اقامت موقت ترکیه – با 14 مرحله آسان شهروند این کشور شوید!

اقامت موقت ترکیه

برای دریافت اقامت موقت ترکیه کارهای مهم را در اولویت قرار دهید : دقیقأ چه کسی به مجوز اقامت نیاز دارد ؟ هر کسی که به عنوان توریست وارد ترکیه می‌شود، می‌تواند تا 90 روز بدون نیاز به مجوز اقامت، در ترکیه بماند. اما اگر می‌خواهید بیشتر از این مدت در ترکیه بمانید ، به مجوز اقامت نیاز خواهید داشت و اگر این مجوز را دریافت نکنید ، هنگام خروج از ترکیه باید جریمه بپردازید و برای مدتی از ورود به ترکیه منع می‌شوید . بهتر است به محض این‌که تصمیم گرفتید که در ترکیه بمانید ، به دنبال گرفتن مجوز باشید . اگر برای اخذ مجوز اقامت موقت ترکیه ، نیاز به کمک یا هر کار حقوقی‌ای دارید ، می‌توانید از طریق ایمیل با وبسایت “ترکی پراپ” در تماس باشید.

اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

انواع اقامت ترکیه

  • اقامت کوتاه مدت : این اقامت برای کسانی‌ است که با یک شهروند ترکیه ازدواج نکرده‌اند و کمتر از 8 سال در ترکیه زندگی کرده‌اند. این مجوز برای متقاضیانی که اولین بار آن را دریافت می‌کنند ، تا یک سال اعتبار دارد . تمدید این مجوز ، از نظر مدت زمان اعتبارش ، کمی پیچیده‌تر است .
  • اقامت بلند مدت : این اقامت برای کسانی است که با یک شهروند ترکیه ازدواج نکرده‌اند و حداقل به مدت 8 سال و بدون وقفه در ترکیه زندگی کرده‌اند . مدت اعتبار این مجوز ، نامشخص است.
  • اقامت خانوادگی : برای کسانی است که با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده‌اند و یا از بستگان فردی زیر سن قانونی هستند که شهروند ترکیه است و یا اقامت ترکیه را دارد .
  • اقامت دانشجویی : از جمله پرطرفدارترین انواع اقامت موقت ترکیه است و برای کسانی که در دوره‌ی کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکترا ، در ترکیه تحصیل می‌کنند ، مناسب است.

اقامت موقت ترکیه

شرایط اقامت موقت ترکیه

مراحل زیر عمدتأ برای دریافت مجوز اقامت کوتاه مدت به کار می‌روند . ما به کسانی که به دنبال اخذ اقامت دانشجویی و یا اخذ اقامت موقت ترکیه  هستند ، توصیه می‌کنیم که با دانشگاه و یا محل کار خود درمورد جدیدترین شرایط مورد نیاز ، مشورت کنند و یا به مطلب روش های اخذ اقامت ترکیه در همین سایت سر بزنید.

شماره شناسایی مالیاتی دریافت کنید

برای باز کردن حساب بانکی و دریافت بیمه ، به این شماره نیاز خواهید داشت . از طریق اینترنت نزدیکترین اداره‌ی امور مالیاتی (به ترکی : vergi dairesi) را پیدا کنید و با به همراه داشتن پاسپورتتان به آن‌جا مراجعه کنید . به آن‌ها بگویید ” Vergi numarası başvurusu yapmak isterim” (یعنی می‌خواهم شماره‌ی شناسایی مالیاتی دریافت کنم) . آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا یک درخواست (به ترکی : dilekçe) بنویسید . این درخواست ، یک تقاضای رسمی ‌است تا بتوانند برای شما کاری انجام دهند . آن را امضاء کنید و سپس کارت کوچکی که شماره‌ی شناسایی مالیاتی‌تان بر روی آن نوشته شده است را دریافت کنید . برای گرفتن شماره‌ی مالیاتی ، یک کپی از صفحه‌ی عکس و اطلاعات پاسپورتتان به همراه داشته باشید و بر روی آن کپی نام پدر ، نام مادر ، آدرس‌تان در استانبول ، و شماره تلفن‌تان را بنویسید .

خودتان را بیمه کنید

آسان‌ترین و مقرون‌ به ‌صرفه‌ترین راه برای انجام این کار ، این است که یک طرح بیمه‌ی خصوصی دریافت کنید تا بتوانید تمام هزینه اش را در یک مرحله پرداخت ‌کنید. تمام شرکت های بیمه، طرح‌های ویژه‌ای را ارائه می‌دهند که مخصوصأ برای مجوز اقامت موقت ترکیه طراحی شده است و تمام نیاز‌ها را برآورده می‌کند . این طرح‌ها بسته به شرکت بیمه ، سن خودتان و تعدادی از عوامل دیگر ، برای یک پوشش یک‌ساله ، دامنه‌ی وسیعی دارند ، بنابراین شرکت‌های مختلف را باهم مقایسه کنید . این طرح‌ها ، 100% از خدمات اورژانسی و 60% از هزینه‌های بستری و سرپایی را پوشش می‌دهند . هیچ طرحی معاینه های پزشکی را پوشش نمی‌دهد ، اما می‌توانید یک طرح جامع‌تر را انتخاب کنید .

یک کپی رنگی یا یک کپی سیاه سفید از قرارداد بیمه‌‌تان ، که توسط نماینده‌ی بیمه ، امضاء و مهر شده را دریافت کنید .  مطمئن شوید که تاریخ قرارداد بیمه‌تان ، یک سال کامل را پوشش می‌دهد (اعتبار مجوز اقامتتان ، درست 1 روز قبل از اعتبار بیمه ، به پایان می‌رسد) . علاوه بر این ، عبارت زیر باید در قراردادتان آمده باشد :

Işbu poliçe 06.06.2014 tarih ve 9 sayılı Ikamet Izni Taleplerinde Yaptırılacak Özel Sağlık Sigortalarına Ilişkin Genelge’ de belirlenen asgari teminat yapısını kapsamaktadır.

عکس بیومتریک بگیرید

باید این عکس را اسکن کنید و به تقاضانامه‌ی خود الصاق کنید . همچنین باید چهار نسخه‌ی چاپی از عکس‌تان را هم بفرستید . به یک استودیوی عکاسی بروید و بگویید که یک vesikalık (یعنی عکس برای پاسپورت) می‌خواهید .

روش های اخذ اقامت ترکیه

به صورت اینترنتی اپلای کنید و فرم‌های تقاضانامه‌ی خود را چاپ کنید

به آدرس goc.gov.tr بروید و بر روی لینک e-ikamet که در سمت چپ وسط صفحه قرار دارد کلیک کنید . بر روی اولین درخواست و نوع اقامتی که می‌خواهید دریافت کنید ، کلیک کنید (بیشتر افراد اقامت کوتاه مدت را انتخاب می‌کنند ، اما اگر دانشجو هستید یا با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده‌اید و یا به مدت 8 سال و به طور پیوسته در ترکیه زندگی کرده‌اید ، پایین را مشاهده کنید) . بعد از تکمیل فرم‌های تقاضانامه ، می‌توانید نسخه‌ی pdf اسناد خود را دانلود کنید . این اسناد را ذخیره کنید و آن‌ها را به صورت رنگی چاپ کنید (سیستم رایانه‌ای آن‌ها بسیار غیر قابل اعتماد است ، پس حتمأ بلافاصله اسنادتان را ذخیره کنید و در جای امنی نگه دارید) .

نکته : در شهرهای بزرگی مثل استانبول ، اخذ قرار ملاقات می‌تواند مشکل باشد و هنگامی که بالاخره یک قرار ملاقات دریافت کردید ، ممکن است تاریخش برای چندین ماه بعد باشد ، بنابراین توصیه‌ی ما این است که برای آن برنامه‌ریزی کنید .

هزینه‌ها را بپردازید

بعد از به پایان رساندن تقاضایتان ، می‌توانید هزینه‌اش را با کارت اعتباریِ ترکیه‌ای پرداخت کنید . یا می‌توانید به بانک Ziraat ، بانک Halk و یا بانک Vakıflar مراجعه کنید و بگویید : “İkamet harçları yattırmak istiyorum.” یعنی “من می‌خواهم هزینه‌های مجوز اقامت موقت ترکیه را بپردازم” . این هزینه به صورت دلار بر روی اسنادتان ثبت می‌شود و بانک آن را به لیر تبدیل می‌کند . آن‌ها فقط لیر ترکیه را قبول می‌کنند. همچنین باید مبلغ 58.50 لیر ترکیه را برای کارت فیزیکی بپردازید . بگویید “Kart harcı da yattırmak istiyorum”. این مبلغ هم توسط بانک واریز می‌شود و برایش یک رسید جداگانه دریافت می‌کنید.

نکته : همه‌ی بانک‌ها با این روند آشنا نیستند ، پس به یاد داشته باشید که با به همراه داشتن مدارک‌تان به بانک مراجعه کنید .

افتتاح حساب برای اقامت موقت ترکیه

به فکر باز کردن یک حساب بانکی و قرار دادن مقداری پول در آن باشید

به نظر می‌رسد که این مورد همیشه اجرا نمی‌شود، اما ما توصیه می‌کنیم که این کار را انجام دهید . بنابر صلاح‌دید افسری که برای کارهای مجوز شما منصوب شده است ، ممکن است از شما خواسته شود که مدرکی از ثبات مالی شش ماه گذشته‌ی خود ارائه دهید . برای چنین مواردی ، مرحله‌ی زیر را در نظر گرفته‌ایم :

دولت ترکیه از ساکنان خارجی می‌خواهد که نشان دهند که برای گذراندن زندگی‌شان در دوران اقامتشان در این کشور، به اندازه‌ی کافی پول دارند. اگرچه بر روی وبسایت اداره ی مهاجرت ترکیه ، مبلغ دقیقی مشخص نشده است ، اما تصور می‌شود که این مبلغ ، $500 ایالات متحده ، به ازای هر ماه اقامت است . در زمانی که پلیس سیستم را اداره می‌کرد ، این مبلغ همین‌قدر بود . شما باید این مبلغ را یک هفته قبل از قرار ملاقات ، در حساب بانکی ترکیه‌ای خود داشته باشید. اگر این‌ مقدار پول را ندارید ، می‌توانید از یک دوست بخواهید که آن را به حسابتان واریز کند و از بانک بخواهید که صورت‌حسابی از حسابتان چاپ کند و سپس پول را به دوستتان برگردانید.

هر وقت که این پول را در حسابتان داشتید ، دفترچه حساب بانکی و شناسه‌تان را به تحویل‌دار بانک بدهید و بگویید “Hesap dökümü isterim” یا “می‌خواهم یک صورت‌حساب از حساب خود چاپ کنم” و سپس از آن‌ها بخواهید که صورت‌حساب را مهر بزنند ، “Kaşeleyebilir misiniz?”.

نکته : قبلأ به جای صورت‌حساب بانکی ، قبض‌های صادر شده از دفاتر صرافی را هم قبول می‌کردند . اما دیگر این‌گونه نیست .

یک سند محضری از آدرس‌تان ارائه دهید

اداره ی مهاجرت صریحأ مشخص نمی‌کند که قرارداد اجاره‌تان حتمأ باید محضری باشد ، اما با این حال برخی از افراد پس از ارسال نسخه‌ی غیرمحضری ، ایمیلی دریافت کرده‌اند که از آن‌‌ها خواسته شده که نسخه‌ی محضری را ارسال کنند . بنابراین فقط برای اطمینان ، سند محضری تهیه کنید.

اگر نام شما بر روی اجاره ‌نامه نباشد چه می‌شود؟

با شخصی که اجاره‌نامه‌ی خانه‌تان را امضاء کرده است به دفتر اسناد رسمی بروید ، فرقی ندارد که آن شخص ترک باشد یا خارجی . این شخص درخواست یک “taahütname” (تعهدنامه) می‌کند ، این تعهدنامه سندی است که تأیید می‌کند که شما با او زندگی می‌کنید . او باید یک شناسه‌ی معتبر به دفتر اسناد رسمی ارائه دهد . هزینه های این دفاتر متفاوتند ، اما برای چنین سندی انتظار 40 تا 80 لیر ترکیه را داشته باشید .

به یاد داشته باشید که اگر شخصی که نامش بر روی اجاره‌نامه درج شده است یک خارجی باشد ، اعتبار مجوز اقامت شما به اندازه‌ی اعتبار مجوز اقامت موقت ترکیه آن شخص خواهد بود . علاوه بر این ، برای این که یک خارجی بتواند برای شما تعهدنامه بگیرد ، باید یک ترجمه ی رسمی از پاسپورتش را به دفتر اسناد رسمی ارائه دهد . همچنین این کار باعث می‌شود که کسی که برای ملاقات با شما منصوب شده است گیج شود ، پس پیشنهاد ما این است که اگر می‌توانید از استفاده از یک خارجی خودداری کنید .

محله کوچوک‌ چکمجه استانبول

آدرس خود را ثبت کنید

قرارداد اجاره و یا قبوض خدمات شهری خانه‌تان(مثل قبض‌های برق ، آب و گاز . توجه کنید که قبض اینترنت ، به حساب نمی‌آید) را به اداره‌ی ثبت احوال (Nüfus Müdürlüğü) منطقه‌ی خودتان ببرید (Şişli, Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu,…).برای یافتن مکان این ادارات فقط کافی است در گوگل عبارت Nüfus Müdürlüğü و نام منطقه‌ای که در آن ساکن هستید را جستجو کنید . شناسه و مدارک خود را به آنجا ببرید و یک “ikâmetgâh ” (ikyametgyah تلفظ می‌شود) درخواست کنید . ikâmetgâh سندی است که نشان می‌دهد که شما آدرس‌تان را ثبت کرده‌اید .

گواهی عدم سوء پیشینه یا سابقه‌ی کیفری‌تان در ترکیه را بگیرید

به نظر می‌رسد که متقاضیانی که برای بار اول درخواست اقامت موقت ترکیه می‌کنند ، باید از کشور مبدأ خود یک مدرک عدم سوء پیشینه دریافت کنند (که حداکثر در 6 ماه گذشته صادر شده باشد) . بهترین راه برای انجام این کار این است که به سفارت‌خانه‌ی کشور خودتان مراجعه کنید .

کسانی که بیش از 5 سال است که در ترکیه هستند ، می‌توانند به دادگستری رفته و یک فرم sabıka kaydı دریافت کنند ، این فرم سابقه‌ی تعامل شما با پلیس را از وقتی که وارد ترکیه شده‌اید نشان می‌دهد . در استانبول می‌توانید با به همراه داشتن پاسپورتتان به دادگستری بزرگ واقع در محله‌ی Çağlayan ، در نزدیکی Mecidiyeköy ، مراجعه کنید (راحت‌ترین راه برای رسیدن به آنجا ، استفاده از متروباس است که یک ایستگاه برای Çağlayan  داردنجآ ). پس از پیاده شدن از متروباس ، همان مسیر متروباس را دنبال کنید ، این مسیر شما را به بلوک D می‌رساند . وارد ساختمان نشوید ، و در عوض به سمت چپ خود بروید ، در آن‌جا می‌توانید تابلو‌های  sabıka kaydı (سابقه‌ی کیفری) را مشاهده کنید . این دفتر ، منطقه‌ی کوچکی با دیوار شیشه‌ای است که در خارج از ساختمان قرار دارد . مطمئن شوید که فرم‌تان مهر و امضاء شده است .

ممکن است برخی از افراد پیشنهاد کنند که به جای مراجعه به دادگستری ، سابقه‌ی کیفری‌تان را با استفاده از سیستم کامپیوتریِ دولت الکترونیک ، چاپ کنید . اما اداره‌ی مهاجرت چیز رسمی‌تری می‌خواهد ، پس بهتر است که به دادگستری بروید تا فرم سابقه‌ی کیفری‌تان مهر و امضای دادگستری را داشته باشد .

روش های اخذ اقامت ترکیه

ثابت کنید که هیچ کمک‌ اجتماعی‌ای دریافت نکرده‌اید

این هم مانند فرم سابقه‌ی کیفری ، یک شرط جدید است که معلوم نیست که آیا برای همه اجباری است یا نه . اگر می‌خواهید خیالتان راحت باشد ،آن را قبل از قرار ملاقاتتان دریافت کنید . سازمانی به نام “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” (بنیاد کمک و تعاون اجتماعی) ، این فرم‌ها را ارائه می‌دهد . این سازمان در تمام بخش‌های استانبول شعبه دارد ، بنابراین می‌توانید با استفاده از گوگل ، نزدیکترین دفتر را پیدا کنید . پاسپورت و شماره‌ی شناسه‌ی مالیاتی خود را به همراه داشته باشید. باید از جمله‌ی ” “Son yıllar içerisinde Sosyal Yardım alınmadığına Gösterir Belge استفاده کنید (یعنی : مدرک عدم استفاده از کمک‌های اجتماعی در سال‌های اخیر) .

از یک بیمارستان دولتی ، معاینه‌ی سلامت دریافت کنید

هزینه‌ی انجام این قانون جدید ، به طور میانگین 300 تا 600 لیر خواهد بود . وقت‌های ملاقات اولیه ، گران‌تر هستند . باید گزارش سلامت (sağlık raporu) خود را از یک بیمارستان دولتی بگیرید.

نکته : اگر تا به حال در اینجا به بیمارستان‌های دولتی نرفته‌اید ، توصیه می‌کنیم که جزو اولین مراجعانِ صبح باشید . کل این پروسه ممکن است چند روز طول بکشد ، پس برای آن برنامه‌ریزی کنید .

مدارک دیگر را آماده کنید

از صفحه‌ی اول پاسپورتتان کپی بگیرید (اگر حروف غیر لاتین دارد ، ترجمه‌ی معتبر ترکی هم داشته باشید) ، یک کپی از آخرین مهر ورودتان و مجوز اقامت قبلی‌تان (در صورت وجود) داشته باشید .

به ملاقات‌شان بروید

در حال حاضر این قرار ملاقات‌ها برای متقاضیانی که بار اولشان است و با توجه به محل زندگی‌شان ، در چندین منطقه‌ی استانبول برگزار می‌شوند . ساعت و تاریخ دقیق این ملاقات از طریق پیامک به شما اعلام می‌شود . با توجه به پوستر اداره‌ی مهاجرت ، مکان‌هایی که این ملاقات‌ها در آن برگزار می‌شوند را نام برده‌ایم:

Beşiktaş, Sarıyer, KağıthaneŞişli, Beyoğlu—Gönenoğlu Sokak No: 10, Gayrettepe

Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenyurt—Yakuplu Mahallesi, Hürriyet Bulvarı No: 18, Hükümet Konağı, Beylikdüzü

Kadıköy, Üsküdar—Bahariye Caddesi, Kuzu Kestane Sokak, No: 1, Kadıköy

ساکنان تمام مناطق دیگر ، به اداره‌ی مهاجرت مرکزی واقع در Vatan Caddis ، درست در ایستگاه Eminiyet  از خط متروی M1 ، مراجعه می‌کنند .

لطفأ توجه کنید که اتباع ترکیه فقط در صورتی می‌توانند همراه با خارجی‌ها به داخل ساختمان بیایند که نامشان در تعهد‌نامه‌ی مربوط به قرارداد اجاره آورده شده باشد و یا وکالت‌نامه‌ی محضری داشته باشند . در غیر این صورت بهتر است دوست خارجی‌ای پیدا کنید که به خوبی ترکی صحبت می‌کند ، انتظار نداشته باشید که کارمندان بتوانند انگلیسی صحبت کنند .

هرکسی که می‌خواهد وارد ساختمان شود ، باید اصل گذرنامه و مجوز کار یا اقامت موقت ترکیه به همراه داشته باشد .

پیگیری کنید

هنگامی که کارت‌تان از آنکارا ارسال شد ، یک پیامک دریافت می‌کنید . لینک “Residence Card Query” (درخواست کارت اقامت) که در صفحه‌ی اصلی وبسایت اداره‌ی مهاجرت قرار دارد ، شما را به وبسایت اداره ی پست هدایت می‌کند و در آن جا می‌توانید تحویل کارت‌تان را پیگیری کنید .

نکته : ممکن است این پروسه خیلی طول بکشد (تا 90 روز) ، بنابراین توصیه می‌کنیم که در این مدت برای سفر‌های خارجی برنامه‌ریزی نکنید .

 

راهنمای خرید آپارتمان در ترکیه

چگونه باید درخواست اقامت موقت ترکیه را تمدید کنیم ؟

همه‌ی مراحل یکسان است ، بجز اینکه :

  • اکنون دیگر به جای شماره‌ی شناسه‌ی مالیاتی ، یک شماره‌ی شناسه‌ی خارجی دارید که می‌توانید از آن استفاده کنید .
  • باید یک قول‌نامه به زبان ترکی داشته باشید و در آن دلایلتان برای ماندن در ترکیه را شرح داده‌ باشید . این که آن‌ها چه چیزی را در این نامه‌ها در نظر می‌گیرند و اینکه آیا این نامه بر شانس تمدید اقامت‌تان تأثیری دارد یا نه ، مشخص نیست .
  • به نظر می‌رسد که از ماه مه 2019 ، تمام درخواست‌های تمدید ، به ملاقات حضوری نیاز دارند .

حتمأ پیش از باطل شدن مجوزتان ، برای تمدیدش اقدام کنید . می‌توانید تا حداکثر 60 روز قبل از باطل شدن مجوزتان ، تقاضای تمدید کنید .

اگر بخواهیم نوع اقامت را عوض کنیم باید چکار کنیم ؟

اگر می‌خواهید نوع اقامتتان را عوض کنید (مثلا اقامت موقت ترکیه را به اقامت دائم ترکیه تبدیل کنید) ، باید به عنوان یک متقاضی جدید ، برای اقامت درخواست کنید ، یعنی باید وقت ملاقات بگیرید .

 

دریافت اقامت موقت ترکیه

اگر درخواست اقامت موقت ترکیه به دلایلی رد شد باید چکار کنیم ؟

اگر فکر می‌کنید که تمام شرایطی که در بالا گفته شده را برآورده کرده‌اید و باز هم درخواستتان رد شده است ، می‌توانید درخواست تجدید نظر کنید و پرونده را به دادگاه ببرید . شما به عنوان یک متقاضی ، در بار اول و یا در تمدید درخواست اقامت‌تان ، چه تجربیاتی دارید؟ دوست داریم تجربیات شما را در کامنت‌ها بخوانیم .

توجه : این مطلب ، یک مشاوره‌ی حقوقی نیست و نباید از آن چنین چیزی برداشت شود . وبسایت “ترکی پراپ” هیچ مسئولیتی در قبال هرگونه اقدامی که بر اساس این مطلب صورت گرفته را نمی‌پذیرد . در اصل ، این متن فقط دانش جمع‌آوری شده‌ی ما است تا به شما در این فرایند کمک کنیم . اگر موقعیت خاصی دارید ، بهتر است با یک وکیل مشورت کنید .

اطلاعات بیشتر: درصورتی که تمایل به اخذ مجوز اقامت موقت ترکیه­ را دارید همیشه می ­توانند برای دریافت راهنمایی و کمک با وبسایت “ترکی پراپ” تماس حاصل نمایند.

برای گفت­و­گو با یک نماینده فروش حرفه­ ای، اینجا کلیک کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط در واتس اپ
مشاوره رایگان در واتس اپ
Copy link
Powered by Social Snap