راهنمای خرید آپارتمان در ترکیه ، چگونه یک خانه مناسب پیدا کنیم؟

راهنمای خرید آپارتمان در ترکیه

ممکن است مدتی را در ترکیه گذرانده باشید و به این فکر کنید که خرید یک خانه  می‌تواند کار عاقلانه‌ای باشد و یا به دنبال خانه‌ای برای تعطیلات خود باشید . این راهنما برای تمام کسانی است که نمی‌دانند خرید خانه تصمیم خوبی است یا خیر ، و هر چیزی که قبل از خرید خانه باید بدانید ، در این راهنما آورده شده است . فرض بر این است که شما قصد دارید برای مدتی طولانی در ترکیه بمانید و می‌خواهید خانه را برای استفاده‌ی شخصی خودتان خریداری کنید ، نه برای سرمایه‌گذاری .

در مطلب راهنمای خرید خانه در ترکیه از وبسایت “ترکی پراپ” ، درمورد این‌که آیا خرید خانه برایتان مناسب است یا نه ، و این که در چه زمان و چه مکانی خانه بخرید ، بحث کرده بودیم . در این قسمت درمورد چگونگی یافتن یک مکان عالی با قیمت مناسب ، بحث خواهیم کرد، پس اگر قصد خرید ملک در این کشور را دارید راهنمای خرید آپارتمان در ترکیه را از دست ندهید.

راهنمای خرید آپارتمان در ترکیه

کمک گرفتن از آژانس معاملات املاک

در ترکیه به این آژانس‌ها (emlak  یا  emlakçı) می‌گویند . این آژانس‌ها ممکن است بدنام باشند،  زیرا به نظر می‌رسد که در ازای انجام کارهای بسیار جزئی ، حق لازحمه دریافت می‌کنند (مثلأ تصور کنید که خودتان به تنهایی یک خانه را پیدا کرده‌ اید و با آژانس تماس گرفته اید تا یک ملاقات ترتیب دهد و بلافاصله پس از دیدن خانه و در کمتر از 30 دقیقه ، قرارداد را امضا کرده باشید). با این حال ، میزان دستمزد این آژانس‌ها توسط دولت تعیین می‌شود . بنابراین قبل از اینکه به جستجوی خانه بروید، این مسائل را در نظر داشته باشید تا از هرگونه غافل‌گیریِ ناخوشایندی جلوگیری کنید.

معمولأ پیدا کردن خانه از طریق این آژانس‌ها ، راحت‌ترین راه است ، مخصوصأ اگر بدانید که چه می‌خواهید (مثلأ یک خانه‌ی سه خوابه ، با دو حمام ، به همراه بالکن و سبک آشپزخانه‌ی آمریکایی و سیستم گرمایش مرکزی که در ساختمانی که حفاظت و آسانسور دارد ، واقع شده است). شما می‌توانید به راحتی به آژانس‌ها مراجعه کنید و به آن‌ها توضیح دهید که چه می‌خواهید و چقدر می‌خواهید هزینه کنید ، و آن‌ها خانه‌هایی که دارند را به شما نشان می‌دهند و یا زمانی که مکان مناسبی را پیدا کردند با شما تماس می‌گیرند .

در راهنمای خرید آپارتمان در ترکیه باید بگوییم گذشته از هزینه ، باید چند نکته را به خاطر بسپرید . مانند هر فروشنده‌ی دیگری ، این آژانس‌ها هم می‌خواهند هرچیزی که خودشان دارند را به شما بفروشند ، در حالی که ممکن است اصلأ شبیه آن‌چیزی که شما می‌خواستید نباشد . همچنین اگر این آژانس‌ها برای نشان دادن خانه‌ها ، زمان زیادی را برای شما صرف کرده باشند ، ممکن است برای خرید خانه‌ای که مطابق میلتان نیست احساس اجبار و فشار کنید . همچنین ممکن است که آژانس‌ها بسته به ارتباطشان با فروشنده‌ی خانه و تخمین میزان رضایت شما به عنوان یک خریدار ، قیمت خانه‌هایی که به شما نشان می‌دهند را بالاتر از قیمت واقعی‌شان بگویند .

علیرغم تمام این نکات ، عمومأ مراجعه به یک آژانس در حین جستجو برای خانه ، حتی اگر منجر به خرید هم نشود ، می‌تواند کار مفیدی باشد . در ترکیه ، بیشتر خانه‌ها از طریق آژانس‌های معاملات املاک به فروش می‌رسند ، بنابراین رجوع نکردن به این آژانس‌ها ، انتخاب‌هایتان را بسیار محدود می‌کند . بیشتر آژانس‌ها فقط در یک ناحیه‌ی محدود کار می‌کنند ، یعنی راجع به محله ، همسایه‌ها و حتی ساختمان‌‌های جداگانه ، اطلاعات زیادی دارند . ممکن است آژانس‌های رقیب ، نقاط ضعف املاکی که آژانس‌های دیگر دارند را به شما نشان دهند .

راهنمای خرید آپارتمان در ترکیه

راهنمای خرید آپارتمان در ترکیه از طریق اینترنت

مانند بسیاری از چیزهای دیگر ، اینترنت برای جستجو و راهنمای خرید آپارتمان در ترکیه هم می‌تواند بسیار مفید باشد ، اما باید با احتیاط و تردید به آن نزدیک شوید . همچنین برای درک ویژگی‌های خانه‌ای که برای فروش گذاشته‌اند ، باید کمی ترکی بلد باشید یا کسی را بیابید که ترکی بلد است . سایت‌های انگلیسی زبان زیادی وجود دارند که می‌توانید در آن‌ها به دنبال خانه بگردید ، اما معمولأ این خانه‌ها در مناطق تفریحی واقع شده‌اند (مثلأ در امتداد سواحل دریای اژه یا مدیترانه) و اغلب قیمت بالاتری دارند ، زیرا فرض شده است که خارجی‌ها از قیمت‌های بازار محلی آگاه نیستند و یا نسبت به قیمت‌ها حساس نیستند . همچنین خارجی‌ها بیشتر به دنبال املاک سطح بالا و گران‌قیمت هستند . احتمالأ وبسایت “ترکی پراپ” ، بزرگترین نمونه از این سایت‌های فارسی زبان است .

سایت‌های Hurriyet Emlak ،  Sahibinden.com و  Zingat، از بزرگترین سایت‌هایی هستند که افرد محلیِ ترکیه از آن‌ استفاده می‌کنند . EmlakJet ، یک سایت تازه تأسیس است که بنظر می‌رسد پیشرفت سریعی داشته . این سایت‌ها به شما این امکان را می‌دهند که خانه‌ها را بر اساس مکان ، جستجو کنید و گزینه‌های مختلفی را برای فیلتر کردن نتایج ، ارائه می‌دهند (به نظر می‌رسد که Hurriyet Emlak ، بیشترین این گزینه‌ها را ارائه می‌دهد) . هنگام فیلتر کردن نتایج ، به این نکته دقت کنید که بیشتر آژانس‌ها یا فروشندگان ، در هنگام لیست کردن ویژگی‌های خانه‌ی فروشی ، دقت زیادی در تیک زدن تمام ویژگی‌هایش ندارند ، پس اگر فیلتر بسیار سخت‌گیرانه‌ای انتخاب کنید ، ممکن است برخی مکان‌های خوب را هم از دست بدهید .

یکی از مشکلات رایج در این سایت‌های  اینترنتی ، که به آن “عدم دقت” می‌گویند ، این است که تنها اطلاعات قابل اطمینانی که در دست دارید ، مکانی است که بر روی نقشه علامت‌گذاری شده و تصاویری است که از خانه موجود است . جزئیات دیگری مانند سن آپارتمان ، اندازه‌ی خانه ، امکانات رفاهی و غیره ، ممکن است با آنچه که در اینترنت شرح داده شده کاملأ متفاوت باشند . علاوه بر این ، بسیاری از آژانس‌های املاک ، تبلیغات تقلبی (باور نکردنی) با موقعیت ایده‌آل یا قیمت خیلی پایینی را بر روی این سایت‌ها قرار می‌دهند تا فقط شما را به سمت خودشان بکشانند و سپس خانه‌هایی که واقعأ برای فروش دارند را به شما نشان می‌دهند .

در راهنمای خرید آپارتمان در ترکیه باید بگوییم با این حال اینترنت ابزار خوبی است که از طریق آن می‌توانید یک دید کلی از پیشنهاداتی که در یک منطقه‌ی خاص هستند بدست آورید و  قیمت‌ها و تغییر قیمت نسبت به امکانات رفاهی مختلف را مشاهده کنید . علاوه بر این ، برخی از این سایت‌ها (مثل sahibinden ) به شما این امکان را می‌دهند که نتایج جستجوی خود را فقط به املاکی که به طور مستقیم توسط صاحبشان به فروش می‌رسند ، محدود کنید . معمولأ این تبلیغات قابل اعتمادتر هستند و فروشندگانشان وقت و انگیزه‌ی بیشتری برای فهرست کردن ویژگی‌های ملکشان دارند . همچنین خرید مستقیم از فروشنده ، از هزینه و تأخیر آژانس‌های املاک جلوگیری می‌کند . متأسفانه خانه‌هایی که توسط فروشندگانِ شخصی بر روی این سایت‌ها قرار می‌گیرند ، فقط بخش کوچکی از پیشنهادات آنلاین را تشکیل می‌دهند ، زیرا معمولأ این سایت‌ها برای قراردادن پیشنهادات ، دستمزدی دریافت می‌کنند که افراد تمایلی به پرداختش ندارند اما آژانس‌ها هزینه‌اش را پرداخت می‌کنند .

راهنمای خرید آپارتمان در ترکیه

جستجو با پای پیاده!

بیشتر آژانس‌ها و فروشندگان ترجیح می‌دهند که به جای پرداخت هزینه به وبسایت‌ها ، کارشان را در محل نگه‌دارند و تبلیغات و خرید و یا اجاره‌ی خانه‌هایشان را به صورت حضوری انجام دهند . اگر می‌دانید که کدام محله را برای زندگی دوست دارید ، مطمئنأ ارزشش را دارد که برای یافتن تابلو‌های خانه‌های “فروشی” (Satılık) ، اندکی در آن اطراف پیاده‌روی کنید . اگر بر روی تابلوی “فروشی” ، لوگوی یک آژانس قرار داشت ، می‌توانید با آن آژانس تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید برای دیدن خانه ملاقاتی ترتیب دهند . اگر فقط یک شماره تلفن بر روی تابلو وجود داشت و یا بر روی آن عبارت “sahibinden” نوشته شده بود ، می‌توانید همان‌جا زنگ خانه را بزنید ، ممکن است صاحبخانه در آن لحظه درون خانه باشد .

همچنین این روش احساس خوبی در شما بوجود می‌آورد چون می‌توانید بفهمید که زندگی در آن خانه و پیاده قدم زدن در اطرافش چه حسی دارد ، سطح سر و صدای محله چقدر است (حداقل در همان زمان از روز) ، امکانات حمل و نقل چگونه هستند و غیره . اگر زبان ترکی را خوب بلد هستید یا دوست ترک زبانی دارید که شما را همراهی کند ، می‌توانید به فروشگاه‌های آن محله مراجعه کنید و از آن‌ها درمورد خانه‌هایی که در آن محله برای فروش گذاشته‌ شده‌اند ، سوال بپرسید . معمولا مردم بیش از آنچه که انتظار دارید ، درمورد همسایه‌هایشان اطلاعات دارند . این روش ، یکی از وقت‌گیر‌ترین و چالش‌برانگیزترین روش‌هایی بود که در اینجا معرفی کردیم  ، اما می‌تواند سریع‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌ هم باشد . اگر زمان و انرژی کافی دارید ، حتمأ این روش را امتحان کنید .

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از راهنمای خرید آپارتمان در ترکیه و چگونگی مهاجرت آسان و امن به کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای سرمایه گذاری در این کشور  هستید مطالب بعدی ما را حتما دنبال کنید!

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap