بهترین سرمایه گذاری در ترکیه ، چرا خرید ملک در صدر جدول است؟!

بهترین سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه کشوری بین قاره­ ای است و آسیا و اروپا را به یکدیگر وصل می­ کند. پایتختش آنکارا و بزرگترین شهر آن استانبول است. این کشور با جمعیتی حدود 80 میلیون نفر که اکثر آن را جوانان و افراد مشتاق پیشرفت تشکیل می ­دهند، محلی مناسب  برای سرمایه گذارها و افرادی است که می­ خواهند از رشد سریع املاک بهره ببرند.

در دو دهه ­ی گذشته، صنعت ملک در ترکیه رشد فوق العاده­ای داشته است. با اینکه در کشورهای اروپایی و آمریکا و سایر نقاط جهان تجارت ملک دچار زوال بود، طبق بنگاه نایت فرانک در سال 2017، ترکیه در رشد سالانه قیمت جایگاه ششم جهان را به دست آورد و با رشدی بیش از 11 درصد، بالاتر از استرالیا و هند ایستاد.

شرکت­ های دیلویت و پرایس واتر هاوس کوپرز استانبول را جذاب­ترین شهر اروپا برای سرمایه گذاری­ ملکی انتخاب کرده ­اند، درحالیکه ترکیه به عنوان سومین کشور پر منفعت جهان در صنعت ساخت و ساز شناخته شد. سرمایه گذاران خارجی با احتمال عضویت ترکیه در اتحادیه­ ی اروپا برای خرید ملک مشتاق­ تر شده ­اند و تعداد خریداران املاک برای تعطیلات روز به روز در حال افزایش است.

نکته­ ی مهم ­تر، اصلاحات قانونی ای است که در بسیاری از قوانین از جمله قانون حق مالکیت، رهن و اقامت انجام شده است. همچنین، قوانین مالیاتی بازنویسی شده­اند و تمامی این کارها مستقیما بر  نحوه­ ی خرید ملک سرمایه گذاران خارجی در ترکیه تاثیر گذاشته ­اند. این اصلاحات باعث تشدید رقابت در صنعت ساخت و ساز ترکیه شده­ اند.
به همین منظور در این مطلب از وبسایت “ترکی پراپ” قصد داریم شما را با جزییات بهترین سرمایه گذاری در ترکیه یعنی خرید ملک بیشتر آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

بهترین سرمایه گذاری در ترکیه

اقتصاد باثبات و جمعیت پویای کشور ترکیه

عوامل پویای جمعیت شناسی و اقتصاد خوب باعث شده ­اند سرمایه گذاران خارجی ترکیه را برای راه اندازی کسب و کار و خرید ملک انتخاب کنند. در چند سال اخیر تقاضا برای خرید محل کار و خانه به طور چشمگیری افزایش یافته است و شرکت­ های جهانی و افراد خارجی خواستار املاک تجاری و مسکونی بیشتری شده­ اند.

اقتصاد با ثبات ترکیه اعتماد سرمایه گذاران را بیشتر کرده است. همچنین، ترکیه بخش ساخت و ساز را بین المللی کرده و با پیش ­بینی عضویت در اتحادیه­ اروپا، برای معاملات ملکی استانداردهای واضح و با کیفیت تعیین کرده است و همین موضوع خرید ملک را به بهترین سرمایه گذاری در ترکیه تبدیل کرده است.

ترکیه با تولید ناخالص داخلی 851 میلیارد دلاری در سال 2017 و جمعیتی که 60 درصد آن را افراد زیر 40 سال تشکیل می­ دهند، به یک مقصد اصلی برای سرمایه گذاری خارجی غیر مستقیم تبدیل شده است.

بانک ها و شرکت­ های رهن املاک نیز میزان وام را در سال  2018 به بیش از 100 میلیارد افزایش داده­ اند.

علاوه ­بر این­ ها، ترکیه در سال 2018 توریست ­های زیادی را جذب کرده است و حدود 46 میلیون نفر از این کشور دیدن کرده­ اند و این کشور را به ششمین مقصد گردشگری محبوب جهان تبدیل کرده ­اند. این تعداد قابل توجه توریست حاکی از پتانسیل بالای ترکیه در فروش و اجاره­ ی املاک مخصوص تعطیلات است.

کشور ترکیه یک قطب اقتصادی در منطقه است و مراکز خرید فوق مدرنی دارد و برای 1.5 میلیارد نفری که برای تجارت و سایر خدمات به این کشور می ­آیند دسترسی آسان فراهم می ­کند. این موضوع باعث افزایش نیاز به زیرساخت ­ها و امکانات بیشتر شده است.

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

تحلیل SWOT برای املاک ترکیه

نقاط قوت:

 • ترکیه به خاطر داشتن تولید ناخالص داخلی فراوان، بهترین کشور برای سرمایه گذاری  در اروپا است.
 • قوانین مالی و بانکداری قوی دارد.
 • دارای شرکت­ های ساخت و ساز با شهرت جهانی است.
 • امکان دسترسی آسان به رهن وجود دارد.
 • دولت هر ساله کارهایی برای تشویق خریداران انجام می ­دهد.
 • تقاضای داخلی برای خرید ملک زیاد است.

نقاط ضعف :

 • خرید زمین سخت و گرفتن مجوز ساخت و ساز زمان­بر است.
 • تعداد زیادی خانه­ی قدیمی وجود دارد که کیفیت لازم را برای رهن ندارند.

فرصت­ ها:

 • تقاضای داخلی برای املاک مسکونی و تجاری زیاد است.
 • پروژه­ های احیاء مناطق شهری در شهرهای بزرگ و اصلی باعث بوجود آمدن فرصت­ های خانه­ سازی بیشتر شده ­اند.
 • قوانین مرتبط با زلزله و سایر بلایای طبیعی منجر به نیاز بیشتر به ساختمان­ های با کیفیت شده است.
 • افزایش تعداد توریست­ ها باعث بوجود آمدن فرصت­ های بیشتر برای فضاهای اداری و مناطق مسکونی شده است.

تهدیدها:

 • زلزله یک پدیده­ ی متداول در برخی قسمت ­های ترکیه است و این مسئله می ­تواند باعث ترس سرمایه گذاران شود.
 • صنعت ساخت و ساز ترکیه در مقایسه با بریتانیا و آمریکا بی ثبات است.
 • کاهش ارزش پول ترکیه اقتصاد آن را تحت فشار قرار می­ دهد.

 

بهترین سرمایه گذاری در ترکیه

چشم ­انداز اقتصادی ترکیه

برای آنکه بخواهیم در حوزه بهترین سرمایه گذاری در ترکیه بیشتر بدانیم بهتر است ابتدا با چشم انداز اقتصادی این کشور بیشتر آشنا شویم. کشور ترکیه در یک دهه­ ی اخیر رشد فوق العاده ای در تولید ناخالص داخلی به نمایش گذاشته است. بین سال های 2002 تا 2016 رشد تولید ناخالص داخلی آن به طور میانگین 4 درصد بوده است.

درآمد سرانه کشور ترکیه از مقدار ناچیز 3500 دلار در سال 2002، به 27500 دلار در سال 2017 افزایش یافته است. این موضوع نشان می­ دهد که با افزایش ثروت شهروندان، کشور در حال پیشرفت است.

بحران مالی سال 2009 که به تجارت و اقتصاد جهانی ضربه زد، ترکیه را نیز تحت تاثیر قرار داد و با کاهش تعداد سرمایه گذاران خارجی و درآمد، رشد اقتصادی آن را کند کرد. با این وجود، این مشکل برای مدت طولانی مانع رشد این کشور نشد و اقتصاد ترکیه در سال­های 2010 و 2011 به ترتیب به درصد رشد 9.2٪ و 8.5٪  دست یافت. اما در چند سال اخیر به دلیل کاهش ارزش پول ترکیه پیشرفت آن کمتر بوده و در سال 2017 اقتصاد 7.4٪ رشد کرده، درحالی که در سال 2018 این میزان 2.6٪ بوده است.

عواملی که باعث باثباتی اقتصاد ترکیه می­ شوند شامل سیاست­ های بی­ نقص مالی و ساختاری هستند که به منظور عضویت ترکیه در اتحادیه­ ی اروپا اجرا شده ­اند و کارایی، وضوح و وفاداری را افزایش داده ­اند. سیاست­ های پولی قوی که توسط بانک مرکزی ترکیه ابلاغ شده­ اند نیز نقش مهمی در پایداری تورم­ ها و برقراری تعادل­ های کلان اقتصادی ایفا کرده­ اند.

دولت ترکیه سیاست­ های اقتصادی دقیقی تعیین کرده است که باعث کاهش کسری بودجه از 17٪ در سال 2001 به 1.8٪  در سال 2019 شد. تجارت خارجی نیز همیشه برای دولت ترکیه یک عامل کلیدی در رشد اقتصادی محسوب شده است. از این رو، محدودیت ­های واردات کالا کم شده و آزادی بیشتری برای معامله با ارز خارجی در نظر گرفته شده است. با انجام این کار، صادرات ترکیه به طور چشمگیری پیشرفت کرد و از 36 میلیارد دلار در سال 2002 به 168 میلیارد در سال 2018 رسید.

 

بهترین سرمایه گذاری در ترکیه

رشد اقتصادی 2017-2012 بر اساس سازمان همکاری اقتصادی و توسعه

سرمایه گذاری­ های مستقیم خارجی در پیشرفت اقتصاد ترکیه تاثیر زیادی داشته ­اند. عوامل جمعیتی نیز مانند زیاد بودن تعداد جوانان، نیروی کار با سواد، مالیات کم  و تجارت بزرگ داخلی در رسیدن اقتصاد ترکیه به جایگاه کنونی خود کمک کرده ­اند. در سال 2018 میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی به 168 میلیارد دلار رسید که نشان دهنده­ ی اعتماد سرمایه گذاران است.

علاوه بر عوامل بالا، گردشگری نیز یک منبع اصلی برای درآمد خارجی است. کشور ترکیه به تعداد بالای توریست­ های خود می­ بالد و یکی از محبوب ­ترین مقاصد گردشگری جهان است. طبیعت زیبا، جاذبه­ های تاریخی دست نخورده و بی ­نظیر و خونگرمی مردم همگی از عوامل افزایش روز افزون توریست­ ها هستند. در سال 2018، 46 میلیون گردشگر از ترکیه دیدن کردند و حدود 30 میلیون دلار به درآمد خارجی این کشور اضافه شد. خصوصی ­سازی و تجارت­ های خارجی ترکیه نیز در این تغییرات مثبت اقتصادی بی ­تاثیر نبوده ­اند.

سند ملکی کشور ترکیه (TAPU)

ساختار قانونی و سیاسی ترکیه

ترکیه یک جمهوری است و بر پایه­ ی قوانین سکولار، دموکراتیک و کثرت گرا استوار است. این کشور در سال 1923 تاسیس و نخستین قانون اساسی آن در سال 1924 تهیه شد، اما قانون اساسی کنونی آن در سال 1982 نوشته شده است. قبل از سال 2018، کشور با نظام پارلمانی اداره می­ شد اما امروزه، پس از یک همه پرسی، سیاست­ های کشور در یک نظام ریاستی اجرا می­ شوند. طبق این سیستم، رئیس جمهور ترکیه ریاست دولت و کشور را بر عهده دارد و می­ تواند فرمان­ های اجرایی صادر کند و قاضی­ ها و رؤسای سایر نهادهای کشور را تعیین کند.

سیستم سیاسی ترکیه بر پایه­ ی تفکیک قدرت است. هیئت وزرا قدرت اجرایی دارند، درحالی که قدرت قانون گذاری در دست مجلس ترکیه است. قوه­ ی قضاییه نیز به هیچ یک از این دو ساختار وابسته نیست.

بهترین سرمایه گذاری در ترکیه

چرا باید در املاک ترکیه سرمایه گذاری کرد؟

در ادامه مبحث بهترین سرمایه گذاری در ترکیه باید بگوییم کهاقتصاد در حال توسعه، بیش از 850 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی در سال 2017، رشد تولید ناخالص داخلی سالانه به میزان 5٪، بیستمین اقتصاد بزرگ جهان و صادراتی به میزان 168 میلیارد تومان، همگی از عواملی هستند که ترکیه را به یک کشور ایده­آل برای سرمایه گذاری تبدیل می ­کنند.

 1. جمعیت جوان و پویا: جمعیت ترکیه حدود 80 میلیون نفر است که 60 درصد آن را افراد زیر 40 سال تشکیل می­ دهند. نسل جوان نیز برای راه ­اندازی کسب و کار و حمایت از توسعه­ ی اقتصاد کشور کاملا آماده و مشتاق هستند. همچنین، با تغییر آداب و رسوم، جوانان زودتر از خانه ­ی پدر و مادر خود جدا شده و زندگی مستقل تشکیل می­ دهند که این موضوع باعث افزایش تقاضای داخلی برای املاک مسکونی می شود. انجمن مرکزی املاک ترکیه تخمین زده است که حدودا 2.5 میلیارد ملک در ترکیه وجود دارد.
 2. مالیات کم: ترکیه در زمینه ­های مختلف مردم را به سرمایه گذاری تشویق می­ کند، درحالی­که مالیات شرکت­ ها را از 33٪ به 20٪ کاهش داده است.
 3. تجارت بزرگ داخلی: کشور ترکیه به دلیل افزایش افراد تحصیل کرده، ثروتمند و متخصص دارای یک بازار بزرگ داخلی است. تعداد توریست­ ها نیز در سال 2018 به 46 میلیون نفر رسید که این خود یک فرصت مناسب برای سرمایه گذاران ملکی فراهم می­ کند.
 4. زیرساخت مناسب: حمل و نقل هوایی، زمینی و دریایی کارآمد، پیشرفت در عرصه انرژی و زیرساخت­ های توسعه ­ی یافته­ ی فنی در حمل و نقل و ارتباط ترکیه را به کشوری امن و سودآور برای سرمایه گذاری تبدیل می­ کنند.

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

اخذ شهروندی با بهترین سرمایه گذاری در ترکیه

دولت ترکیه در سال 2018 اعلام کرد که گرفتن تابعیت ترکیه بوسیله ­ی سرمایه گذاری را راحت­ تر می­ کند. امروزه علاقه­مندان می­ توانند با خرید ملکی به قیمت 250000 دلار حق شهروندی بگیرند که یکی از ارزان­ترین ها در دنیا است.

بعد از این ابتکار، هزاران خریدار برای تابعیت ترکیه با خرید ملک درخواست دادند. برای اطلاعات بیشتر مقاله ­ی ما با عنوان اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک را مطالعه کنید.

بهترین سرمایه گذاری در ترکیه

مقایسه­ ی کشور ترکیه با فرانسه، بریتانیا، روسیه، یونان و آمریکا !

مقایسه ­ی ترکیه با کشورهای پیشرفته به شما نشان می­ دهد که چرا این کشور مقصد ایده ­آل سرمایه گذاران املاک و خریداران خارجی است. بریتانیا، آمریکا، فرانسه و یونان از جمله کشورهایی هستند که در این زمینه با ترکیه رقابت می­ کنند.

در زمینه ­ی مالی و بانکداری، کشور ترکیه یکی از کشورهایی است که قوی ترین قوانین را دارد، درحالیکه یونان در این زمینه ضعیف­ ترین است. این کشور در رابطه با قوانین بانکداری و نیروی کار ماهر بالاتر از فرانسه و روسیه قرار دارد و اندکی پایین ­تر بریتانیا است. این موضوع اعتماد سرمایه گذاران را بیشتر و از سرمایه گذاری مستقیم خارجی حمایت می­ کند. این نکته که ترکیه هیچ محدودیتی برای جریان سرمایه به داخل یا خارج از کشور ندارد باعث شده که پول راحت­ تر و امن ­تر جابه ­جا شود. همچنین سیستم بانکداری و نیروی کار متخصص ترکیه در مقایسه با  کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی بهترین است. قسمت عمده­ ی جمعیت نیز که جوانان هستند، به خوبی در زمینه ­های مختلف آموزش می ­بینند و مهارت ­های فنی بالایی دارند.

همچنین، ترکیه در جهانی­ سازی، انعطاف پذیری و سازگاری نسبت به کشورهای آمریکا، روسیه، فرانسه و یونان سرآمد است. این موضوع باعث شده است که سایر کشورها نیز در ترکیه سرمایه گذاری کنند و در نتیجه سرمایه گذاری خارجی در ترکیه افزایش یافته است. گرایش به جهانی ­سازی و تجارت خارجی ترکیه بیشتر از کشورهایی است که با آن مقایسه می ­کنیم.

سند ملکی کشور ترکیه (TAPU)

راه اندازی تجارت و ثبت اسناد برای املاک مسکونی در ترکیه در مقایسه با کشورهای آمریکا، روسیه، بریتانیا و یونان راحت ­ترین است. کد تجاری جدید ترکیه نیز ثبت شرکت و شروع کسب و کار را راحت ­تر کرده است. این کد جدید به شماره­ ی 6102 به استانداردهای جهانی نزدیک­تر است. شما الآن می­ توانید با یک سهام دار یک شرکت سهام مشترک یا یک شرکت با مسئولیت محدود ثبت کنید. همچنین، با کد تجاری جدید نیازی نیست افراد خارجی برای ثبت شرکت سهام خود را ضامن دار کنند. شما می ­توانید شرکت خود را در یک روز ثبت کنید و بدین شکل از آن به عنوان یک موجودیت قانونی استفاده کنید که تمام مدارک اداره دفتر ثبت بازرگانی را فراهم می­کند.
کاملا آشکار است که سرمایه گذاری در املاک ترکیه سودمند تر از آمریکا، فرانسه، یونان، روسیه و سایر کشورهای اروپایی است. جمهوری ترکیه تمام تلاش خود را کرده تا سرمایه گذاران به  راحت ­ترین شکل ممکن در پیشرفت این کشور مشارکت داشته باشند. احتمال اینکه شما سود بیشتری به دست آورید، در ترکیه بیش از سایر کشورهای اروپایی و حتی جهانی است.

*در مطالب بعدی شما را با جزییات بیشتری از بهترین سرمایه گذاری در ترکیه و چگونگی مهاجرت آسان و امن به کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد، پس اگر به دنبال بهترین روش برای سرمایه گذاری در این کشور  هستید مطالب بعدی ما را حتما دنبال کنید!

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap