بازار ملک و املاک ترکیه ،آینده املاک از سال 2020 به بعد!

بازار ملک و املاک ترکیه 

دهه گذشته برای سرمایه گذران بازار ملک و املاک ترکیه ، سرشار از سورپرایزهای خارق العاده بود. دستاورد های اقتصادی، آشفتگی های مالی وتلاش برای موفقیت های یک شبه از جمله این اتفاقات بود. با این حال بر خلاف  تنزل ها و شکست های موجود، بنیاد اصلی اقتصاد ترکیه همچنان پا بر جاست و سرمایه گذاران درصد سود های بالایی بخصوص از بازار سهام استانبول به دست آوردند. در این بخش ،کارمن دگین سرپرست املاک ترکیه به بررسی دارایی های ترکیه در سال 2020 به بعد میپردازد. در ادامه به آینده بازار ملک و املاک ترکیه می پردازیم.

بازار ملک و املاک ترکیه 

رشد صعودی بازار ملک و املاک ترکیه 

سال گذشته، اقتصاد ترکیه از انتظارات فراتر رفت. در حالیکه صندوق بین المللی پول رشد 2درصدی را با یک درصد رشد پیش بینی میکرد. امسال از این میزان نیز فراتر رفته و طبق پیش بینی این سازمان (IMF) انتظار میرود رشد اقتصادی ترکیه از میزان 3 درصد نیز عبور کند. دگین اظهار داشت:« رشد اقتصادی ترکیه بسیار امید بخش است. اگر به ترکیه به دید یک اقتصاد توسعه یافته نگاه کنید متوجه میشوید که رشد 3 درصدی سود ناخالص داخلی متناسب بنظر میرسد.» وی در ادامه اشاره کرد که این میزان رشد در مقایسه با رشد اتحادیه اروپا به میزان 1.5% بسیار مطلوب است. او افزود :« طی 18 ماه گذشته، 29% تنزل ارزش پول وجود داشت و رشد 3درصدی سود ناخالص داخلی با وجود این تنزل مالی، نشان دهنده ثبات مالی بالا در ترکیه است؛ و این در حالیست که بازگشت به وضعیت عادی در پی تنزل مالی اتفاقی بسیار نادر است.»

بازار ملک و املاک ترکیه 

 

بهره کم ملک

دگین اظهار کرد:«به دنبال آشفتگی های سال 2018 که لیر ترکیه از کنترل خارج شد، نرخ بهره رو به کاهش گذاشت. به منظور کنترل کاهش ارزش لیر(واحد پول ترکیه) ، بانک مرکزی ترکیه برای افزایش نرخ بهره وارد عمل شد اما این امر کاهش سرعت رشد  اقتصادی را بهمراه خواهد داشت.» وی ادامه داد:«به عبارت دیگر، نرخ بهره در ترکیه پیش از سقوط ارزش پول 8% بود اما درابتدای سال 2019 به 25% کاهش یافت. این امر تاثیر بسزایی بر بازار بازار ملک و املاک ترکیه برجای گذاشت و این به معنای 95 درصد از معاملات املاک است.» « در نتیجه این رخداد ها، بازار املاک به جز برای عده محدود سرمایه گذارانی که پول نقد بهمراه داشتند عملا کساد شد. سرمایه گذاران خارجی بنا بر توصیه ما، فرصت را مغتنم شمرده و فرصت خوبی برای سرمایه گذاری بدست  آوردند.» اما باوجود همه تلاشها و اقدامات انجام شده، تا پایان سال 2019 نرخ بهره به 13% کاهش یافت؛ و طبق پیش بینی دگین در طول سال جاری نیز این روند نزولی ادامه خواهد داشت. « طبق پیش بینی های من تا ماه جون امسال، نرخ بهره مانند گذشته به 8.5% خواهد رسید و این به معنای سرپا شدن دوباره بازار ملک و املاک ترکیه  خواهد بود. شاید این وضع برای بازار املاک به خوبی سه سال گذشته نباشد اما تعداد سرمایه گذاران در ترکیه و خریداران املاک به وضوح افزایش خواهد داشت.» وی افزود:« این تغییر در پایان سال 2019 به وضوح قابل مشاهده بود. از انجائیکه طول عمر تازگی املاک در بازار طبق اسناد ما از هشت ماه به چهار ماه کاهش یافته است، به خریداران املاک در ترکیه توصیه میکنم تا سریعتر برای خرید خود اقدام کنید؛ اگر به دنبال فرصت مناسب برای سرمایه گذاری در املاک ترکیه هستید بهتر است در چهار ماه اول سال 2020 برای خرید ملک در ترکیه وارد عمل شوید زیرا از نیمه سال 2020 بازار رقابت املاک بسیار شدیدتر میشود. یکی دیگر از تاثیرات بحران مالی ترکیه، کاهش سرمایه گذارانی بود که از این طریق حق شهروندی ترکیه را کسب میکردند. در ادامه به بازار ملک و املاک ترکیه می پردازیم.

بازار ملک و املاک ترکیه 

 

کسب شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری

پیش از سال 2018، سرمایه گذاران می توانستند با سرمایه گذاری 500 هزار دلاری در املاک، حق شهروندی ترکیه را کسب کنند اما دولت به منظور کسب درآمد مورد نیاز این میزان را به 250 هزار دلار کاهش داد؛ با این وجود دگین امیدوار است این اوضاع تغییر کند. وی اظهار داشت:« دولت از طرف گروه مخالف تحت فشار شدیدی برای لغو این تغییر است.  پیش بینی من این است که در طول 18 الی 24 ماه این میزان از 250 هزار دلار به 500 هزار دلار برگشته و سپس لغو میشود.» دگین افزود:« با نگاهی به نمودار ها میتوان دید که کسب حق شهروندی بوسیله سرمایه گذاری در این کشور کمی از مرز 3 میلیارد دلار گذشته است؛ و برای اقتصادی که 850 الی 900 میلیارد دلار ارزش دارد، 3 میلیارد دلار مبغ کمی است اما پس از گذشت 24 ماه و کسب 3 میلیارد دلار دیگر، این مبلغ به 10 میلیارد دلار میرسد. » با این وجود وی معتقد است به علت فشار های وارده بر دولت برای انتخابات پیش رو امکان لغو این برنامه از سوی دولت وجود دارد. چنان که انتظار میرود در سال 2023 انتخاباب برگذار خواهد شد و به احتمال بسیار زیاد، پیش از برگذاری انتخابات این برنامه لغو خواهد شد.

بازار ملک و املاک ترکیه 

 

پروژه های عظیم استانبول

دگین اعلام کرد که با وجود اینکه پیشرفت مرکز مالی استانبول، واقع در آتاسهیر، در سال 2018 متوقف شد اما بار دیگر کار بر روی ان سر گرفته شده و انتظار میرود تا سال 2022 خاتمه یابد. « در حال حاضر، قلب مالی ترکیه در سیسلی، ماسلاک و در بخش اروپایی استانبول واقع شده است و متاسفانه این مناطق بسیار قدیمی، فرسوده و نامناسب هستند. آزار دهنده ترین معضل این منطقه، ترافیک بسیار سنگین آن است؛ و به صورت سالیانه هزینه، زمان زیادی به علت وجود ترافیک در این محدوده به هدر میرود.» مرکز مالی جدید در بخش آسیایی شهر قرار دارد و برخی از بزرگترین موسسات ترکیه مانند بانک مرکزی ترکیه در این منطقه قرار دارند. و طبق نظرات دگین، این مرکز به قطب اصلی اقتصادی بدل خواهد شد. با وجود کند شدن روند مشاغل به علت کندی اقتصاد در سال 2018، تزریق سرمایه بوسیله دولت منجر به از سر گیری پروژه شده است.دگین ادامه داد:« کار با سرعت هرچه تمام تر در حال انجام است و بیشتر مراحل کامل شده اند ودر صدر انها میتوان نام بانک مرکزی ترکیه و دیگر بانکهای بزرگ ترکیه را مشاهده کرد که نشان دهنده پیشرفت کار است.» وجود این قطب اقتصادی هم اکنون نیز تاثیرات مثبت خود را بر روی قیمت املاک آتاسهیر و مانطق اطراف ان برجای گذاشته است. اما دگین معتقد است در مورد کانال استانبول که درنقش جذب مشتری را نیز دارد، اوضاع به این خوبی نیست. وی افزود:« این پروژه بلند پروازانه مزایا و معایب خود را دارد؛ اما قابلیت عملی سازی آن و سوددهی آن در آینده نزدیک چندان امیدوارانه بنظر نمیرسد. بنابراین هرگونه تصمیم به خرید باید بدون نظر گرفتن کانال استانبول انجام شود، در غیر این صورت این امکان وجود دارد که پس از 5 تا 10 سال با بالانرفتن قیمت ها موجب پیشمانی شود.»

بازار ملک و املاک ترکیه 

 خریداران چینی بازار ملک ترکیه

این روزها خریداران چینی بیشتری به استانبول می آیند و این روند سیر افزایشی سریعی را طی میکند. دو سال پیش نمیتوانستید هیچ خریدار یا خانه چینی را در ترکیه بیابید اما حالا اوضاع تغییر کرده است و هر ماه مشتریان چینی به ترکیه می آیند. امروزه معامله هایی انجام میشوند که تعدادشان از هیچ به مقدار قابل توجهی رسیده و به نظر میرسد تا سال 2020 شاهد روند افزایشی بیشتری باشیم. بخاطر داشته باشید که مجری برنامه سفر ما که بازیگر دورگه چینی-امریکایی  است که زبان چینی را بخوبی یک مقیم اهل چین صحبت میکند و مجری برنامه سفربرای حضار چینی است و در چین نیز بروی آنتن نمایش داده خواهد شد. 

بازار ملک و املاک ترکیه 

افزایش علاقمندان اروپایی به بازار ملک و املاک ترکیه 

به دنبال تلاش برای موفقیت های یک شبه در سال 2016، خریداران انگلیسی از خرید ملک در ترکیه اجتناب کردند؛ با این وجود، پس ازبرقراری ثبات سیاسی در ترکیه، و همچنین به علت محبوبیت واحد پول ترکیه در مقابل پوند انگلیس، خریداران انگلیسی بار دیگر به ترکیه برمیگردند. دگین می گوید:« اینجا ساحلی بهشتی دارد و با ارزشترین مکان های ترکیه، جمعیت عظیمی از علاقمندان را جذب میکند.در سال 2019، ساحل جنوب و جنوب غربی ترکیه، اقامتگاه محبوب مناطق پرترددی همچون بودروم، فتحیه، کالکان و کاس رونق وصف نشدنی را تجربه کردند.» « با رشد اقتصاد اروپایی، مثبت نگری، افزایش وسع مردم و پی بردن به ارزش بالای این منطقه، خرید ملک در جنوب غربی ترکیه افزایش خواهد یافت. به همین علت، سال پیش رو سالی پررونق برای این مناطق خواهد بود.» مراقب انگلیسی ها باشید، با وجود خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، اسپانیا و ایتالیا و یونان دیگر در یک دسته قرار نمیگیرند.

اگر علاوه بر آشنایی با بازار ملک و املاک ترکیه  قصد خرید خانه در خارج از کشور را دارید، در وبسایت “ترکی پراپ” به‌عنوان یک آژانس معاملات ملکی در ترکیه می ­توان گلچینی از آگهی های ملک در شهرهای این کشور را ببینید. هر فهرست شامل تصاویر، اطلاعات موقعیتی، و جزئیات ملک است. در صورتی که هر کدام از خانه­ ها توجه شما را جلب کرد، می­ توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید یا فرم پرسش­نامه را پر کنید. همچنین اگر در استانبول هستید و مایلید ملک و منطقه را از نزدیک ببینید، برای هماهنگی تاریخ و زمان، کافی است با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap