اقتصاد ترکیه در سال جدید ،بازگشت سریع ترکیه در سال 2020!

اقتصاد ترکیه در سال جدید

اینکه نرخ رشد اقتصاد ترکیه در سال جدید افزایش داشته است خبر خوشایندی است، اما این برای کامرون دژین جای تعجب ندارد!”آره، خب من گفتم سه درصد” مدیر Property Turkey تایید می کند. “ولی ببینید، من خوشحالم که حرفم غلط از آب دراومد”در واقع اقتصاد ترکیه غیر قابل پیش بینی است حتی در پپیش پینی آقای دژین نمی گنجد – پیش بینی جدیدی که توسط آژانس رتبه بندی فیچ (Fitch) انجام گرفته، به رشد 3.9 درصدی در سال جاری اشاره می‌کند.داگلاس وینسلو، مدیر تیم ارشد رتبه بندی فیچ، به خبرگزاری آندالو گفت : ” ما در سال 2020 انتظار داریم شرایط بهبود پیدا کند و رشد تولید ناخالص داخلی(GDP)  از 0.4٪ در سال گذشته به 3.9 درصد در سال جاری برسد.” وینسلو اظهار داشت که این تجدید نظر توسط مصرف خصوصی، نرخ بهره پایین‌تر و افزایش شدید وام خصوصی انجام شده است. وی همچنین از افزایش سرمایه‌گذاری خبر داد.

اقتصاد ترکیه در سال جدید

بهبود اقتصاد ترکیه در سال جدید

دژین خاطرنشان می کند: “این نشان می دهد که ترکیه با چه سرعتی از کاهش ارزش پول خود در سال 2018 برگشته است.” “پایه های ترکیه قوی است و همین زیربنای رشد اقتصادی آن است.” در سال 2018، به دلیل کسری قابل توجه حساب ارزی و مقادیر زیادی بدهی ارزهای خارجی، ارزش لیر ترکیه سقوط کرد و باعث شد اقتصاد ترکیه منقبض شود. در ماه های پایانی سال 2018، بانک مرکزی ترکیه، علی‌رغم خواسته‌ی رجب طیب اردوغان، نرخ بهره را افزایش داد تا بتواند کاهش ارزش پول ملی را متوقف کند و این کار نیز مثمرثمر واقع شد؛ لیر تثبیت شد و اقتصاد در سال گذشته 0.6٪ رشد داشت. اکنون نرخ بهره از ارتفاع 24٪ پایین آمده است. در حالی که نرخ بهره در حال حاضر 10.5 درصد است، مفسران معتقدند که این رقم درمیانه سال به 9 درصد کاهش می‌یابد. دژین می‌گوید وقتی این اتفاق بیفتد، اقتصاد با هجوم خریداران املاک داخلی، بیشتر نیز تقویت خواهد شد. دژین پیش‌بینی می‌کند: “این امر برای سرمایه‌گذاران خارجی بسیار جذاب خواهد بود.” ” که ناگهان برای خرید و فروش املاک با خریداران ترکیه ای رقابت خواهند کرد.” با این حال، وی معتقد است علاقه سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیه همچنان قوی است. “بازار داخلی هر طور که پیش برود، رشد اقتصادی همیشه برای سرمایه‌گذاران خارجی نکته‌ی مثبتی تلقی می شود؛ به ویژه برای سرمایه‌گذارانی که از کشور های دارای رشد اقتصادی کمتر می‌آیند.” دژین اظهار داشت که بازار املاک همچنان به جذب خریداران از خاورمیانه،اروپای شمالی و غربی و به طور فزاینده ای از چین ادامه می‌دهد.

اقتصاد ترکیه در سال جدید

آماده برای رشد اقتصادی

رتبه موسسه فیچ برای اقتصاد ترکیه در سال جدید 2021 در حال حاضر 4٪ است. وینسلو می گوید اعتماد دراز ‌مدت قوی‌ای در ترکیه وجود دارد و دولت نیز سخت در تلاش است تا با انجام اصلاحات در اقتصاد، کم‌وکاستی‌ها را برطرف کند. “ما اطمینان داریم که شاهد پیشرفت بیشتری در آینده‌ای نزدیک خواهیم بود. ما حتی پیش بینی رشد GDP را نه تنها به 3.9 درصد در سال جاری، بلکه به 4.00 درصد در سال آینده ارتقا داده‌ایم.”  “ما همچنین به ارزیابی خود باور داریم که رشد مستعد بلند مدت اقتصاد ترکیه در حدود 4.3 درصد است. ترکیب و پایداری GDP از اهمیت ویژه‌ای برای رتبه بندی برخوردار است. برخی از اقدامات برنامه‌ریزی شده‌ی اصلاحی دولت، به منظور کاهش خطر ایجاد عدم تعادل بیشتر در نظرگرفته شده است.”

اگر علاوه بر دانستن شرایط اقتصاد ترکیه در سال جدید قصد خرید خانه را دارید، در وبسایت “ترکی پراپ” به‌عنوان یک آژانس معاملات ملکی در ترکیه می ­توان گلچینی از آگهی های ملک در شهرهای این کشور را ببینید. هر فهرست شامل تصاویر، اطلاعات موقعیتی، و جزئیات ملک است. در صورتی که هر کدام از خانه­ ها توجه شما را جلب کرد، می­ توانید برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید یا فرم پرسش­نامه را پر کنید. همچنین اگر در استانبول هستید و مایلید ملک و منطقه را از نزدیک ببینید، برای هماهنگی تاریخ و زمان، کافی است با ما تماس بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap