری­ها، بر سر به دست آوردن آن جنگیده­اند، واقع شده است. مساحت استان استانبول که در گوشه شمال غربی ترکیه قرار دارد، 6220 کیلومترمربع است.

جمعیت­شناسی: جمعیت 18 میلیون نفری استانبول، آن را به شلوغ­ترین شهر ترکیه تبدیل می­کند. تنوع قومی و مذهبی شهروندان در طول تاریخ، خود موضوعی اساسی بوده است. این روزها بسیاری از خارجیان از ملیت­های مختلف، در آنجا زندگی می­کنند.

اقتصاد: استانبول 30% از تولید ناخالص داخلی ترکیه را تولید می­کند و به عنوان بزرگترین مرکز صنعتی و صادراتی این کشور، از شهرت جهانی و بین المللی برخوردار است. مناطق تجاری اصلی شامل لونت و ماسلاک است و برنامه هایی برای ساخت یک مرکز مالی، در قسمت آسیایی این شهر در نظر گرفته شده است.

آب و هوا: در سیستم طبقه بندی، آب و هوای مدیترانه­ای استانبول، جزء اقلیم آب­ و­هوای مدیترانه­ ای تابستان گرم قرار می­گیرد. با این حال، موقعیت و مساحت زیاد آن باعث شده تا نوار مرزی شود، بنابراین بعضی قسمتها، رطوبت بالایی را تجربه می­کنند. متوسط درجه حرارت در تابستان 30 درجه است، و با این حال استانبول زمستان های سرد، باران شدید و برف را از ژانویه تا مارس تجربه می­کند.

معماری: استانبول به دلیل تاریخ و مدهای مدرن از معماری متنوعی برخوردار است. قسمتهای قدیمی شهر، آثار پیچیده­ای از معماری بیزانس و عثمانی را به نمایش می­گذارند؛ در حالی که مناطق در حال توسعه، استعداد بهترین معماران ترکیه را به تصویر می­کشند.

راهنمای شهر استانبول

10 واقعیت و ارقام جالب درباره استانبول

  • برخلاف تصور گسترده، استانبول پایتخت ترکیه نیست، بلکه آنکارا پایتخت آن است.
  • این بنا در هفت تپه ساخته شده است تا انعکاسی از هفت تپه رم باشد.
  • اسامی اولیه آن استامبول، قسطنطنیه و بیزانس بوده است.
  • در زمان حکومت عثمانی­ها، بیش از 1400 توالت عمومی برای شهروندان وجود داشت.
  • آگاتا کریستی نویسنده، رمان مشهور خود را در هتل پرا نگاشته است.
  • در سال 1502، استانبول شلوغ­ترین شهر جهان بود.
  • سومین مترو قدیمی در استانبول قرار دارد.
  • این شهر دارای بیشترین تراکم مساجد در ترکیه است.
  • بازار بزرگ تاریخی این شهر، بیش از 3000 مغازه را در زیر یک سقف جا داده است.
  • استانبول برترین مقصد گردشگری در ترکیه است.

راهنمای شهر استانبول

راهنمای شهر استانبول : مرزها و همسایه ­ها

39 منطقه استانبول به محله ­های کوچکتری به نام محله­ سی در زبان ترکی تقسیم می­شوند. برخی از این محله­ ها نسبت به دیگر محلات شناخته شده ­تر هستند و برخی از آنها به علت بعضی جنبه­ های زندگی روزمره که شهر را به مرکز واقعی ترکیه تبدیل کرده ، سرآمدتر هستند. تعداد 25 عدد از این مناطق در قاره اروپا و 14 عدد آن در قاره آسیا وجود دارند.

بیشتر بخوانید: زندگی در بیلیک دوزو ،درباره منطقه محبوب استانبول!

راهنمای شهر استانبول

مناطق آسیایی استانبول

برای آشنایی و راهنمای شهر استانبول بهتر است با مناطق آسیایی و اروپایی این شهر آشنا شوید:

جزایر آدالار (جزایر پرنس): این شهر از 9 جزیره بزرگ و کوچک تشکیل شده است، مردم محلی عاشق این جاذبه گردشگری و استراحت آخر هفته در آنجا هستند. در بویوک­آدا، که از همه باشکوه­ تر و افسانه­ ای ­تر است، عمارتهای قدیمی عثمانی و خیابان­های بدون ترافیک را می­توانید ببینید.

آتاشهیر: این منطقه با مساحت 25.84 کیلومترمربع، از 17 محله تشکیل شده است. طی ده سال گذشته، خارجیان با خرید ملک در آتاشهیر، کمک شایانی به افزایش محبوبیت آن کرده ­اند.

بیکوز: این منطقه با تاریخ سه هزار ساله خود، نخستین مکانی بود که توسط امپراتوری عثمانی در سال 1453 فتح شد. چشم­انداز سبز روشن این منطقه که در کرانه شمالی بسفر قرار گرفته و توسط دریای سیاه احاطه شده است، آن را به جایگاه مطلوبی برای زندگی تبدیل می­کند.

چکمه­کوی:  این منطقه که به 17 ناحیه تقسیم شده، بخاطر درون­مرزی بودنش، فاقد محیط ساحلی است. تعداد کمی از گردشگران ریسک سرمایه­گذاری را در آنجا به خود می­خرند، اما در سال­های اخیر، این منطقه، توجه خانواده­ها را برای خرید ملک به خود جلب کرده است.

کادیکوی: این محله به عنوان یک منطقه برجسته در قسمت آسیایی استانبول، با دورنمای فرهنگی، بسیاری از گردشگران و کسانی که با ترکها هم سلیقه هستند، را به خود جذب می کند. مردم محلی برای رسیدن به پایانه قطار مثال­ زدنی حیدرپاشا، از بندر قایقرانی که روشی ارزان و کارآمد برای آنهاست، به قسمت اروپایی می­روند.

کارتال: این منطقه که دارای میراث بیزانس است، در تمام طول تاریخ از شهرتی برخوردار نبوده، اما الان مثل گذشته نیست. تحولات شهری و امیدهای زیاد برای تبدیل شدن به یک شهر تکامل یافته سرسبز، توجه خریداران بین­ المللی و داخلی هوشیار را برای خرید ملک سازگار با محیط زیست، به خود جلب کرده است.

مال­تپه: با چشم­انداز خیره ­کننده­ای از جزایر پرنسس، مکانی دنج و ایده­آل برای کسانی است که می­خواهند تجربه یک زندگی آرام را داشته باشند. مال­تپه از 18 محله کوچکتر تشکیل شده که سرعت پیشرفت روزانه آن کندتر از سایر مناطق است.

پندیک: ویژگی اصلی این منطقه 700.000 نفری، فاصله نزدیک آن با فرودگاه صبیحه گوکچن است. افراد محلی­ معمولاً برای رفتن به مکانهای خارج از شهر مانند یالوا، از خدمات همگانی این پرواز استفاده می­کنند.

سانجاک­تپه: این منطقه که از 18 محله کوچک­تر تشکیل شده و در داخل شهر و به دور از مراکز آن قرار گرفته، آن را به مکانی آرام و بی­سروصدا تبدیل کرده است.

سلطان بیلی: این منطقه که یکی دیگر از مناطق محصور در خشکی است، برای کسانی که به دنبال سبک زندگی ساحلی هستند، مناسب نمی­باشد؛ اما آرامش آنجا را فرا گرفته و خانواده­هایی از طبقه کارگر آنجا زندگی می­کنند.

شیله: بسیاری از ترک­ها در شیله که مشرف به دریای سیاه است، دارای خانه­های تابستانی هستند.  در این منطقه همه آن­چیزی که برای تفریحگاه ساحلی باید وجود داشته باشد، ارائه می­شود و گزینه­ای ایده­آل برای استراحتگاه های­ساحلی مدیترانه و اژه است.

توزلا: این منطقه که دارای تاریخی سرشار از ماهیگیری است، برای ترکها یکی دیگر از مناطق عمومی برای تابستان و دوران بازنشستگی است. توزلا از سبک زندگی کمتری برخوردار است و به ندرت در مجلات مسافرتی ارائه می شود.

عمرانیه: 35 محله، منطقه بزرگ عمرانیه را در نزدیکی منطقه معروف­تری به نام اوسکودار تشکیل می­دهند. این منطقه به سرعت در حال رشد است و خانه­های جدید در حال جایگزینی با مجتمع­های غیرمسکونی می باشند.

اوسکودار: این منطقه به 33 محله تقسیم شده است. بعضی از قسمتهای آن، به دلیل جاذبه­های اصلی گردشگری، نسبت به جاهای دیگر برجسته­تر هستند. بیلربی یک کاخ عثمانی به همین نام دارد، در حالی که برج مایدن در سالاجاک قرار دارد و هر روز، ترکها به سمت کیشیکلی می روند تا منظره­ای خارق­العاده از شاخ طلایی (شاخه­ای از دماغه­ی بسفر- شامل بندرگاه شهر استامبول (مترجم)) و بسفر را از تپه کاملیکا به نظاره بنشینند.

راهنمای شهر استانبول

مناطق اروپایی استانبول

آرناووت­کوی: این منطقه زمانی شهرت بین­ المللی پیدا کرد که دولت ترکیه ساخت سومین فرودگاه جدیدش را اعلام کرد؛ فرودگاهی که یک قطب مسافرتی هوایی برای تغییر چهره حمل و نقل بین شرق و غرب بود.

آوجیلار: این منطقه که روزی یک روستای کوچک ماهیگیری و مقصدی برای بازنشستگان ثروتمند بود، با تحولی که توسط خریداران خارجی در املاک و مستغلات آن صورت گرفت، اهمیت خود را پیدا کرد.

باجیلار: اگرچه منطقه­ ای شلوغ است، اما تحولاتی که طی ده سال در آن صورت گرفته، باعث شده کسانی که به دنبال خرید ملک در محیط کارگری حومه شهر هستند، به آنجا پناه ببرند.

باهچلی­اولر: نام این منطقه که “خانه ­هایی با محوطه سبزی­کاری” ترجمه می­شود، فضایی از طبقه متوسط را بازتاب می­دهد، اما دانشگاه­ های در سطح جهانی آن نیز، دانشجویان زیادی را به خود جلب می­کنند.

باکرکوی: باکرکوی به عنوان منطقه­ ای کهن، به علت سکونت متمولین و وضعیت تجاری که دارد، از شهرت جهانی برخوردار است. مشخصه بارز محلی آن مسیر مسابقه­ ای است که قدیمی­ترین و بزرگترین مسیر مسابقه ترکیه محسوب میشود؛ اما یشیل­کوی که یک محله ساحلی خوش­منظر است، بیشتر توجه مردم محلی را که مشتاق ساحل هستند، به خود جلب کرده.

باشاکشهیر: منطقه­ای درون­مرزی که در محاصره چندین بخش دیگر قرار دارد، و به علت اینکه فاقد محیط ساحلی است، شورای محلی، چندین پارک و بزرگترین دریاچه مصنوعی ترکیه را در آنجا ساخته است.

بایرام­پاشا: در طی تاریخ، بایرام­پاشا دارای صنعت پررونق کنگرفرنگی بوده، گرچه این تجارت طی 10 سال گذشته متوقف شده است اما برای شهر نماد شانس محسوب می­شده است. با گسترش 273.000 نفر از ساکنان در 11 محله، تحولات سریع شهری بایرام­پاشا طی یک دهه گذشته، به آرامی در حال بهبود وضعیت آن است.

بشیکتاش: این منطقه محل اصلی تیم برجسته فوتبال ترکیه است. محله­های مشهور آن شامل اورتاکوی و مسجد تاریخی آن، و مناطق برگزیده اتیلر و لوانت هستند.

بیلیکدوزو: شهرت مشهور آن از زمان عثمانی به دست می آید، زمانی که متمولین شهر، برای استراحت در طول تابستان، از مرکز اصلی شهر به آنجا می­رفتند. این روزها، تعداد زیاد مغازه­ها و محیط دریا، باعث ترقی سبک زندگی اشراف آن شده است.

بی­اوغلو: اغلب به عنوان مرکز شهر جدید خوانده می­شود، زندگی شبانه و صحنه­های خرید، باعث سرآمد بودن این محله، نسبت به بقیه محله­ها شده است. این محله همچنین در خیابان استقلال، طولانی­ترین و شلوغ­ترین خیابان ترکیه قرار دارد و نقاط دیدنی برجسته مانند برج گالاتا، کلیسای سنت آنتونی پادوا، و بنای تاریخی استقلال تاکسیم نیز در آن واقع شده است.

بویوک­چکمجه: در سالهای اخیر، این محله به دلیل قیمت عالی، بخشهای حمل­و­نقل و خرید و امکانات زندگی شبانه، به عنوان یکی از مکانهای ایده­آل برای سرمایه­گذاری در استانبول، به شهرت رسیده است.

کاتالکا: مردم محلی عاشق این منطقه روستایی در حومه استانبول هستند، زیرا بسیاری از فرصت­های استراحت، آرامش و برقراری ارتباط با قدرت مادر طبیعت را از طریق مناظر طبیعی و بکر در اختیار شما قرار می دهد.

اسنلر: این منطقه که به 16 محله کوچکتر تقسیم شده است، منطقه­ دیگری است که قیمت­های پایینی را برای لذت استفاده از سیستم حمل­و­نقل، به منظور رفتن به مناطق سراسر ترکیه ارائه می­دهد. در طول تاریخ، اسنلر یکی از مناطقی بود که تحت تأثیر پیمان لوزان در سال 1923 قرار گرفت.

اسنیورت: این منطقه با مساحت 2770 هکتاری، مراکز فرهنگی، دانشگاه­های بیشتر، پارک­های سرسبز و املاکی با قیمت عالی، به راحتی توجه خریداران خارجی را به خود جلب کرده است.

ایوب: این منطقه که از 21 محله تشکیل شده، از مرکز اروپایی استانبول تا ساحل سیاه گسترش می­یابد. خانواده­های سنت­گرا عاشق این منطقه هستند، زیرا این محله مانند مکان مقدسی است که یادگارها و نشانه­های معروف اسلامی را در خود حفظ کرده است.

فاتح: محله تاریخی سلطان­احمد در منطقه فاتح واقع شده است. برخی قسمتها با بناهای چشمگیری مانند هاگیا صوفیا، مسجد آبی و کاخ توپکاپی میراث جهانی یونسکو هستند. امینونو، بندری شلوغ و محلی برای مکانهای دیدنی مانند بازارهای ادویه بوده و پل گالاتا نیز در خطوط مرزی فاتح واقع شده است.

قاضی عثمان­پاشا: منطقه درون­مرزی قاضی­عثمان­پاشا، که خارج از استانبول چیزی در مورد آن شنیده نشده، قصد دارد فضای کارگری خود را از طریق یک سری پروژه­های شهری دگرگون کند.

گون­گورن: در گذشته، بسیاری از برنامه­ریزان شهری، از این منطقه کارگری و صنعتی، به دلیل عدم برنامه­ریزی شهری، انتقاد می­کردند، اما شوراهای محلی، برای بالا بردن شهرت خود، سعی در بهبود حمل­و­نقل و زیرساخت­ها کرده­اند.

کاغیت­هانه: این منطقه با تجربه­ای که از تحول شهری در بازار املاک و مستغلات خود به دست آورد، از موقعیت مرکزیش در استانبول اروپایی بهره برد تا جایگاه خود را به عنوان دروازه بسیاری از مناطق اطراف بالا ببرد.

کوچک­چکمجه: مشخصه این منطقه یک دریاچه بزرگ است، اما چند مکان دیدنی عثمانی نیز تحسین زیادی از دوستداران تاریخ ترکیه را برمی­انگیزند. وجود محله­ای در مسیر برنامه­ریزی شده کانال استانبول در این منطقه، باعث شده در سالهای اخیر شاهد افزایش قیمت املاک و مستغلات باشیم، زیرا سرمایه­گذاران از موقعیت استراتژیک آن منفعت می­برند.

ساری­یر: قلعه روملی­حصار، عمارتهای قدیمی یالی و روستاهای ساحلی مجلل، ساری­یر را به مکانی مطلوب تبدیل کرده است، اگرچه به خاطر انعکاس قیمتها، خرید اولین خانه می­تواند گران باشد.

سیلیوری: این منطقه که در مکانی خارج از مرکز شهر واقع شده، برای تعطیلات آخر هفته، تابستان و دوران بازنشستگی از شهرت زیادی برخوردار است. محیط آرام و دلپذیر آن، به راحتی در طول تابستان، جمعیتی بالغ بر 5 برابر را جذب می کند.

سلطان قاضی: این منطقه هم که یکی دیگر از مناطق درون­مرزی است، دارای 11 محله می­باشد، که به واسطه­ی مادر مصطفی کمال آتاتورگ، بنیانگذار ترکیه، به نام زبیده هنیم ارجمند نامگذاری شده است. محله دیگری نیز به نام یونس امره، پیرو صوفی مشهور و شاعر ترکیه­ای نامگذاری شده است.

سیسلی: این منطقه شهری و با ارج­وقرب، توجه بسیاری از خریداران متمول املاک و مستغلات ترکیه را به خود جلب کرده است. بزرگترین مرکز خرید اروپا و محله جذاب نیسانتی، یکی از منحصربه­فردترین مناطق ترکیه، باعث شده این منطقه، با ارائه مارک­های لوکس و فاخر، شهرت خود را بالا ببرد.

زیتون بورنو: این منطقه کارگری به 13 محله کوچکتر تقسیم شده است. موقعیت مرکزی آن باعث محبوبیت آن شده زیرا صاحبان املاک، با فاصله بسیار کمی از مزایای زندگی شهری برخوردارند، اما از زرق­وبرق­های زندگی شهری هم به اندازه کافی دور هستند.

پس از مطالعه راهنمای شهر استانبول اگر قصد خرید ملک در استانبول را دارید، در وبسایت “ترکی پراپ” به‌عنوان یک آژانس معاملات ملکی در ترکیه می ­توان گلچینی از آگهی های ملک در شهرهای این کشور را ببینید. هر فهرست شامل تصاویر، اطلاعات موقعیتی، و جزئیات ملک است. در صورتی که هر کدام از خانه­ ها توجه شما را جلب کرد، می­ توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید یا فرم پرسش­نامه را پر کنید. همچنین اگر در استانبول هستید و مایلید ملک و منطقه را از نزدیک ببینید، برای هماهنگی تاریخ و زمان، کافی است با ما تماس بگیرید.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap