ترابزون ،گردشی بر شمال شرق دریای سیاه ترکیه!

ترابزون

وقتی صحبت از مقاصد محبوب گردشگری در ترکیه باشد، ترابزون و رایز در صدر لیست قرار می‌گیرند. علاوه بر افزایش محبوبیت این نوع سفرها در میان ترک‌ها، امروزه مسافران خارجی بیشتری نیز به دنبال کشف مقاصد بکر، کمتر شناخته شده و خلوت‌تر هستند. هر دوی این مقاصد برای اکثریت جمعیت مسافران یعنی مردم خاورمیانه وسوسه‌برانگیز هستند اما مسافران اروپایی و امریکایی نیز به آنها به عنوان جایگزینی برای پکیچ‌های مرسوم اقامتگاهی تعطیلات ساحلی نگاه می‌کنند.

جایگاه برجسته آنها در صنعت گردشگری ترکیه به بازار معاملات ملکی نیز سرایت کرده است چرا که اقدام مسافران خارجی نسبت به خرید ملک در ترابزون به عنوان سرمایه گذاری یا اقامتگاهی برای سفرهای تابستانی خود، رو به افزایش است. هنگام بازدید از این دو منطقه خود را برای سورپرایزهای خوشایندی آماده کنید. منظره، آشپزی محلی و فرهنگ منحصر بفرد آنها متفاوت از دیگر مناطق ترکیه است، به گونه‌ای که حتی مسافران فصلی نیز مشتاق دیدن آنها هستند. اجازه دهید قبل از اینکه بگوییم کجا بروید و چه چیزی را ببینید، چند نکته جالب را بیان کنیم.

ترابزون

ترابزون و رایز ترکیه

ترابزون: ترابزون نام شهری در شمال شرقی ترکیه و استانی بزرگتر در برگیرنده بخش کوچکی از خط ساحلی است. افتخار این منطقه این است که بزرگترین تولید کننده فندق بودن در ترکیه است و به صورت انبوه به سراسر جهان صادر می‌شود. تیم فوتبال آن حریف قدرتمندی است اما اکثر ترک‌ها آنجا را به عنوان محل تولد سلطان عثمانی “سلطان سلیمان بزرگ” گرامی‌ می‌دارند. ترابزون شهرت خود را در دهه 90 میلادی بدست آورد. زمانی که دولت جماهیر شوری تحریم‌های مسافرتی را برداشت و گردشگری چمدانی را معرفی کرد که در آن مردم به قصد خرید اجناس به یک کشور سفر می‌کنند.

در مورد رایز: رایز که در شرق ترابزون واقع شده، ویژگی‌های برجسته ای دارد که او را مورد توجه قرار می‌دهد. به عنوان پایتخت تولید چای ترکیه، خاک حاصلخیز و آب و هوای ایده آل آن است که کشت چای در سرتاسر این منطقه را ممکن کرده است. سرسبزی این منطقه به ویژه از خط ساحلی تا پشت رشته کوه کاکار، خودنمایی می‌کند. برعکس مناظر سواحل ماسه ای ترکیه، تپه‌ها و کوه‌های در هم نوردیده را تصور کنید. وقتی گردشگران این منطقه را با چشم خود می‌بینند، به سرعت متوجه می‌شوند که چرا رایز در قلب ترک‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد.

نکات مسافرتی: بیشتر مسافران مستقل، به حمل و نقل با اتوبوس علاقمند هستند و با وجود اینکه این امر به راحتی در مسیر دو مرکز شهر امکان پذیر است، جذابیت حقیقی همچنان در مکان‌های دورافتاده نهفته است. به همین دلیل افراد زیادی در تورهای چهار تا هفت روزه شامل یک راننده، راهنما و هتل ثبت نام می‌کنند. در غیر اینصورت، کرایه ماشین نیز یکی دیگر از گزینه‌هاست.

به یاد داشته باشید که آب و هوای این منطقه از دیگر نواحی ترکیه متفاوت است. از ماه نوامبر تا مارچ انتظار برف و دماهای پایین را داشته باشید. حتی زمانی که در ژوئن به آنجا سفر کردیم، شب‌ها واقعا سرد بود و ما خود را در لباس می‌پیچاندیم. این در حالی بود که مردم نواحی دریای اژه و مدیترانه در هوای آزاد از بعد از ظهر گرم تابستانی خود لذت می‌بردند.

ترابزون

بیشتر بخوانید: خرید ملک در ترابزون ،سرمایه گذاری در کشور ترکیه!

جاذبه‌هاای گردشگری

هر دو مقصد به اندازه کافی مناطق تاریخی در خود دارند، اما عمده جذابیت و محل‌های با آمار بازدید بالا، محل‌هایی هستند که حال و هوای مسافرت در هوای آزاد را دارند. اینجا برای فردی که قصد دارد برای دو هفته بر روی یک تخت ساحلی دراز بکشد مناسب نیست. اینجا صحبت از فعالیت داشتن و لذت بردن از طبیعت است. بنابراین اجازه دهید ابتدا با بررسی رایز شروع کنیم.

فلات آیدر: مهمترین جاذیه گردشگری و دلیل بازدید رایز، فلات آیدر است. به فاصله 80 دقیقه رانندگی از مرکز شهر اصلی واقع شده است. باید از دولت تشکر کرد که با بهبود صنعت گردشگری ییلاقی در راستای زنده نگه داشتن فرهنگ آن، محبوبیت این منطقه را رونق بخشیده است. برای قرن‌ها، افراد محلی در تابستان به منظور بهره‌مندی از دمای پایین‌تر به بالای کوه‌ها مهاجرت می‌کردند.

با وجود تلاش در جهت حفظ فرهنگ و اصالت خود، مهاجرت ییلاقی در حال فراموشی است چرا که نسل جدید به منظور کسب درآمد در شهرهای بزرگتر ماندگار می‌شوند. وقتی وارد فلات آیدر می‌شوید، انتظار دیدن هتل‌های چوبی دست ساز، تپه‌های سبز در هم تنیده و آبشارهای جوشان را داشته باشید. همچنین از چشمه‌های آب گرم دیدن کنید و مزه عسل محلی و خوشمزه را بچشید.

دره فیرتینا: آیدر متعلق به منطقه جاملیهمشین رایز است که شامل دره فیرتینا و رود خروشان و پرسرعت آن می‌شود. به عنوان یک مقصد محبوب برای علاقمندان به پیاده روی‌های سخت، قایق سواران آب‌های خروشان مشتاق بهره مندی از آب‌های روان و پرسرعت را نیز جذب می‌کند. پل‌های قدیمی ‌اتومان مورد توجه علاقمندان به تاریخ و دربرگیرنده وسعت طول رودخانه هستند. برای استراحتی آرامش بخش، در یک رستوران کنار رودخانه بشینید و از غذاهای سنتی و چشم اندازهای فوق العاده لذت ببرید.

در جستجوی خانه‌های سنتی: کشت چای رایز معماری سنتی آن را بلااستفاده کرده و باعث شده خانه‌های قدیمی ‌به عنوان یک سمبل منطقه ای نمادین تبدیل کرده است. خانه‌ها شامل یک بستر سنگی است و در بخش بالایی سنگ‌های کوچک مانند جدول کلمات کنار یکدیگر قرار گرفته اند و لبه‌ها با چوب کار شده و به آن ظاهری یکپارچه داده است. سقف‌های الواری شیب‌دار از این جهت منحصر بفردند که اکثر ملک‌ها در ترکیه تراس یا بالکن دارند اما این خانه‌ها این دو ویژگی را ندارند.

آبشارهای زیبا: چه برای یک تور به همراه راهنما ثبت نام کنید و چه با ماشین سفر کنید، به آبشارهای بسیار زیبایی که در سرتاسر این منطقه واقع شده اند، گوشه چشمی‌داشته باشید. معروفترین آنها گلینتولو در فلات آیدر است. ترجمه اسم آن “تور لباس عروس”،  نمادی از جریان سریع و خروشان از روی کوه است. همچنین از دو منظره طبیعی مناسب عکاسی به نام‌های بولوت و پالوویت دیدن کنید.

باغ‌های چای چایکور: طبیعتا به عنوان پایتخت چای ترکیه، سفر به قلب آن ضروری است. چاکور، شرکتی دولتی و بزرگترین فروشنده چای، باغ‌های چای را در مرکز شهر به پا کرده است تا برندهای مختلف را امتحان کنید و از منظره پانورامیک 360 درجه بر فراز خط ساحلی و کوه‌های محصور کننده آن لذت ببرید. اینجا مکانی عالی برای خرید سوغاتی نمایانگر هویت رایز است.

ترابزون

قلعه رایز: مکانی دیگر با مناظر چشم انداز، قلعه رایز است. این قلعه به دو بخش تقسیم می‌شود که بخش مرکزی مربوط به دوره بیزانس و بخش دیگر به قرن سیزدهم مرتبط است. در طی ده سال اخیر، شهرداری رایز هزینه بالایی را صرف سرمایه‌گذاری جهت حفظ این بنای تاریخی کرده است. وجود یک کافه در این محل، بهترین نقطه برای دیدن کل شهر را برای شما فراهم می‌کند.

اوزونگل: در مسیر ترابزون، مشهورترین جاذبه اینجا اوزونگل، یک دریاچه بزرگ میان دو دره است. مانند فلات آیدر، افراد محلی از راه کشاورزی امرار معاش می‌کنند و اغلب خانه‌های خود را با استفاده از چوب‌های جنگل نزدیک به آنجا می‌سازند. چه در اطراف دریاچه قدم بزنید، چه دوچرخه کرایه کنید یا سوار یک ماشین آفرود شوید تا مناطق دوردست را کشف کنید، اوزونگل یکی از جاذبه‌های دست کم گرفته شده است.

صومعه سوملا: آماده باشید تا مجددا شگفت‌‍‌زده شوید چرا که صومعه سوملا مربوط به قرن چهارم برای همیشه در ذهن شما خواهد ماند. این بنا بر روی یک صخره در پارک ماکا قرار گرفته و راهبان قبل از ترک آن در طول جنگ استقلال ترکیه در سال 1923، قرن‌ها در آن زندگی کردند. قدم زدن در شیب سربالایی آن برای کسانی که در پیاده روی مشکل دارند مناسب نیست اما وقتی به آنجا رسیدید آشپزخانه‌ها، کلیسا با دیوارها و سقف منقوش به داستان‌های انجیل و منظره چشم نواز را تحسین خواهید کرد.

ایا صوفیه: این بنا را با بنای ایاصوفیه در استانبول اشتباه نگیرید چرا که بسیار کوچکتر است اما همچنان یکی از جذابترین مکان‌های ترابزون شناخته می‌شود. از قرن سیزدهم این نمونه خارق العاده از معماری بیزانس اسرار ناگفته بی شماری دارد. این بنا در مرکز شهر واقع شده و در کنار نمایشگاه آتاتورک قرار دارد، یک خانه شگفت انگیز که مصطفی کمال آتاتورک، بنیان گزار جمهوری ترکیه، در آن سکنی داشت.

از زیبایی مناظر طبیعی لذت ببرید اما هیجان بیشتری در دستورپخت‌های محلی نهفته است. با توجه به خاک حاصلخیز منطقه و میل به زندگی، انتظار حجم زیادی از غذاهای سالم با طعم‌های خاطره انگیز را داشته باشید. دستور پخت‌های محلی شامل سوپ کلم سیاه، ماهی کولی که در همه غذاها و موهلاما وجود دارد و یک نوع فاندوی ذرت و پنیر با طعمی‌اعتیادآور، می‌شود.

منطقه دریای سیاه ترکیه: ترابزون و رایز هر دو به منطقه دریای سیاه ترکیه تعلق دارند و ساحل شمالی را پوشش می دهند. هیچ چیز لذت بخش تر از یک سفر جاده ای کوتاه در میان جذابیت ها و تفریحات اصلی نیست. این مقاله از مناطقی که باید دیده شوند و کارهایی که باید انجام شوند، لیستی گردآوری کرده تا این منطقه کمتر دیده شده ترکیه را کشف کنید.

اگر قصد خرید ملک در ترابزون را دارید، در وبسایت “ترکی پراپ” به‌عنوان یک آژانس معاملات ملکی در ترکیه می ­توان گلچینی از آگهی های ملک در شهرهای این کشور را ببینید. هر فهرست شامل تصاویر، اطلاعات موقعیتی، و جزئیات ملک است. در صورتی که هر کدام از خانه­ ها توجه شما را جلب کرد، می­ توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید یا فرم پرسش­نامه را پر کنید. همچنین اگر در استانبول هستید و مایلید ملک و منطقه را از نزدیک ببینید، برای هماهنگی تاریخ و زمان، کافی است با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap