تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه ،مهمترین تفاوت تحصیل در این کشور!

تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه

تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه هم مانند هر کشور دیگری وجود دارد. دانشگاههای ترکیه با رشد و پیشرفت در متدهای آموزشی و رتبه‌بندی جهانیشان، با معتبرترین دانشگاههای منطقه و جهان رقابت میکنند. در راستای همین موضوع، وزارت آموزش ترکیه قصد دارد در عین اطمینان از به رسمیت شناخته‌شدن در سطح بین‌المللی، سطح آموزش عالی را در ترکیه بالا ببرد.زمانی اداره آموزش ترکیه به دانشگاههای تازه تاسیس ترکیه ابلاغ کرد که باید هنگام کسب گواهینامه، با دانشگاههای بین‌المللی همکاری داشته باشند. شهرهای ترکیه مملو از گروههای آموزشیِ دانشگاههای مختلف هستند، از همین رو هیچ شهری در ترکیه نیست که دانشگاهی که در خدمت نیازهای دانشجویانش است نداشته باشد. در ادامه به تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه می پردازیم.

تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه

رتبه دانشگاههای ترکیه در مقیاس ارزیابی‌های جهانی

وبومتریک (Webometrcis) وبسایت اسپانیایی یکی از موثقترین سایتهایست که مرتبط به پیگیری رتبه‌بندیهای دانشگاههای سراسر جهان و یکی از معتبرترین سایتها در این منطقه است، که در آن میتوانید درجه‌بندی دانشگاههای ترکیه را بر طبق درجه‌بندی جهانی بیابید و تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه را ببینید. همانگونه که در جدول زیر نمایش داده شده است دانشگاه استانبول در رتبه چهارم و دانشگاه آنکارا در رتبه ششم جدول قرار دارد، این موضوع رشد آموزش دولتی ترکیه را نشان میدهد، که با وجود رقابت شدید در منطقه، جایگاه بالایش را در کنار بخش خصوصی حفظ کرده است.

  رتبه جهانی                                  نام دانشگاه  
       482  Orta Doğu Teknik Üniversitesi        دانشگاه فنی خاورمیانه   1
       581        Boğaziçi University          دانشگاه بغازیچی   2
       582  İstanbulTeknik Üniversitesi        دانشگاه فنی استانبول   3
       729      Istanbul University          دانشگاه استانبول   4
       741 Bilkent University          دانشگاه بیلکنت   5
        767  Ankara University           دانشگاه آنکارا   6
        769 Hacettepe University           دانشگاه حاجت تپه   7
        901       Anadolu Üniversitesi           دانشگاه آنادولو   8
        913 Ege University           دانشگاه اژه   9
        935 Gazi University           دانشگاه قاضی  10
       944 Koç University            دانشگاه کوچ  11
      1044 Dokuz Eylül University            دانشگاه دوکوز ایلول  12
      1095 Sabanci University            دانشگاه سابانجی  13
      1176 Ataturk University            دانشگاه آتاتورک  14
      1198   Marmara University             دانشگاه مرمره  15
     1206  Yıldız Teknik Üniversitesi            دانشگاه فنی ییلدیز  16
     1256     Cukurova University             دانشگاه چوکوروا  17
     1298 Erciyes University             دانشگاه ارجیس  18
     1310 Uludag University             دانشگاه اولوداغ  19
      1455 Gaziantep University         دانشگاه غازیان تپه 20

تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه

تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه

بر هیچکس پوشیده نیست که دانشگاههای دولتی برای پذیرش دانشجویان جدید اغلب بیش از دانشگاههای خصوصی مستلزم شرایط سخت هستند. با توجه به همین موضوع و خصوصا با میزان تقاضای رو به رشد سال به سال، ظرفیت این دانشگاهها هرچند وسیع، عاجز از برآورده‌نمودن خواسته‌های تمام دانشجویان است، چه دانشجویان ترک و چه دانشجویان خارجی.

در زیر تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه آورده شده است:

  • دانشگاههای دولتی برای پذیرش دانشجویان جدید، سیستم تقاضانامه‌های داوطلبی دانشگاه را اتخاذ میکنند. به این روش، آنها تعداد دانشجویان هر گروه آموزشی را بر اساس امکانات موجودشان تعیین میکنند. برخی از صندلیهای دانشگاه برای دانشجویان خارجی موجودند که به صورت گزینشی انتخاب میشوند.

دانشگاههای خصوصی برای پذیرش دانشجو، مستلزم سیستم داوطلبی دانشگاه نیستند، اما معمولا زمانی دانشجویان را پذیرش میکنند که دیپلم دبیرستان را اخذ کرده باشند.

  • در دانشگاههای دولتی متقاضیان بر اساس سیستم مدرک دبیرستان و آزمون YOS در گروههای آموزشی دانشگاه گزینش میشوند. برخلاف دانشگاههای خصوصی که ملاکهای دیگری برای پذیرش دانشجو دارند.
  • دانشگاههای دولتی نیازمند آزمون ورودی دانشگاه هستند که آزمون YOS نامیده میشود. دانشگاههای خصوصی نیازمند آزمون استعدادیابی که معمولا با آزمون زبان انگلیسی جایگزین میشود، نیستند.
  • شهریه دانشگاه در دانشگاههای دولتی در مقایسه با دانشگاهها خصوصی بسیار پایین است. هزینه تحصیل در ترکیه از دانشگاهی تا دانشگاهی دیگر و از یک گروه آموزشی تا گروه آموزشی‌ای دیگر در یک دانشگاه فرق میکند.
  • به رسمیت شناخته شدن: یکی از مهمترین چیزهایی که باید پیش از ثبت‌نام در مورد یک دانشگاه بدانید، میزان شناخته‌شدن و معروفیت آن در سطح محلی، منطقه‌ای و بین‌المللیست. هرچند رویهم‌رفته، دانشگاههای ترکیه به شدت معروف و شناخته‌ شده هستند و دانشگاههای جدید ترکیه نیز مستلزم همکاری و توافق شناسایی با حداقل یک دانشگاه بین‌المللی هستند.

هرچند بر هیچکس پوشیده نیست که دانشگاههای خصوصی از برخی لحاظ، مزیتهایی بر برخی از دانشگاههای دولتی دارند، نظیر:

  • دانشگاههای خصوصی معمولا مجهز به آزمایشگاههای علمی مدرن هستند که اسبقتر از برخی دانشگاههای دولتی هستند.
  • دانشگاههای خصوصی هرساله برای تشویق دانشجویان موفق برترشان و جذب دانشجویان جدید، تخفیف در شهریه یا بورسیه اعطا میکنند.
  • دانشگاههای خصوصی اغلب اوقات گزینه‌هایی برای تحصیل در زبانهای مختلف، نظیر انگلیسی و سایر زبانها دارند که سد یادگیری زبان را که برخی از دانشجویان خارجی با آن رو به رو هستند را از میان برمیدارد.
  • در دانشگاههای خصوصی دانشجویان غالب‌اوقات در رشته و زبان مورد نظرشان پذیرفته میشوند.
  • رقابت میان دانشجویان برای ورود به دانشگاههای دولتی، خصوصا با رقم روزافزون دانشجویان خارجی‌ای که برای تحصیل به ترکیه می‌آیند، بسیار بالاست، مانعی که در مقابل دانشجویان دانشگاههای خصوصی وجود ندارد.

بطور کلی، امکانات تعلق گرفته به دانشجویان خارجی‌ای که از خارج به ترکیه آمده‌اند، دلیل اصلی افزایش تقاضای آنها برای ورود به دانشگاههاست. دانشگاههای ترکیه همچنان در حال اثبات پیشرفت علمیشان در سطح جهانی و از طریق گامهایی ثابت در زمینه آموزش هستند.

اگر علاوه بر تفاوت تحصیل در دانشگاه ترکیه قصد خرید خانه در این کشور را دارید در وبسایت “ترکی پراپ” به‌عنوان یک آژانس معاملات ملکی در ترکیه می ­توان گلچینی از آگهی های ملک در شهرهای این کشور را ببینید. هر فهرست شامل تصاویر، اطلاعات موقعیتی، و جزئیات ملک است. در صورتی که هر کدام از خانه­ ها توجه شما را جلب کرد، می­ توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید یا فرم پرسش­نامه را پر کنید. همچنین اگر در استانبول هستید و مایلید ملک و منطقه را از نزدیک ببینید، برای هماهنگی تاریخ و زمان، کافی است با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap