تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه ،مهمترین تفاوت تحصیل در این کشور!

تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه

تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه هم مانند هر کشور دیگری وجود دارد. دانشگاههای ترکیه با رشد و پیشرفت در متدهای آموزشی و رتبه‌بندی جهانیشان، با معتبرترین دانشگاههای منطقه و جهان رقابت میکنند. در راستای همین موضوع، وزارت آموزش ترکیه قصد دارد در عین اطمینان از به رسمیت شناخته‌شدن در سطح بین‌المللی، سطح آموزش عالی را در ترکیه بالا ببرد.زمانی اداره آموزش ترکیه به دانشگاههای تازه تاسیس ترکیه ابلاغ کرد که باید هنگام کسب گواهینامه، با دانشگاههای بین‌المللی همکاری داشته باشند. شهرهای ترکیه مملو از گروههای آموزشیِ دانشگاههای مختلف هستند، از همین رو هیچ شهری در ترکیه نیست که دانشگاهی که در خدمت نیازهای دانشجویانش است نداشته باشد. در ادامه به تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه می پردازیم.

تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه

رتبه دانشگاههای ترکیه در مقیاس ارزیابی‌های جهانی

وبومتریک (Webometrcis) وبسایت اسپانیایی یکی از موثقترین سایتهایست که مرتبط به پیگیری رتبه‌بندیهای دانشگاههای سراسر جهان و یکی از معتبرترین سایتها در این منطقه است، که در آن میتوانید درجه‌بندی دانشگاههای ترکیه را بر طبق درجه‌بندی جهانی بیابید و تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه را ببینید. همانگونه که در جدول زیر نمایش داده شده است دانشگاه استانبول در رتبه چهارم و دانشگاه آنکارا در رتبه ششم جدول قرار دارد، این موضوع رشد آموزش دولتی ترکیه را نشان میدهد، که با وجود رقابت شدید در منطقه، جایگاه بالایش را در کنار بخش خصوصی حفظ کرده است.

  رتبه جهانی                                  نام دانشگاه  
       ۴۸۲  Orta Doğu Teknik Üniversitesi        دانشگاه فنی خاورمیانه   ۱
       ۵۸۱        Boğaziçi University          دانشگاه بغازیچی   ۲
       ۵۸۲  İstanbulTeknik Üniversitesi        دانشگاه فنی استانبول   ۳
       ۷۲۹      Istanbul University          دانشگاه استانبول   ۴
       ۷۴۱ Bilkent University          دانشگاه بیلکنت   ۵
        ۷۶۷  Ankara University           دانشگاه آنکارا   ۶
        ۷۶۹ Hacettepe University           دانشگاه حاجت تپه   ۷
        ۹۰۱       Anadolu Üniversitesi           دانشگاه آنادولو   ۸
        ۹۱۳ Ege University           دانشگاه اژه   ۹
        ۹۳۵ Gazi University           دانشگاه قاضی  ۱۰
       ۹۴۴ Koç University            دانشگاه کوچ  ۱۱
      ۱۰۴۴ Dokuz Eylül University            دانشگاه دوکوز ایلول  ۱۲
      ۱۰۹۵ Sabanci University            دانشگاه سابانجی  ۱۳
      ۱۱۷۶ Ataturk University            دانشگاه آتاتورک  ۱۴
      ۱۱۹۸   Marmara University             دانشگاه مرمره  ۱۵
     ۱۲۰۶  Yıldız Teknik Üniversitesi            دانشگاه فنی ییلدیز  ۱۶
     ۱۲۵۶     Cukurova University             دانشگاه چوکوروا  ۱۷
     ۱۲۹۸ Erciyes University             دانشگاه ارجیس  ۱۸
     ۱۳۱۰ Uludag University             دانشگاه اولوداغ  ۱۹
      ۱۴۵۵ Gaziantep University         دانشگاه غازیان تپه ۲۰

تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه

تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه

بر هیچکس پوشیده نیست که دانشگاههای دولتی برای پذیرش دانشجویان جدید اغلب بیش از دانشگاههای خصوصی مستلزم شرایط سخت هستند. با توجه به همین موضوع و خصوصا با میزان تقاضای رو به رشد سال به سال، ظرفیت این دانشگاهها هرچند وسیع، عاجز از برآورده‌نمودن خواسته‌های تمام دانشجویان است، چه دانشجویان ترک و چه دانشجویان خارجی.

در زیر تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه آورده شده است:

  • دانشگاههای دولتی برای پذیرش دانشجویان جدید، سیستم تقاضانامه‌های داوطلبی دانشگاه را اتخاذ میکنند. به این روش، آنها تعداد دانشجویان هر گروه آموزشی را بر اساس امکانات موجودشان تعیین میکنند. برخی از صندلیهای دانشگاه برای دانشجویان خارجی موجودند که به صورت گزینشی انتخاب میشوند.

دانشگاههای خصوصی برای پذیرش دانشجو، مستلزم سیستم داوطلبی دانشگاه نیستند، اما معمولا زمانی دانشجویان را پذیرش میکنند که دیپلم دبیرستان را اخذ کرده باشند.

  • در دانشگاههای دولتی متقاضیان بر اساس سیستم مدرک دبیرستان و آزمون YOS در گروههای آموزشی دانشگاه گزینش میشوند. برخلاف دانشگاههای خصوصی که ملاکهای دیگری برای پذیرش دانشجو دارند.
  • دانشگاههای دولتی نیازمند آزمون ورودی دانشگاه هستند که آزمون YOS نامیده میشود. دانشگاههای خصوصی نیازمند آزمون استعدادیابی که معمولا با آزمون زبان انگلیسی جایگزین میشود، نیستند.
  • شهریه دانشگاه در دانشگاههای دولتی در مقایسه با دانشگاهها خصوصی بسیار پایین است. هزینه تحصیل در ترکیه از دانشگاهی تا دانشگاهی دیگر و از یک گروه آموزشی تا گروه آموزشی‌ای دیگر در یک دانشگاه فرق میکند.
  • به رسمیت شناخته شدن: یکی از مهمترین چیزهایی که باید پیش از ثبت‌نام در مورد یک دانشگاه بدانید، میزان شناخته‌شدن و معروفیت آن در سطح محلی، منطقه‌ای و بین‌المللیست. هرچند رویهم‌رفته، دانشگاههای ترکیه به شدت معروف و شناخته‌ شده هستند و دانشگاههای جدید ترکیه نیز مستلزم همکاری و توافق شناسایی با حداقل یک دانشگاه بین‌المللی هستند.

هرچند بر هیچکس پوشیده نیست که دانشگاههای خصوصی از برخی لحاظ، مزیتهایی بر برخی از دانشگاههای دولتی دارند، نظیر:

  • دانشگاههای خصوصی معمولا مجهز به آزمایشگاههای علمی مدرن هستند که اسبقتر از برخی دانشگاههای دولتی هستند.
  • دانشگاههای خصوصی هرساله برای تشویق دانشجویان موفق برترشان و جذب دانشجویان جدید، تخفیف در شهریه یا بورسیه اعطا میکنند.
  • دانشگاههای خصوصی اغلب اوقات گزینه‌هایی برای تحصیل در زبانهای مختلف، نظیر انگلیسی و سایر زبانها دارند که سد یادگیری زبان را که برخی از دانشجویان خارجی با آن رو به رو هستند را از میان برمیدارد.
  • در دانشگاههای خصوصی دانشجویان غالب‌اوقات در رشته و زبان مورد نظرشان پذیرفته میشوند.
  • رقابت میان دانشجویان برای ورود به دانشگاههای دولتی، خصوصا با رقم روزافزون دانشجویان خارجی‌ای که برای تحصیل به ترکیه می‌آیند، بسیار بالاست، مانعی که در مقابل دانشجویان دانشگاههای خصوصی وجود ندارد.

بطور کلی، امکانات تعلق گرفته به دانشجویان خارجی‌ای که از خارج به ترکیه آمده‌اند، دلیل اصلی افزایش تقاضای آنها برای ورود به دانشگاههاست. دانشگاههای ترکیه همچنان در حال اثبات پیشرفت علمیشان در سطح جهانی و از طریق گامهایی ثابت در زمینه آموزش هستند.

اگر علاوه بر تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه قصد خرید خانه در این کشور را دارید در وبسایت “ترکی پراپ” به‌عنوان یک آژانس معاملات ملکی در ترکیه می ­توان گلچینی از آگهی های ملک در شهرهای این کشور را ببینید. هر فهرست شامل تصاویر، اطلاعات موقعیتی، و جزئیات ملک است. در صورتی که هر کدام از خانه­ ها توجه شما را جلب کرد، می­ توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید یا فرم پرسش­نامه را پر کنید. همچنین اگر در استانبول هستید و مایلید ملک و منطقه را از نزدیک ببینید، برای هماهنگی تاریخ و زمان، کافی است با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

یازده + 19 =

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap