تفاوت در دانشگاه های ترکیه ،تحصیل در دانشگاه های این کشور!

تفاوت در دانشگاه های ترکیه

تفاوت در دانشگاه های ترکیه : دانشگاه‌های ترکیه به‌کمک توسعۀ روش‌های آموزشی و بهبود رده‌بندی جهانی خود به رقابت با معتبرترین دانشگاه‌های منطقه و دنیا پرداخته است. همزمان با این امر، وزارت آموزش و پرورش ترکیه در نظر دارد تا سطح آموزش عالی در ترکیه را افزایش داده و در عین حال شناخت و اعتبار بین‌المللی دانشگاه‌های خود را تضمین کند.

در اینجا بود که اداره‌ی آموزش و پرورش ترکیه دانشگاه‌های تازه‌تأسیس خود را وادار کرد تا پس از اخذ مجوز رسمی با دانشگا‌های بین‌المللی همکاری و مشارکت داشته باشند. شهرهای ترکیه مملو از دپارتمان‌های دانشگاه‌های مختلف است، بنابراین در ترکیه هیچ شهری وجود ندارد که دانشگاهی نداشته باشد که به نیازهای دانشجویان خود رسیدگی کند. در ادامه به تفاوت در دانشگاه های ترکیه می پردازیم.

تفاوت در دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه

وبسایت اسپانیایی وبومتریکس (webometrics) یکی از معتبرترین وبسایت‌هایی است که به دنبال‌کردن رتبه‌بندی دانشگاه‌های سرتاسر جهان علاقه‌مند است و یکی از موثق‌ترین وبسایت‌ها در این زمینه به‌حساب می‌آید. شما می‌توانید رتبه‌بندی دانشگاه‌های ترکیه را مطابق با رتبه‌بندی جهانی در این وبسایت پیدا کنید.

همان‌طور که در جدول زیر نشان داده شده است، دانشگاه استانبول در رتبۀ چهارم و دانشگاه آنکارا در رتبۀ ششم قرار دارد. این جدول پیشرفت آموزش دولتی ترکیه را نشان می‌دهد که در کنار آموزش خصوصی، با رقابتی جدی در این زمینه، برتری خود را حفظ می‌کند. در ادامه بیشتر به تفاوت در دانشگاه های ترکیه می پردازیم.

 

نام دانشگاه رتبه جهانی
1 دانشگاه فنی خاورمیانه Middle East Technical University/Orta Doğu Teknik Üniversitesi 482
2 دانشگاه بغازیچی Boğaziçi University 581
3 دانشگاه فنی استانبول Istanbul Technical University/Istanbul Teknik Üniversitesi 582
4 دانشگاه استانبول Istanbul University 729
5 دانشگاه بیلکنت Bilkent University 741
6 دانشگاه آنکارا Ankara University 767
7 دانشگاه حاجت‌تپه Hacettepe University 769
8 دانشگاه آنادولو University of Anatolia/Anadolu Üniversitesi 901
9 دانشگاه اژه Ege University 913
10 دانشگاه قاضی (غازی) Gazi University 935
11 دانشگاه کوچ Koç University 944
12 دانشگاه دوکوز ایلول Dokuz Eylül University 1044
13 دانشگاه سابانجی Sabanci University 1095
14 دانشگاه آتاتورک Atatürk University 1176
15 دانشگاه مرمره Marmara University 1198
16 دانشگاه فنی ییلدیز Yildiz Technical University/Yıldız Teknik Üniversitesi 1206
17 دانشگاه چوکوروا Çukurova University 1256
18 دانشگاه ارجیس Erciyes University 1298
19 دانشگاه اولوداغ Uludağ University 1310
20 دانشگاه قاضی آنتپ (غازی عینتاب) Gaziantep University 1455

بیشتر بخوانید: تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه ،مهمترین تفاوت تحصیل در این کشور!

تفاوت در دانشگاه های ترکیه

تفاوت در دانشگاه های ترکیه

همه می‌دانند که دانشگا‌ه‌های دولتی اغلب برای پذیرش دانشجویان جدید شروط سختگیرانه‌تری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی دارند، زیرا هرقدر هم که ظرفیت آن‌ها زیاد باشد، باز هم قادر به پاسخگویی به خواسته‌های تمام دانشجویان، که اتباع داخلی و خارجی را با هم شامل می‌شوند، نیستند، به خصوص اینکه حجم تقاضا برای این دانشگاه‌ها سال‌به‌سال رو به افزایش است.

در این‌جا به بعضی از تفاوت‌های آموزش دولتی و خصوصی می‌پردازیم که عبارتند از:

 • دانشگاه‌های دولتی برای پذیرش دانشجویان جدید خود سیستمی مبتنی‌بر تقاضانامه‌های داوطلبی دانشگاهی را به‌کار می‌گیرند. با این روش، تعداد دانشجویان هر دپارتمان را، مطابق با امکانات و منابع موجود خود، تعیین می‌کنند. بعضی از صندلی‌های دانشگاه برای دانشجویان خارجی موجود هستند و مشمول گزینش می‌شوند.
 • دانشگاه‌های خصوصی برای پذیرش دانشجویان خود به سیستمی مبتنی‌بر داوطلبی دانشگاه نیاز ندارند، اما معمولاً، پذیرش دانشجویان در این دانشگاه‌ها زمانی صورت می‌گیرد که آن‌ها موفق به کسب دیپلم دبیرستان شده باشند.
 • براساس سیستم مبتنی‌بر گواهی دیپلم دبیرستان و آزمون یوس (YOS) ، متقاضیان در هر یک از دپارتمان‌های دانشگاه گزینش می‌شوند. برخلاف دانشگاه‌های خصوصی که ضوابط پذیرش دیگری را درنظر دارند.
 • دانشگاه‌های دولتی به یک آزمون ورودی، به‌نام آزمون یوس (YOS) ، نیاز دارند. برای پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی نیازی به آزمون استعدادسنجی نیست، و اغلب یک آزمون زبان انگلیسی جایگزین آن می‌شود.
 • شهریۀ دانشگاه‌های دولتی درمقایسه با دانشگاه‌های خصوصی کم است. هزینۀ تحصیل در ترکیه متغییر است و رقم آن بسته به دانشگاه‌ها و دپارتمان‌های مختلف یک دانشگاه تغییر می‌کند.
 • شناخت و اعتبار: یکی از مهم‌ترین مسائلی که پیش از ثبت‌نام در یک دانشگاه باید درمورد آن بدانید این است که در سطح داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی تا چه حد به رسمیت شناخته می‌شود. اگرچه، درمجموع، دانشگاه‌های ترکیه به‌شدت شناخته‌شده هستند و دانشگاه‌های تازه‌تأسیس ترکیه ملزم هستند که حداقل با یک دانشگاه بین‌المللی همکاری و توافقاتی درخصوص شناخت و تأیید یکدیگر داشته باشند.

با این وجود همه می‌دانند که دانشگاه‌های خصوصی، از بعضی جهات، نسبت به دانشگاه‌های دولتی تا اندازه‌ای برتری دارند، بعضی از این وجه تمایزات عبارتند از:

 • اغلب اوقات، یکی از مشخصه‌هایی که دانشگاه‌های خصوصی را از دانشگاه‌های دولتی متمایز می‌کند وجود آزمایشگاه‌های علمی مدرنی است که از بعضی از آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های دولتی پیشی می‌گیرند.
 • دانشگاه‌های خصوصی هر ساله بورس‌های تحصیلی یا تخفیفاتی ارائه می‌کنند، و با این کار به دانشجویان رتبه‌اولی و ممتاز خود انگیزه می‌دهند یا دانشجویان جدید را به‌سمت خود جذب می‌کنند.
 • دانشگاه‌های خصوصی غالباً امکان تحصیل به زبان‌های مختلف، مانند انگلیسی یا سایر زبان‌ها، را دارند. این امکان مانعی را که برخی از دانشجویان خارجی با آن مواجه می‌شوند، از میان برمی‌دارد.
 • در دانشگاه‌های خصوصی دانشجویان اغلب در کلاس و زبان انتخابی خود پذیرفته می‌شوند.
 • رقابت در میان دانشجویانی که قصد ورود به دانشگاه‌های دولتی را دارند بسیار سنگین است، خصوصاً با وجود شمار روبه‌رشد دانشجویان خارجی‌ای که برای تحصیل به ترکیه می‌آیند. دانشجویان دانشگاه‌های خصوصی با چنین رقابت سنگینی مواجه نمی‌شوند.

به‌طور کلی، امکاناتی که دانشجویان خارجی در خارج از ترکیه دریافت می‌کنند، علت اصلی افزایش تقاضای دانشجویان برای چنین امکاناتی است. دانشگاه‌های ترکیه همچنان سعی می‌کنند که پیشرفت علمی خود را، به‌کمک قدم‌های ثابت و مثبت خود در حوزه‌ی آموزش، در سطح جهانی به اثبات برسانند.

پس از مطالعه درباره تفاوت در دانشگاه های ترکیه ،اگر قصد خرید خانه در ترکیه را دارید، در وبسایت “ترکی پراپ” به‌عنوان یک آژانس معاملات ملکی در ترکیه می ­توان گلچینی از آگهی های ملک در شهرهای این کشور را ببینید. هر فهرست شامل تصاویر، اطلاعات موقعیتی، و جزئیات ملک است. در صورتی که هر کدام از خانه­ ها توجه شما را جلب کرد، می­ توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید یا فرم پرسش­نامه را پر کنید. همچنین اگر در استانبول هستید و مایلید ملک و منطقه را از نزدیک ببینید، برای هماهنگی تاریخ و زمان، کافی است با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap